ONS ZEELAND siüw' SCHOUWSCHE SCHETSEN L 2 Eerste Zeeuwsche Betonfabriek, Vlake. grootere welvaart zullen vooral kunnen worden bevor derd door meer intensieven tuinbouw en veeteelt, die dichtere bevolking tengevolge hebben. Denemarken moge daarbij Zeeland ten voorbeeld strekken. Laat men bedenken, dat de Zeeuwsche bodem nog beter en de ligging vooral ook ten opzichte van Engeland - nog gunstiger is dan van Denemarken. Wanneer de Zeeuwsche boer meer naar prima kwaliteit zijner tuin bouwproducten streeft en zich wil aanpassen aan den Engelschen smaak, zal de Londensche markt onbeperkt alles kunnen afnemen wat geproduceerd wordt. Wan neer men naar de adviezen van de rijksconsulenten en andere deskundigen wil luisteren, kan hierdoor Zeeland spoedig een betere toekomst tegemoet gaan. Het is merkwaardig na te gaan, welk een harmonisch geheel onze provincie kan vormen, hoezeer wij elkaar allen noodig hebben en wederkeerig baat kunnen vin den bij elkanders vooruitgang en bloei. Voor de vroeger traditioneele tegenstellingen en concurrentiegeest be staat niet meer de minste aanleiding, om ons als Zeeu wen te handhaven hebben wij elkaar allen hard noodig en hoe meer men het vraagstuk der ontwikkelingsmo gelijkheden onzer provincie bestudeert, hoe sterker de overtuiging moet worden, dat de rollen die de verschil lende Zeeuwsche steden daarbij te vervullen hebben, duidelijk vaststaan. De welvaart der Zeeuwsche steden houdt rechtstreeks verband met den bloei van het platteland, waarvan zij elk het centrum vormen, allen van gebieden, geschei den door duidelijke natuurlijke grenzen. Vlissingen alleen neemt "daarbij een geheel bijzon dere plaats in, het heeft zijn eigen taak te vervullen, zonder daarbij eenige andere stad afbreuk te doen, in tegendeel het slagen van de Vlissingsche plannen is een zeer overwegend algemeen Zeeuwsch belang. Door de Vlissingsche kusthaven voor het internationale snel verkeer, gelegen aan zeer diep internationaal vaarwater tevens exporthaven, moeten de Zeeuwsche producten snel en goed worden verscheept, waartoe goede ver keerswegen en verkeersmiddelen op Vlissingen gecon centreerd moeten worden. Bovendien zullen diepwater- industrieën, zooals o.a. de scheepswerf de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" den groei van Vlissingen bevorderen. Ons gewest maakt door de veranderde Europeesche verhoudingen na den wereldoorlog moeilijke jaren door, daarvan is m.i. de bevolkingsvermindering het gevolg en zij kan daarom van voorbijgaanden aard zijn. Tegenover de tegenwoordige vermindering staat over vroegere lange tijdperken een regelmatige voldoende groei der bevolking. Ons door ligging en vruchtbaarheid zoo rijk gezegend gewest telt nog niet 250.000 inwoners. Wie die niet gelooft, dat de oude wakkere geest der voorvaderen geheel is ingeslapen kan dan twijfelen aan hernieuwden groei? Maar daartoe moet het noodlottige particularisme worden bestreden, moeten de moderne methoden wor den toegepast om de productiviteit van onzen prima bodem te verhoogen, moeten wij ons aanpassen aan de vraag van de wereldmarkt, moeten wij onze ver keersmiddelen verbeteren, maar moeten wij bovenal eendrachtelijk als Zeeuwen de handen ineen slaan, opdat wij sterker staan tegenover onze concurrenten en benijders buiten onze provincie en opdat een onzer aloude zinspreuken worde bewaarheid: Concordia res parvae crescunt eendracht maakt macht. door KEES KOLLENAAR. Den Trap. As Jaonus, den boer van 't Duunbosch an 't praeten gaet, dan bè je nog nie zo gauw van z'n af Ma dan mo' je perbeere, om 'n s'aevens te pakken te kriegen, as 'n op den trap 'n bitje stae uut te blaezen van aol 't wêrrek dat 'n dién dag 'edae of nie 'edae eit. Den trap, dat is zo 'n groóte betonne trap mit 'n leuning, die deü de Polder over d'n dune 'eleid is, om de mênschen d'r 'n bitje makkelukker over eene 't 'ellepen. Tien jaer 'eleje, zei Jaonus, toe moste ze nog deü 't laoie zand nae bove klautere, in d'r waere d'r wè bie, die naer ommeleêge zakkede. 't Was soms mooi om te zién Zo 'n dikke magoggel uut de stad of zo 'n mooi an'ekleêd meneertje! Ma' wulder 'ier in 't durrep ao d'r meê' verstand van as m'n op 't strao moste weze dan gienge m'n d'r mit een loapje tegen op Toe m'n nog jong waere, was 't ier soms 'n 'eêl spul as de meissen bove waere m'n ze wel es an d'r beênen nae benee 'etrokke. Mit d'r broekje over 't zand, ouweneer In soms wel es 'n bitje deü' de duundorens 'eene J' ao ze mot' 'oore Schreeuw je nie, dan ei je nie In as ze nie 'etrokke wouë oore, dan vloge ze perdoes nae benee, ma dan strukelde' z' over d'r keusen. Dan ao wulder lol, da' ka' je gloave Ma toe' ao ze Westerdune nog nie' uut'evonde Toe' kwaeme d'r nog gin stoepeschieters om te zwemmen, in toe waere d'r nog gin pesjons in 't durrep, in toe stonge d'r nog gin 'uusjes in den dune Mo' je noe

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2