VICTOR IA-WATER ONS ZEELAND 3 Nauw verband met de uitbreiding van Goes houdt de aanlee van nieuwe bouwplannen. Er wordt veel gebouwd in de hoofdstad van Zuid-Beveland. Een kijkje in het z.g. bouwplan III, dat eerst kort geleden bouwrijp werd gemaakt en dat nu nog slechts plaats biedt voor weinig nieuwe huizen Waar in Goes thans de kleine man huisvesting vindt. En. waar vroeger. Wij prefereeren het product van den jongsten tijd. U niet komme Aolles is 'oe langer 'oe anders 'oore In den tied van den oest, Heken 't ier wè kêrremisse Zeker, Jaonus, dat is zo Ma julder zouë den trap toch nie' meê' wille' misse Netuurluk nie', zei Jaonus A' 'k er goed over dienke, is 'n nog zo kwaed nie' 'k Za' joe es zégge waerom An weêskante, zie je, wae' noe de dunen bin, dae' waere vroeger gin dunen. Da' 's land eweest, in dat land 'oorde bie de boerderie van de grootvaoder van m'n noam Merien, daer ik de boel van^ orreve Mo j' es kieke van dit eêne paeltje nae' dit aore paeltje Dunen, Ma dunen van mien, zie je Dae' kan 't Domein afbluve in dae' kan de Polder afbluve In zo 'n enkele keer beurt et wel es, dat d'n eên of den aoren 'n stikje grond wil koape om 'n 'uusje op te boüwen. In dan komme ze bie mien, verstae je, in dan verkoap ik dat, tegen idem zovee per meter In a' 'k dan 'ier 'n paer stikj es verkocht die vo' mien gin cent waerd binne, dan koop 'k 'n endje vérder 'n stikje goeie grond.... Ja, j ei gliek, da kom van den trap Marremarre 't vaol toch eigeluk nie' mee, die grond te ver- koapen.'t Is toch van je femielje, mo je dienke, in om 't zo es te zeggen, je kent er élk' 'ellemplume in elleke polle gos Toe noe, buurman, je mot es om de centen dienke Jie bin toch oak van den modernen tied Van beton mot j' 't toch mar Om den belange nie Vo mien part was da' betonne dienk d'r nooit 'ekomme Dan was m'n grond wè minder waerd 'eweest, marre. 'oe za' 'k je dat noe es uutlêgge A' 'k perfesser was, zou 'k je 't beter an je verstand kunne brienge. 'k Wou ma' zégge dien trap ei toch 'eêl wat op z'n geweten As 'n der nie' was, dan kwaeme 'ier ommers aol die mênschen 's zomers nie', aol die mênschen, die komme zwemme Ma, Jaonus, julder kun d'r toch oak over om te gae zwemmen Ka' je begriepe Wulder zwemm' in Septem ber as 't waeter weêr 'n bitje schoon is Ma wa' 'k zégge wou, je mo m'n nie van m'n apperpo ofbrienge! 'k Wouw zégge: ik bin nie' tegen die mênschen, ma 't is 'ier aolles zo' eêl anders 'oore Vroeger ko' j' ier 's zomers nog es je mond 'oüwe, as je wou, ma noe mo' je praete, m'n goeie man, d'n 'eêlen dag praete. In je pette afneme, netuurluk In d'n eênen mot dit van je wete, in d'n aoren dat 't Lieken soms wè of ik den burgemeêster bin. 'Oe Vervolg op bladz. 5 Ruim 40 jaren in Nederland ingevoerd

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 3