GEBRs BOER, 6 ONS ZEELAND Schouwsche Schetsen IL *0 r jaren een duplicaat aangelegd in den Kruidtuin te Middelburg. Deze is echter, helaas, niet bestand tegen het zich steeds uitbreidende Gasthuis. (Welke deskundige geeft in ,,Ons Zeeland" eens een beschrijving van dezen tuin, vol zeldzame gewas sen, om eens te bevorderen dat hij, op een veiliger plaats, wordt gered). Een ander duplicaat is aangelegd in den tuin der Landbouw-Hoogeschool te Wageningen, en zal daar steeds worden bijgehouden en verrijkt. Dergelijke verzamelingen in particuliere handen zijn niet gevrij waard voor verval en, erger nog, voor verstrooiing bij verwisseling van eigenaar. Daarom is het goed, dat een Rijks-instelling zulke verzamelingen bijhoudt. Een absolute garantie is dit nog niet. De zeldzame en kost bare verzamelingen van Iris (en ook andere planten groepen) in Petersburg, zijn door de Bolsjewieken niet verwaarloosd, maar systematisch vernield en uit gespit, en in de Newa gegooid, met de etiketten en de boeken, waarin elke plant beschreven stond, opdat de herinnering aan deze overbodige weelde geheel zou verdwijnen. Ook is de verzameling van Foster, eenig op de wereld, na zijn dood verkocht en grootendeels ver dwenen en voor enkele jaren ging een kleine, maar zeer goede collectie op het landgoed Hoogwolde in Wassenaar verloren. De beste tijd om hel Iridarium te Driewegen te zien, is van begin Mei tot half Juni voor belangstellenden wordt altijd wel een half uurtje gevonden. F. de eerste vijf maanden van dit jaar aanzienlijk minder is geweest dan in hetzelfde tijdvak in 1927. dat St. Jan ons dit jaar in het ootje heeft geno men. Op den dag zelve scheen de zon, 24 uur later was er regen, hoewel deze volgens recept 6 weken achterwege had moeten blijven. Op wien kan men in dezen tijd nog wel bouwen? dat heel Goes 's morgens en 's avonds de tem peratuur af gaat lezen op een reusachtigen thermo meter die de heer v. d. Rest aan de pui van zijn apo theek liet aanbrengen. dat de excursie van Handel belang" te Mid delburg naar Anwerpen zoo uitnemend slaagde. We kunnen evenwel niet voldoen aan het verzoek van de thuisgebleven dames der excursionisten om een tot bi- zonderheden uitgewerkt verslag. dat 89 mannen te kennen gaven aan het einde hunner aardsche droomen te zijn als ze benoemd wor den tot veldwachter van St. Annaland. Wij sluiten nu tot volgende week Vrijdag Adieu Ope brief art Jaonus van W ester dunein nog 'n paer aore menschen. 'k Ao julder al eer 'eschreve a' 'k ma' tied aod ao. Je mo' wete da' 'k 't ier op 't oögenblik net zo druk as julder as je mit d'n oest bezig binne. 'k E ier oak 'n soort van oest al ist 'n aoren as bie julder. ma' 't kost toch oak moeite om 'n binne te kriegen. Alleênig da' zu' julder begriepe vor in aleer da' 'k komme, mo' m'n ies van t'arte! Wan 'k wille gin zure gezichten zie! In daerom motte julder perbeere m'n goed te verstaen. Toe' 'k da' stik over ,,Den Trop 'eschreve toe' è'k d'r Jaonus in laete praete in toe' docht Jaonus dat 'n Jaonus kende in julder dochte dat je Jaonus kende. Noe mo' j'es luustere: dat was waer in dat was gin waer! As 'n asjetekt 'n uus mot bouwe dan zuugt 'n 'n teekenienge die t'in dervo' maeke mot zo ma' niet uut z'n duum. Dan dienkt 'n an aore uzen die t'n wel es Wijnkooperij Opgericht 1795 VLAARDINGEN. Generaal-vertegenwoor digers van Carré Perseval, Epernay Edmond Dupuy <S Co., Cognac. Red. Hackle Whisky, Glasgow. D. Leiden Ltd., Keulen. Hofleveranciers van Z. M. Koning Willem III Zijne Keizerlijke, Konink lijke Hoogheid Keizer Frans Jozef Z. M. den Koning van Engeland Leveranciers van Z. K. H. den Prins van Wales Z. K. H. den Hertog van York Z. H. den Hertog van Wellington Z. H. den Hertog van Manchester The House of Lords, etc. 'ezie eit in van 't eêne neemt 'n dit in van 't aore dat. Van 't eêne neemt 'n de veeste in van 't aore de kappe; van 't eêne de raemen in van 't aore de deure. As je noe alleênig ma' nae' de kappe kiekt zouw je zegge: 't is 't uus van Arjaen. As je nae de veeste kiekt: 't is 't uus van Merien. Kiek je nae' de deure, dan lieken 't 't uus van Tonus in kiek je nae' de raemen, dan lieken 't 't uus van Klaos. Ma 't uus dat 'ebouwd zal oore is nie van Arjaen in nie van Merien in nie van Tonus in nie van Klaos! Begriepe julder mien noe? 'k Ao d'n eên of d'n aoren noödig om op den Trap te stae' praeten over de dunen in over de zeêë, over Westerdune in over 't Laege land, over de menschen van noe in over de menschen van vroeger. Toe' 'k 'n ma' Jaonus 'enoemd, ma' ie kost oak best Gilles of Kernelis of Jewan of An- dries of nog aores g' eête In as Jaonus noe weer es an 't praeten raekt in da' za' gebeure as den redacteur van „Ons Zee land" weê' ruumte eit dan zu' julder wè zie, dat 't Jaonus nie alleênig is, ma' dat er oak wat van 'n aore in z'n zit. Wan dan za' 'n 't over z'n noam in 't leêge land in die eit 'n nie vo zoverre 'k wete! In ie praet over z'n meissen in die eit 'n oak nie, aweer vo zoverre 'k wete! In ie kiest over 'n zang- Opgericht q

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 6