ONS ZEELAND 17 VUUL KLAOSJE door J. P. PAULUSSE. Vuul Klaosje was oal z'n leven 'n stil vintje 'ewist. Gin mensch keek nae z'n omme, en ie moeide gin mensch. Toen ie nie mi kust werke, wier 'n van den ermen onder'ouwen. Ie scharrelde nog zo'n bitje op mie 'ovenieren bie den Domenie, de Measter en zuk soort menschen, ma voo de rest was 't net of n d r nie was. Ielke Zondag gieng 'n stikstevast nae kerke: want je begriept, da dusten nie te laete voo d'n Domenie mar 'oóren dee'n niks van de preek. Ie was zo doaf as 'n vierteste. De guust van Bordamme zeien da z'n oóren vol mi vuulte zaeten. An ean kant was 't mak kelik, want ie 'oorden 't ok nie assem z'n verwietnaem achterop ropen. Vuul Klaosje kwam 'n rond jaer nergest as eans mie de mart bie z'n dochter en z'n schoónzeune op Oostdurpe. Z'n vrouwe was a jaeren dood en ie weunde de lesten tied in 't erm'uus, tegaere mie nog 'n paer ouwe vrollien. De joengste van die twea dee z'n wachste en zurgde voo z'n middageten en zo scharrelden ie nog al aordig deu den tied, want ie as nergest voo te zurgen. Zoo docht Klaos d'r zelf oak over, mar ean dinge was er, daer as 'n 't moelik mee, al as 'n d'r nog nooit ofte nimmer ietewat van op'elicht tegenover z'n buur tjes: dat was om van den ermen begraeven t' oóren. Kiek, weetje, dae was 'n noe benauwer van as doódgaen zelfs. Assen dat nog mar 's begarrelen kust, datten as 't zoovarre kwam in z'n eige kisje 'eleid wier! Vee en lange as 'n daerover prakkezeard want ie was nie erg sneeg en eindelienge as 'n d'r wat op 'evonden. Ie zeiden d'r niks van tegen niemand nie. 's Aeves zat 'n op de banke voo 't erm'uus te lei- keren in 't zunnetje as 'n ouwe katte. Ie snerkede an z'n puupje, dat de kwiel langs z'n kinne prealde en stieken zat 'n in z'n eigen te lachen. De twi vrollien kregen 't in 't snotje en dochen bie d'r eigen: wat gaet er noe omme mie Klaosje? „Ei je ut de loterie 'etrokken Klaos?" riep Piete. ,,Eei je 'n joenge meid op 't zicht?" grielde Koba. Ma Klaosje gebaerde van niks. Ie docht bie z'n eigen: „julder kunnen d'r allemil in, wat mien angaet." Klaos 'ieuw van dien dag of z'n centjes bie mekaore en z'n eanigste zurge was noe, da gin mensch d'r achter rocht. Noe as 'n de lillike gewente om 's nachs ardop te droamen en dat wisten. Zo benauwd was 'n dat z'n g' eim d'r uut zou komme, datten d'n easten nacht z'n neusdoek rond z'n mond knoapte om toch ma niks uut te bloajen in z'n slaep, want die Koba kus je glad nie vertrouwe: die dust nog wel 's an de deure te luus- teren en deur 'n garre te lumen. Eindelienge as 'n nae z'n gedachte genogt bie mekaore eschraofeld voo'n kiste en ie op 'n aeved lings d'n achterwegt stiekem nae baes Bijloo. De tummerman verduurde 't erme vintje en ie zei Hoe de gemeente-secretarie te Colijnsplaat er inwendig uitziet. dan ok a gauw: je kunt er van op an Klaos ik za zurge, da ze joe in je-n-eigen kisje leggen. Geef jie je centjes mar 'ier." „Asjeblief baes marre je briengt er toch niks van in 't brea is 't gin waer baes?" „Dat ei gin nood, Klaos, me zullen d'r var der gin mondspoeling over maeken. Wees jie ma gerust." En zo stekkende Klaosje awee naer 'uus, utermaete blie en ie keek zo meuzig, toen ie thuus kwam, da Koba en Piete awee begusten te zanniken over 'n joenge meid, waer 'n stiekem verkeer mee 'ên zou. Klaosje gaf gin aessem; ie lachede ma zo'n bitje om den onzin van die wuven, ma 's aeves knoapten ie z'n neusdoek nog 'n bitje vaster rond z'n mond as aors. Anderaolf jaer naedien gieng Klaosje dood en 't erm- bestuur belastede den aoren tummerman, baes de Pree, om 'n doódkiste voo z'n te maeken. Baes Bijloo as d'r ietewat van 'oóren verluijen, mar ie doch bie z'n eigen: ,,'k 'ên 't beloofd, 'k 'ên de centjes an 'epakt, ik maeke de kiste." En zo kwam 't, dat er d'n aoren dag twi doodkisten in 't erm'uus 'brocht wieren voo vuul Klaosje. IN DE CATACOMBEN door J. P. B a 1 j Mijn drukke, enerveerende praktijk had mijn zenuw gestel een leelijken duw gegeven. Alles prikkelde me, ik werd schrikachtig, op het belachelijke af, midden in den nacht kon ik wakker worden door het één of ander onbestemde geluid, en bleef ik roerloos, met heftig kloppend hart liggen luisteren, of dat geluid zich zou herhalen. Van inslapen was dien nacht geen sprake meer en 's morgens stond ik op met onbeschijflijke migraine, die met geen dozijn aspirinepoeders te ver drijven was! Voor mijn omgeving was ik onuitstaanbaar, zoodat zelfs mijn naaste huisgenooten mij angstig meden precies op mijn woorden letten, teneinde mij niet noodeloos op te winden, wat dan juist voor men een nieuwe reden was tot ergernis. Eindelijk was ik er toe overgegaan een dokter te raadplegen, die mij na intensief onderzoek beval, alle werk voorloopig te laten rusten, en een rustig plaatsje in ons land op te zoeken, waar mijn zenuwen tijd zouden hebben, tot bedaren te komen.Een raad, dien ik besloot op te volgen. Het was nog voor in het seizoen, en na lange discussie met mijn vrouw, die mij in het één of ander Drentsch gehucht wou opsluiten, werd Zuid- Limburg' uitverkoren. De loopende zaken moest ik nog afhandelen en mijn vrouw zou alvast met haar zuster

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 17