GEBR1 BOER, ONS ZEELAND 13 DE ANDER de kamer drentelde, meestal fluitendEn ook meestal hetzelfde deuntje, een populair wijsje, de .Schlager" van het seizoen. Wat was ook weer zijn laatste lijfmop"? Juist, ,,In a little Spanish Town". Zacht fluit ik de eerste noten, hou dan echter meteen op. Ik kan het niet helpen, dat mijn oogen vochtig worden, dat er een vreemd, onaangenaam gevoel in mijn keel komt, als ik aan dat liedje denk. Mijn oogen branden mij in het hoofd, als ik erover ga filosofeeren, hoe vlug het toch met een mensch ge daan kan zijn. Jan Hendriks was een flinke, sterke brok levenslust en vitaliteit, en nu ligt hij daar in Bussum op zijn sterfbed, koud en stijf.... Nooit zal hij weer zijn pijp rooken, nooit zal hij hier nog door de kamer drentelen, nooit zullen zijn lippen zich tot fluiten tuiten.... Ik zit als versuft, en hoor niet de stappen op de trap. Pas als de deur wordt opengeworpen kijk ik op. en met een ruk schuif ik mijn stoel achteruit. Voor me staat Jan Hendriks!!! Vriendelijk lachend, als immer! .Kerel", stamel ik, „leef je? Watwat beteekent dat dan?" Vluchtig werpt Jan een blik op de advertentie, welke mijn bevende vingers hem wijst, dan haalt hij luchtig de schouders op. ,,Oh, datzegt hij kalm. Een stuk neef van me.... heel toevallig precies als ik!„ En hij blaast een zware rookwolk uit, drentelt de kamer rond en fluit„In a little Spanish Town"! Langzaam bekom ik van mijn verwondering. En dan hervind ik ook mijn spraak: „Kerel", voeg ik hem toe, „hou in Godsnaam op met die vervelende deun, neem een stoel en blijf zitten. Hier is een aschbak, misschien weet je toevallig, waar die voor dient! En als ik je dan raden mag, rook dan liever sigaren, als je bij iemand anders op visite gaat, want je pijp st. weer allerverschrikkelijkst. door ELSA KAISER. Wanneer het zomer was zat ze in het kleine tuintje voor het huis, goed ingepakt en trouw verzorgd door haar man, de oude invalide mevrouw De Valk. 's Win ters kon men haar vinden voor het venster van de zonnigste kamer van het huis. Altijd in haar grooten rolstoel met een gewatteerde, zijden deken over haar knieën, zorgvuldig ingestopt rond de voeten. De magere knokkige handen gevouwen in haar schoot, waar ze akelig, gelig afstaken tegen het diepe rood van de zijden deken. In haar kleine staalgrijze oogen was immer een blik van haat en haar scherpe wasgele neus stak dreigend naar voren. Uren lang zat haar man naast haar, las haar voor of praatte met haar. Nooit verflauwden de zorgen voor zijn verlamde vrouw. Als een teedere liefdezuster stopte hij de dekens vaster in haar lenden, wanneer ze klaagde over tocht. En geduldig manoeuvreerde hij mi nutenlang met de kussens in haar rug, totdat het ein delijk naar haar zin was. Nooit ging hij uit, altijd door zat hij naast zijn vrouw's rolstoel, hielp haar, las haar voor of plukte een paar rozen voor de vaas op het tafeltje naast haar- Zijn zorgende teederheid werd echter nooit door haar beloond. Geen vriendelijke blik uit haar staalgrijze oogen trof hem ooit. Geen glimlach plooide haar mond. Ze praatte weinig, en als ze sprak waren het slechts klachten op hatelijken, beschuldigen den toon geuit. Niemand begreep ooit hoe de oude man dit leven volhield. Zwijgend zonder één klacht volbracht hij jaren lang wat geen enkele liefdezuster ook maar één maand kan volhouden. O, er waren vele verpleegsters ge weest, die door mevrouw Valk hoffelijk en beleefd be handeld werden als gasten, maar wier hulp ze niet aannam. Ze eischte alles van haar man. Jaren lang was dat nu reeds zoo, en het scheen als zou het nooit veranderen. Het was als een stillen strijd tusschen die twee menschen, een strijd tusschen haat en liefde. Voor den ouden heer Valk was het lijden zijner vrouw nog grooter marteling dan voor haar zelf. Dikwijls voelde hij zijn lot als te zwaar en zou hij in opstand willen komen, doch dit gebeurde nooit. De gebogen lijdzaam dragende figuur van den ouden man, had zich slechts éénmaal in zijn leven opgericht tot verzet Wijnkooperij Opgericht 1795 VLAARDINGEN. Generaal-vertegenwoor- digers van Carré Perseval, Epernay Edmond Dupuy <S Co., Cognac. Red. Hackle Whisky, Glasgow. D. Leiden Ltd., Keulen. Hofleveranciers van Z. M. Koning Willem III Zijne Keizerlijke, Konink lijke Hoogheid Keizer Frans Jozef Z. M. den Koning van Engeland Leveranciers van Z. K. H. den Prins van Wales Z. K. H. den Hertog van York Z. H. den Hertog van Wellington Z. H. den Hertog van Manchester The House of Lords, etc. en dat oogenblik zou hij nooit meer vergeten. De her innering daaraan bewaarde hij vol wanhoop in zijn hart, en de levende waarschuwing zat in den rol stoel en staarde hem aan met van onbluschbaren haat brandende oogen. Zelfs in haar hevige pijnaanvallen vergat de oude vrouw nimmer haar stekenden blik op den ouden man te richten en haar kermen klonk dan als duivelsch geschater om de diepe wanhoop die uit zijn houding sprak. Hij deed al het mogelijke haar pijnen in die oogen- blikken te verlichten, het baatte niet, er was geen ver lichting voor haar noch in het leven noch in den dood. De ziekte waaraan ze leed kon jaren en jaren duren, was het oordeel van zelfs den beroemdsten professor, wien de oude heer Valk het gevraagd had. En met dit vonnis was de wanhoopsblik in zijn oogen nog dieper geworden en zijn houding nog gebogener, maar in de oogen der vrouw was een straal van boos aardige vreugde geweest, toen ze bij dit vonnis den Tw»"5 Tckay'' M NISI HUNGARE"

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 13