ONS ZEELAND De derde schutsluis te Wemeldinge. 3 gaan klapperen bij 't dapperen door 't water- geklater. De hoeven beproeven het vochtige zand; een lustige kwant, een vroolijke ruiter zet 't paard om, maar stuit er bij 't stuivende duin. Toch is het eigenaardig dat eigenlijke watersport zich in ons gewest nooit ontwikkeld heeft. In alle tijden heeft men het water en de duinen wel gezocht, maar men kan nu niet juist watersport noe men, wat de Zeeuwsche dichter Boudewijn zingt in zijn „Zeeuwsche Duinvreugd": Toen haalde men een zweet je, door 't rollen in het zand, en Damon droeg Fileetje in 't water langs het strand; en 's avonds als een haantje, nog in den Haneweg, gedanst in 't lichte maantje, was dat niet prettig, zeg? Dus weer de stra-idee. Trouwens we vinden die bij vele Zeeuwsche dichters bewerkt, o.a. bij vader Cats in zijn „Spiegel van den ouden en nieuwen tijd". Maar deze dichter behandelt zijn stof te uitvoerig, om er hier een staaltje van te geven. Overigens zocht men in de oudste tijden reeds de vermaken op het land. De meeste daarvan, het bal slaan, klootwerpen, ringrijden, gaaischieten, hoefijzer- schuiven, katknuppelen enz., zijn aan een ieder wel bekend. Het is eigenaardig dat (volgens de historie schrijvers) deze spelen en vermaken in ons gewest meer in zwang waren dan de dobbelspelen die in de andere deelen van ons land zoo geliefd waren. Mis schien vond dit zijn oorzaak in een Zeeuwsche keur In Wemeldinge is in de afgeloopen week de derde schutsluis geopend. Voor de scheepvaart tusschen Nederland en België is deze sluis van groot belang. De openingsplechtigheid werd verricht door den Minister van Waterstaat die een uitvoerige rede uitsprak. Hierboven verlaat Minister van de Vegte een der rijksgebouwen van de sluis. Links: Een historisch moment. De Minister draait de kruk, met behulp waarvan de sluisdeur electrisch in beweging komt. Rechts: Als de sluis officieel voor geopend is verklaard glijdt langzaam de „Luctor et Emergo" binnen. Het eerste schaap is over den dam. Wie volgt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 3