10 ONS ZEELAND of dat verschillende dingen die er mede verband hou den, plots gewijzigd dienen te worden. Geenszins We bedoelen alleen vergeleken bij andere streken, waar de tuinbouw reeds veel langer werd uitgeoefend, Bij de Fruitteelt-maatschappij is alles op modernen voet geschoeid. Men spit er niet meer met de schop doch met een moderne spitmachine die in weinige oogenblikken een flinke strook grond uitstekend omspit. zijn we hier (zeer begrijpelijk, want een ieder en alles moet onder de jaren door) nog niet in het rustige be zadigde tijdvak aangekomen. Als we dit schrijven, denken we b.v. aan het Westland, denken we vooral aan de groote bedrijven daar van glascultuur, die hier nog pas aan het opkomen is en door den enkeling zuinig en met eenige reserve wordt toegepast. Het lijkt er evenwel op, dat thans ook in onze provincie de kentering in de glas cultuur op handen is. Dit leiden we n.l. af van hetgeen we dezer dagen in de nabijheid van Nieuw- en St. Joosland zagen. Daar toch heeft de „N.V. Walchersche Fruitteelt maatschappij" terreinen aangekocht en in cultuur gebracht op een wijze die het beste voor de toekomst doet hopen. Voor het eerst zal daar in Zeeland door de maat schappij de glascultuur in het groot, dus zooals dit in het Westland al jaren lang geschiedt, worden toegepast. Van dit prach tige bedrijf, onder leiding van den heer H. Braat, die in de diverse landen waar hij werkzaam was, de sporen op het gebied van den tuinbouw reeds verdiende, zullen we hier een en ander vertellen, In het geheel zijn 7 H.A, grond voor de glascultuur bestemd. Twee warenhuizen zijn al in werking, terwijl de bouw van 10 andere dezer dagen werd aanbesteed. 12 H.A. terrein is be- beschikt de maatschappij dus over een terrein van rond 19 H.A. Zooals gezegd is momenteel nog slechts een klein gedeelte door warenhuizen ingenomen, de rest is bouwrijp gemaakt en beplant met verschillende vruchtboomen, bessenstruiken enz. Dit ge deelte wijkt natuurlijk weinig af van het ge wone buiten-fruit-bedrijf. Op de prachtige bezitting, die, keurig on derhouden als zij is, een lust voor de oogen wordt, zijn behalve de warenhuizen nog tal van andere gebouwen opgetrokken. Zoo zijn er een woonhuis van den opzichter, waarin thans tijdelijk het kantoor van den directeur is gevestigd, machine-ge bouwen, waarin electriciteit voor de maat schappij wordt opgewekt, een reusachtige fruitschuur, speciaal ontworpen en ingericht voor het bewaren van fruit. Bovendien be schikt de maatschappij over een eigen wa terleiding. Deze laatste heeft nogal wat moeilijkheden opgeleverd, daar, zooals be kend is, de grond in Zeeland bijna overal brak-water inhoudt, dat voor besproeiing enz. ongeschikt is. Na veel proefnemingen en na lang zoeken is het den directeur ten slotte gelukt een oplossing te vinden. Dit terloops over een van de vele moei lijkheden, die te overwinnen waren, alvorens een reus achtig en hoogst modern bedrijf als dit eenige kans van slagen kon hebben. Want behalve water-bezwaren waren er de bezwaren betreffende de geschikte werk krachten, Deze zijn in Zeeland nog zeer gering in stemd voor de teelt van het buiten-fruit, zooals dit o.a. in Zuid-Beveland in 't groot wordt gedaan. Totaal De fruïtsïlo der maatschappij, waar het fruit wordt opgeslagen totdat het verzonden kan worden. Door een speciaal ventilatie-systeem wordt gezorgd dat het fruit in uitstekende conditie blijft. aantal. Over enkele jaren zullen bij het bedrijf 25 a 30 man personeel te werk gesteld kunnen worden. In de bessen-campagne moet dit aantal evenwel aan groeien tot eenige honderden. Gezien de vele andere

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 10