ONS ZEELAND II moeilijkheden, die reeds uit den weg geruimd werden, gelooven we wel, dat de heer Braat ten slotte ook een oplossing van het personeel-vraagstuk zal vinden. Dat de meest moderne uitvindingen bij dit bedrijf een toepassing vinden, zullen we hier wel niet naar voren behoeven te brengen. Dit blijkt den lezer al wel uit den geheelen op zet. Wel wordt de aandacht gevestigd op de handspitmachine, (die men hier ook af gebeeld ziet), welke in een minimum van tijd een maximum aan arbeid kan prestee- ren. In ons land zijn nog slechts enkele van dergelijke machines in werking, het geen echter meer verband houdt met den kostprijs dan met de prestaties. Voordat de heer Braat ons z'n prachtig bedrijf liet zien en ons den stand der ge wassen in de warenhuizen toonde, hebben we met hem gesproken over het theoretische gedeelte der maatschappij en het gelukte hem volkomen, ons van de practische ver wezenlijking zijner grootsche plannen te doordringen. Eenige onderdeelen van het gespiek, dat de Zeeuwsche landbouwers be lang in zal boezemen, mogen hier volgen verband met den kleinen opzet hunner ondernemingen. Ook houden ze zich en dit wel door gebrek aan bedrijfskapitaal te veel aan de overlevering, zonder oog te hebben voor de moderne uitvindingen." Electrisch ,,De vrees dat de markt mettertijd over voerd zal worden met tuinbouwproducten, is niet ge wettigd. Het afzetgebied is nagenoeg zonder grenzen. Als men zorgt uitstekende producten te leveren, is angst voor concurrentie als een nachtmerrie, d. w. z. niet op de werkelijkheid afgestemd...." licht behoort bij een modern bedrijf. Daarom deed de directeur de heer H. Braat een motor plaatsen die electriciteit opwekt. „Het moderne bedrijf schakelt de natuur liefst zoo veel mogelijk uit. Waarom zouden we warmte, vocht en andere zaken den baas over ons laten spelen, als er kassen zijn, waarin de producten met moderne hulp middelen gekweekt kunnen worden. We moeten zoo veel mogelijk ons onafhankelijk maken van de natuur." „Een bedrijf dat groot en modern wordt opgezet, kost zeer veel geld. Doch zonder dezen opzet verwacht ik geen resultaten of zeer wisselvallige. Wij hebben gezorgd door drainage onze terreinen kurkdroog te ma ken, opdat zij ten volle productief kunnen zijn. Is er water noodig, dan brengen we dit zelf aan." „Een groot bedrijf moet zich de eerste jaren aardig wat inkomsten ontzeggen, om later des te meer baten te hebben. Met de glascultuur kan deze tijd zonder inkomsten echter tot een minimum worden beperkt." „Als we op volle capaciteit werken, zul len we veel aandacht besteden aan den ex port. Deze wordt door de kleine onder- Als slot van deze serie foto's een opname van den directeur in zijn werkkamer. nemingen te vaak uit het oog verloren. In samenwerking met enkele andere groote „Vele kleine tuinbouwers gaat het niet zoo goed, bedrijven vinden we zelf ons afzetgebied en de tus- als ze in den aanvang vermoedden. Vele hunner gou- schenhandel, die meestal met een groot gedeelte den droomen gaan in rook op. Dit is veelal het gevolg van de winst gaat strijken, wordt op deze manier van gebrek aan vakkennis het houdt ook dikwijls dan uitgeschakeld."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 11