KON. DRUKKERIJ G. W. DEN BOER Lange St Pieterstr. F 33 MIDDELBURG Levert alle soorten DRUKWERK in keurige uitvoering tegen billijken prijs Bij het schrijven op advertentiën wordt men beleefd verzocht „OnsZeeland"te vermelden Geneest en Verfraait de Huid ONS ZEELAND 17 wier jong huwelijksgeluk zij nog geen schaduw had willen werpen. Lize was twee dagen geleden terug gekeerd, vrij onverwachts. Haar man moest op zaken reis, naar Amerika, had ze vluchtig verteld. Nu ben ik gauw naar jou gekomen, lief moedertje, had ze gezegd, een maand eerder dan we gedacht hadden. En waar is papa? Papa moest naar Amsterdam, zal daar wel een paar dagen blijven, had de oude mevrouw van Slooten gejokt. 't Is jammer dat het zoo trof, maar je telegram uit Parijs, dat je den volgenden dag al bij ons zoudt zijn, kwam toen hij zijn afspraak reeds gemaakt had. Lize zag haar moeder doordringend aan. Ze vond haar oud geworden in die vijf jaar, die zij van haar was weggeweest. Haar oogen hadden die doffe uitdrukking die men altijd bij menschen waarneemt, die veel over droeve dingen denken, het was ook wel erg stil en eenzaam geweest voor moeder. Moet vader vaak op reis? vroeg ze. Ja, nee, stotterde de oude mevrouw, och, 't ge beurt nog al eens dat hij weggeroepen wordt. En nog altijd z'n twee vaste avondjes op de Witte? informeerde Lize belangstellend. Ja, ja, ik geloof het wel.... antwoordde haar moeder onzeker. Gelooft u 't wel? vroeg Lize geërgerd en ver wonderd. En opeens voelde zij een innig groot mede lijden met haar lieve, beste moedertje, dat zich zoo vaak eenzaam in deze groote kamers moest gevoeld hebben. Neen, er was in de kamers niet veel veranderd sedert ze als jong meisje uit huis was gegaan. Ze greep de bevende handen van haar moeder, de oude me vrouw kon haar aandoening niet langer beheerschen, ze snikte het uit, kuste haar dochter nerveus, streelde haar over het haar: arm kind, arme, lieve Lize. Lize schrok, bleek, ontdaan, met groote angstoogen stond ze op, keek haar moeder aan, hulpbehoevend, verslagen. Het schoot haar door 't hoofd hoe zij zich haar terugkomst in het huis harer ouders gedroomd had, iederen dag, het laatste jaar ontelbare malen, had ze 't zich voorgesteld dat eerste weerzien van vader en moeder in de Celebesstraat, waar ze als kind gespeeld had, waar ze als meisje haar boudoirtje had gehad, het heerlijke, rustige huis, waaruit Han haar had weggehaald om haar als zijn jonge vrouw mee naar Indië te nemen. En nu, na vijf jaar, kwam ze er terug, alleen, geen feestelijk weerzien, vader op reis, moeder verdrietig, nerveus, omdat ze wist. Néén, ze kan 't niet weten, ze zal het niet weten! Bliksemsnel volgden de gedachten in haar brein el kander op en ondertusschen bleef ze haar moeder aan zien met trillende lippen, met bange oogen. Kom bij me zitten, heel, heel dicht bij mij, zei eindelijk de oude vrouw. Ik moet eens met je praten, kind. Lize schoof een stoel dicht naast die van haar moe der. Ze voelde een beklemming die haar physiek pijn deed.... ze kuste haar moeder op het grijze haar, nam haar handen, streelde die zachtPraat nu maar, moedertje, praat nu maar. Het is alles zoo ontzettend, m'n kind, zoo vree- selijk en ik zou het je zoo graag wat lichter, wat ge makkelijker willen maken. Ach, wie had dat kunnen denken, na vijf jaar, dat dit nu juist gebeuren moest. Ja, moederlief, ik had me 't huwelijk ook anders gedacht. Verwonderd keek de oude mevrouw van Slooten haar dochter aan, Ze had dus al iets gehoord van de schande, die haar man over het huis had gebracht, flitste 't door haar hoofd, ze zou nu gemakkelijker de dingen kunnen zeggen. Ach ja, Lize, lief kind, we hadden nooit kunnen denken dat de dingen zóó zouden loopen. Nee moes, het ging zoo goed, ik was gelukkig, als ik uw brieven kreeg. Papa schreef je niet veel, de laatste maanden heelemaal niet meer, hij had 't druk, zei ze ietwat schamper, maar Lize merkte 't niet op. 't Ging alles zoo goed, de eerste paar jaar nadat je weg was, vervolgde de oude mevrouw. Toen ik 't voor het eerst hoorde, heb ik je er nooit over willen schrijven. Ik had zoo op dit weerzien gehoopt, zonnig, blij, gelukkig na zooveel jaren van scheiding. En toen kwam dat ontzettende. Lize, de oogen vol tranen, knikte enkel. Ik zal 't nooit vergeten, vervolgde haar moeder, dat ééne oogenblik van m'n leven waarin ik alles onder me weg voelde zinken. Ja, hoe zoo n fatale brief met een vrouwenhand geschreven, iemands leven met één slag verwoesten kan Lize liet hevig ontdaan de handen van haar moeder los. Een oogenblik zag ze haar aan, toen liet ze snik kend het hoofd in den schoot van de oude dame vallen. Toen ze wat bedaard was, kwam haar eerste vraag: Hoe wist u 't moedertje? Wie schreef het u uit Indië? Ik kón u niet schrijven. Drie, vier keer ben ik een brief aan u en papa begonnen, maar dan verscheurde ik hem weer. Han heeft me nooit lief gehad, 't Kan niet! Van af dat we in Batavia woonden, een paar maanden na ons trouwen, kwamen er brieven voor hem uit Holland, uit Den Haag, waarover hij me nooit sprak. Totdat ik een klein jaar geleden een van die brieven op zijn schrijftafel vond, open. Van een vriendinnetje van hem, uit een dancing in Scheve- ningen, die naar hem toegekomen is in Batavia, door hem geroepen en terwijl ik dacht. Lize snikte opnieuw, maar ze herstelde zich spoedig. Enfin, mama, het is nu allemaal voorbij, u weet het nu en papa. Papa zal nog wel geruimen tijd wegblijven, viel de oude vrouw in. Haar drama van een gevonden brief, na twintig jaren huwelijksleven, zou ze nü niet ver tellen. Neen, nü nog niet. Eerst moest ze haar arme kind, haar kleine miskende lieveling troosten. Nu had ze weer opeens de kracht alleen haar eigen leed te dragen. Die arme papa, zei Lize, hij heeft 't zoo druk. Hij zal wel erg naar u en mij verlangen. De oude mevrouw van Slooten zuchtte. Papa is erg veranderd, zei ze zacht. en MfX ^GENEZIMG ELKE PLEK van Uw a iïvHUID^

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 17