v.o.v. De V.O.V. is NIET voor Uw huis, Uw oogst, Uw vee, 6 ONS ZEELAND Zonder deze preciese cijfers nog te kennen, heb ik me al meermalen afgevraagd, of dit eiland in zijn ge heel niet achterop moet komen, geïsoleerd als het is van het moderne verkeer, wat natuurlijk zich meer wreekt, naarmate men elders wel van moderne mid delen van vervoer kan profiteeren. Het krijgt nu een rijksweg van Zierikzee naar Zijpe, maar wat haalt dit uit, als het kostbare veer naar Anna-Jacoba gehand haafd blijft en de weg daar niet wordt voortgezet De P.Z.E.M. zal er nu licht brengen, ook de noodige kracht voor kleine industrie, zeer zeker bronnen, waar uit bij den concurrentiestrijd kan worden geput, maar het wil mij voorkomen, dat het verkeersvraagstuk voor dit eiland daarmede niet van de baan is. In West Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ook slechts en kele plaatsen, die iets vooruit zijn gegaan, met name Breskens, Graede, Sluis en Oostburg. Groede breidt zich waarschijnlijk uit ten koste van Breskens. Oost burg dankt zijn vooruitgang stellig aan zijn nieuwe onderwijs-inrichting en Sluis, dunkt mij, profiteert van het vreemdelingenbezoek. Aan onderwijs-inrichtingen dankt waarschijnlijk ook Hulst eenigen groei Sas van Gent heeft wat groot-industrie, Axel is een cen trum van rustende landbouwers, heeft ook zijn lagere landbouwschool en Ter Neuzen gaat met de scheep vaart op en neer. Ziehier, wat uit de cijfers direct te halen is voor enkele bijzondere gevallen. Het groote feit blijft be staan, dat Zeeland in zielen-aantal zoo niet terugloopt, dan toch niet bijhoudt de vermeerdering, welke over het geheele land is te constateeren. Dat de malaise op landbouwgebied hieraan niet vreemd is, zal niemand betwijfelen. Dit komt te meer nog uit, waar we zien, dat de daling vooral in de laatste jaren eenigszins snel is gegaan. Het is nu eenmaal zoo, in een tijd, waarin de boerderij niet rendabel is, wordt minder arbeid aangewend. Het niet direct noo dige, dat geen of slechts weinig invloed uitoefent op de productie, blijft achterwege. In een provincie als Zeeland slaat zoo'n facor dadelijk door. Minder werk beteekent minder levensmogelijkheden en in dergelijke tijden trekt dan een gedeelte der plattelandsbevolking naar de steden of wel, het zoekt in emigratie zijn heil. Dit is ook inderdaad in de laatste jaren het geval. Rotterdam heeft wat van dezen gekregen, Noord Frankrijk trok enkelen, weer anderen gingen naar Ca nada. Zoo zal het nog een tijd doorgaan, totdat de landbouw weer meer arbeid zal vragen. Een ombui ging naar den tuinbouw kan goed werken, maar daar voor is bedrijfskapitaal noodig en bovendien ook rechtszekerheid op den grond, wat ons bestaande pachtstelsel niet voldoende waarborgt. Andere fac toren, welke het bedrijfsresultaat in den landbouw ongunstig beïnvloeden, lage marktprijzen, hebben we niet in de hand. Wel meen ik meermalen te hebben aangetoond, dat in de lijn van de historie, de cala- miteuze suikerbietencultuur, en dat is voor Zeeland een voornaam iets, welke bovendien in zichzelf een groote brok werkgelegenheid biedt, kan worden be houden. Overigens kan als algemeene remedie gelden, ver hooging der opbrengsten door nog intensiever bouw, door nog meer gebruik te maken van de middelen, welke de wetenschap den landbouw aan de hand doet door krachtiger uitvoering der landarbeiderswet. Het is wel droevig in dit verband te moeten wijzen op het feit, dat juist het platteland lijdt onder de verslech tering van het onderwijs, door de zoogenaamde „tech nische herziening" toegebracht. Immers bij het af vloeien der onderwijzers vloeien oogenblikkelijk ver schillende klassen ineen (Vrijwillige Pensioenverzekering met Rijkswaarborg) MAAR voor Uzelf, Uw vrouw, Uw kind. Zij is de soliedste vorm van sparen voor den ouden dag De renten kunnen reeds vanaf 55-jarigen leeftijd ingaan Laat U eens inlichten door een Agent V.O.V. of door den Raad van Arbeid te Goes. Misschien mag ik ook spreken van beteren afvoer van polderwater. Immers meerdere plaatsen in onze provincie boden weinige weken geleden een droevig gezicht en dat hebben we van onze vaderen toch wel geleerd, dat men in het water niet boeren kan. Dan nog wil ik er op wijzen, dat ook het platteland eischen stelt aan het leven, evengoed als de stedeling. Vandaar, dat moet worden getracht, verschillende ge makken, waarover de stadsbewoner beschikt, ook den plattelander deelachtig te doen worden. In dezen ge- dachtengang werkte ik van harte mee aan de electri ficatie en aan de totstandkoming van waterleidingen. Maar ook van hoogerhand moet daarbij medegewerkt worden. Telefoon, telegraaf en post moeten evengoed functioneeren als in de stad. Naar mijn meening moe ten hierbij zelfs speciale plattelandsbelangen worden gediend. Ik denk b.v. aan het soms dure bestelloon van telegrammen, aan den duren aanleg van een tele foon, aan het willekeurig inkrimpen of stopzetten van postbestellingen, aan het absoluut onvoldoende buurt verkeer met onze treinen en trams, aan de gebrekkige correspondentie bij die openbare middelen van ver voer enz. Zeeland zal het vooralsnog moeten hebben van land en tuinbouw. Op deze bedrijfstakken moet derhalve de volle aandacht worden geconcentreerd. De indivi- dueele boer en tuinder, alsmede de vakvereenigingen en de overheid hebben hier nog een ruim arbeidsveld. Door electrificatie kan de handeldrijvende middenstand in zijn geheel, en de kleine industrieel in het bijzonder worden geholpen, maar men vergete niet, dat de ver keersmiddelen daarbij eveneens een groote rol spelen. Het verkeersvraagstuk blijft voor Zeeland urgent tevreden over hetgeen het Rijk ons dienaangaande gaf in zijn Rijks-wegenplan, zijn we niet, we badden op redelijke gronden meer verwacht. Men wil de Zeeuwen immers naar Holland trekken en niet naar België drijven Maar dan moet men ook toegang geven tot ons gewest en een einde maken b.v. aan den levensgevaarlijken toestand in den Caterpolder, den beruchten verbindingsweg tusschen Zeeland en overig Nederland. Mijn artikel is langer geworden dan ik had gedacht en toch ben ik niet volledig geweest, ik erken dat gaarne. Ik bracht echter materiaal aan en ik sneed eenige onderwerpen aan, waarover met vrucht van gedachten kan worden gewisseld. JAC. WELLEMAN. Krabbendijke,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 6