Het Iridarium te Driewegen 4 ONS ZEELAND Iriskweeken is zoo oud als de beschaving. Op een Egyptisch relief van 1000 jaar voor Christus is afge beeld het aanbieden van Oncocyklus Irissen aan den Koning, door afgezanten uit Babyion. Dat moeten dus toen al kostbare en zeldzame bloemen zijn geweest. En met recht. Afstammelingen van deze kostbare cul tuur komen nog hier en daar voor, verwilderd in de woestijnen, waar eens de rijke tuinen van Babyion en andere rijken waren. Zij zijn nog het mooiste, wat er op de wereld aan bloemen is. Het is aan Van Tubergen te Haarlem gelukt, deze planten door krui sing met minder schuwe soorten, geschikt te maken voor ons klimaat, en enkele dezer kruisingen zijn begin Mei ook in den tuin te Driewegen te zien geweest. Iris beteekent de regenboog. En werkelijk, alle kleuren van den regenboog zijn bij dit bloemenge- slacht te vinden. De Engelschman, met zijn groote Een merkwaardig hoekje in een interessanten liefde voor bloemen, noemt ze ook wel „Poor mans Orchids" Arme lui's Orchideeën, omdat zij de pracht der orchideeën geven, zonder kostbare ver warmde kassen, met een beetje zorg, op eiken grond. In ons land komt in 't wild de gele lisch voor, en siert het Hollandsohe oeverriet. In den weel van Ooster-zwake-polder, onder 's Gravenpolder, kan men eenig idee krijgen, wat de gele lisch voor de moeras flora is. Elke plant haast heeft een verschillende zwarte tee- kening op de bloembladen. In Driewegen zijn enkele andere vormen van deze plant te zien, witte en room kleurige. Eigenaardig is wel, dat van gele lisch nog nooit een kruising met andere soorten is gelukt ook niet met den zoo na verwanten Amerikaanschen vorm dezer plant, Iris Versicolor, die uit elke vrucht een paar dozijn verschillend gekleurde zaailingen geeft, van diep blauw tot donker fluweelrood De gele lisch prijkt in het wapen der Fransche ko ningen. Eens moest een koning van Frankrijk met zijn leger een rivier overtrekken. Een met lisschen geel begroeide plaats in de rivier, wees hem een on diepe plek aan, waar het leger door heen waadde, en met gele lisschen op de helmen den weg ter over winning vond. Sedert was de „Fleur de lys" het Fiansche koningswapen. Maar de mooiste Iris onzer tuinen is de Duitsche lisch, Iris Germanica, in al haar tallooze vormen. Oorspronkelijk een sierlijke purper-blauwe bloem, die nog in elk boerentuintje te vinden is, werd zij door de eeuwenlange pogingen der kweekers de stam moeder van duizenden verschillend gekleurde vormen. Elk jaar komen er nog nieuwe bij in den handel. Me nige nieuwe soort is onbereikbaar voor een burgermans spaarpot, maar onder de oudere, goedkoopere soor ten is minstens evenveel moois te vinden. In de En- gelsche prijscourant van Tubergen staan een paar honderd soorten, van 25 cent tot eenige guldens per stuk, dus keuze genoeg. Wie geduld heeft, kan zaailingen kweeken, en krijgt dan nog vaak een nieuwe verrasing. En als men zelf kweekt, is ieder leelijk jong eendje al gauw een zwaan. In den tuin te Driewegen zijn plm. 80 variëteiten van Iris Ger manica te zien. Met de Germanica verwant zijn een aantal andere groepen, alle kenbaar aan een wollige haarstreep op de hangende bloembladen, geel of blauw. Men noemt deze groe pen dan ook „baard Iris", in te genstelling met andere groepen, die baardloos zijn. Tot die aanverwante baard- Irissen behooren de verschillende dwergvormen, die al van Maart tot April bloeien, en soms in het najaar nog eens. Ze nemen den armsten grond voor lief, en bloeien tuin zelfs tusschen de losse steenen van een muur. Elke streek in Zuid-Europa heeft zijn eigen soort vele hebben een fijnen cyklamen- geur. Door kruising met Iris Germanica is een tus- schenvorm ontstaan, die de groote bloemen van Ger manica en den vroegen rijken bloei der dwergsoorten heeft. Ze zijn in den handel onder de namen der Germaansche goden en helden Trittriof Freya Helge enz., en gemakkelijk te kweeken. De baardlooze Irissen zijn nog talrijker in vorm en kleur. In Japan is Ir. Kaempferi een nationale bloem ge worden, die in eiken tuin gekweekt wordt en op aller lei sieraden afgebeeld. Zooals elke bloem uit dat wonderland, zijn ze vol prachtige kleuren en sierlijk van vorm, maar zonder geur. Honderden Europeesche variëteiten zijn in den han del, onder allerlei namen. Aardig zijn de oorspron kelijke Japansche namen der oudere soorten Zons opgang in den mist Bruidssluier der Keizerin Avondrood op het water enz. In Zeeland doen ze het niet erg goed onze kalk- rijke grond deugt er niet voor. Ze moeten groeien

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 4