MAISON CODI Hoeden, Mantels en Japonnen 4 ONS ZEELAND commissie-Treub, hetgeen deze commissie aanleiding heeft gegeven hiertegen te waarschuwen. Genoemde commissie heeft het groote nadeel aangetoond, ont staan door het vertrek van noodzakelijke arbeids krachten. Als middel tegen dezen gedwongen uittocht heeft de commissie aan de hand gedaan wat in de land- arbeiderswet is geregeld. Wordt het daarin genoemde middel toegepast, dan komt er eenige welvaart onder de arbeiders en behoeven deze ons land niet te ver laten. Maar wat moet men nu zeggen van een toestand als in de gemeente H., waar veel werkloozen worden aangetroffen en een polder is van 150 H.A. zwaar land, zonder dat er iemand als landbouwer in woont, waar in „eigen-exploitatie" wordt gearbeid. Waarom heeft men zoo'n polder niet verkaveld tot akkerland hetzij met of zonder woning? Dan zouden op een der de gedeelte van deze 150 H.A. land een 40-tal arbei dersgezinnen gelukkig worden en de welvaart ver meerderd worden, terwijl deze gezinnen nu worden verwezen naar het Armbestuur. De gemeente Hulst het is de eere dezer stad is de centrumplaats van het veelzijdig R. Kath. Onderwijs. Gevraagd mag wor den wat deze gemeente doet als vestigingsplaats voor R. K. familie's van elders. Doet men er iets om zulk een stad aantrekkelijk te maken en zich te ontwringen aan den engen band die het omsloten houdt? Dan immers is er welvaart te verwachten? Axel is het centrum in Oost Zeeuwsch Vlaanderen van den graanhandel. Dat is van groot belang voor zoo'n stad. Wordt er nu iets door zoo'n gemeente_ ge daan om dezen handel te bevorderen met pakhuizen te bouwen en als entrepots in te richten, opdat land bouwer en handelaar ieder op hun beürt geen graan moet verkoopen als er geldgebrek is, doch wachten kunnen tot de markt goede prijzen geeft? Langs Axel moet komen de heirbaan voor snel en zwaar vervoer van Ter Neuzen naar Brussel via Moerbeke. Axel kan er door tot bloei geraken. D Wordt er iets gedaan om dit te bevorderen? Ben ik goed ingelicht, dan laat men den weg naar Drie-Schou wen, het eerste begin dezer heirbaan, door anderen opknappen. Als dit juist is, welken indruk moet dat maken.' Ter Neuzen is het centrum van verkeer, zoowel over water als per tram en per spoor. Het voornaamste is in deze stad het zeehavenbedrijf, het bedrijf dat buiten den wil van het gemeentebestuur bovenmate gedrukt wordt en veel vordert aan zorg voor de werkloozen. Vraagt men echter wat deze gemeente doet om, met overleg van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, den stroom van vreemdelingen des zomers naar het 5e district te brengen, dan schijnen deze plannen nog altijd in de lucht te hangen.1) En toch zou er meer welvaart komen onder een groep der bevolking, wat daarna weer voordeel voor anderen brengt. Ik heb hier in zeer voorzichtige bewoordingen enkele dingen genoemd en zou daarmede door kunnen gaan, met te wijzen op velerlei wat door menige stad of gemeente kan worden gedaan voor de vermeerdering van de volks welvaart. Men hebbe toch steeds het oog op de volks welvaart en niet in de eerste plaats op de volks-ge- noegens. Heb ik hier enkele gemeenten met name genoemd dan deed ik zulks niet om mij te bemoeien met wat anderen moeten doen, doch enkel en aleen om te laten zien, dat wij in Zeeland heusch niet bij de pak ken behoeven neer te zitten of de armen slap langs het lichaam te laten hangen. Het spreekt daarbij wel van zelf, dat er voor een gemeente als Goes meer gedaan moet worden dan voor een gemeente als Overslag en het gemeentebestuur van Sluis wat breeder den blik zal moeten laten gaan over zijn stad dan dat van de LANGE DELFT B 125 MIDDELBURG Tel. 559 QROOTE SORTEERING IN HET BETERE GENRE TEGEN ZEER VOOR- DEELIGE PRIJZEN ATELIER VOOR HET VERVAARDIGEN EN VERMAKEN VAN HOEDEN EN COSTUMES naburige gemeente Eede. Er is naar mijn oordeel in Zeeland welvaart te brengen. De twee in Zeeuwsch- Vlaanderen kwijnende industriën zijn er wel weer bovenop te bréngen, voor het overige moet men b.v. bij wijze van spreken in Boschkapelle geen „warenhuis bouwen en trachten te voorkomen, dat er in Schouwen s hoofdstad huizen moeten geslecht worden. Vooruit! En dan met oordeel van zaken, met de leiding van een Provinciaal Consulent. En ten slotte het derde middel; waar dit meer bij zonder de bevolkingsvermindering betreft tengevolge van de geboorte-afname. Hier is een taak weggelegd voor de kerken. Een taak, die de kerken wat breeder op moeten vatten dan thans geschiedt, door er enkel eens per jaar, als de behandeling van het betreffende gebod aan de orde is, hier op te wijzen en dan nog wel eens op een wijze waarvan men zegt, dat zwijgen beter geweest ware. Het eerste wat de kerken te doen hebben is, dat men de „groote" gezinnen weder in „eere brengt". Niet met allerlei ziekelijke vriendelijkheden en voorstellen welke zoo af en toe worden aangeprezen. Neen, een vader van een gezin moet begrijpen, dat hij dc volle zorgen heeft te dragen voor wat hem werd geschonken. Immers dat kan, want de menschen uit den ouden tijd hebben ons gezegd, dat het niet is vast te stellen, of de ouders met de kinderen, dan wel de kinderen met de ouders eten. God heeft meer dan één zegen voor de gezinnen met een talrijk kroost. Va ders en moeders van groote gezinnen moeten ook iets voor het geloof over laten, dan komt het best terecht, beter dan men het zich heeft voorgesteld. Allen die in God ge'ooven hebben niet te weinig, maar zij worden beschaamd, wanneer zij het manna voor den zevenden dag reeds aan het begin der week willen inzamelen. Niemand behoeft aan Gods hulp te twijfelen, onder voorwaarde dat wij naar Hem willen luisteren. Daar naast moeten de kerken letten op de gangen van het jonge geslacht. Wat zich daaronder afspeelt, kan ik niet in het openbaar schrijven.En eindelijk zullen de kerken hebben te zorgen, dat in de ouderlingen-confe- rentie's niet enkel leerdisputen worden gehouden, maar ook het vraagstuk der „geboorte-afname en meer ande re soortgelijke sociaal-economische vraagstukken wor den behandeld. Voor menschen van kerkelijken huize is het vraagstuk der kinderbeperking niets meer en niets minder, dan dat zij aan Gods hand de leiding van hun leven willen ontwringen. Men loope voor de bestrij ding van dit verschijnsel niet te spoedig om hulp naar de Overheid. Dat is wel heel gemakkelijk, doch men weet, dat vrouwe Justitia de evenaar en schalen ge blinddoekt vast houdt. Daaraan mogen wij niets veran deren. Ik heb de in het brandpunt staande kwestie hiermede behandeld en eindig met als mijne verwachting uit te spreken, dat de province Zeeland een ruim bestaan kan geven aan de in dit gewest woonachtige bevolking, doch dan moet er niet gepraat, doch gehandeld worden. Zijn dezer dagen aan de orde gebracht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 4