ONS ZEELAND Het drama in de pastorie of de Predikantenmoord te Driewegen in 1687 7 schole dae 'tn vroeger op 'eweest is in je kan toch wel an z'n oore dat 'n dan liege zou! In ie raest over 'n 'oap diengen, die 'um nie overkomme binne, dae' ka' je grust op weze! Afijn, m'n begriepe mekaore noe wè'! 'k Ope da' julder aomae' goed gezond binne in 't groöte in 't k'eine veêë oak! In a' 'k nog es wat van julder schrieve, dienk ter dan aoltied ma' bie a' klienkt 't soms 'n bitje raor da' 'k alleênig ma' bedoele om goed uut te laete kommen wat 'n aordige menschen julder binne, 'n bitje ruug an de butekant mar eerluk in trouw van binnein dat in 'n tied daer 'n eêle boel misseluks in is, in 'n eêle boel aor- digs in goes nae' de berbiesjes gaet! Aollemaele de groetenisse van die zich noemt, KEES KOLLENAER. (naar officieele bronnen bewerkt) door J. BIJLO. (Vervolg). Voorts klaagde hij dat deze vuile en hatelijke ge ruchten door de gansche stad van der Goes waren ver spreid geworden, doordat Ds. Drijwegen dit aan ver scheidene predikanten en een advocaat had verhaald. Dat deze geruchten overal bekend waren, blijkt hieruit, dat de eerste beschuldiging hem in de volle Classis Ordinaris, gehouden te Kloetinge 1685, in pre sentie van al de leden in het aangezicht werd gewor pen door Ds. van Dort, welke laatste ook inleverde een brief van zekeren Mr. Louiissens van Sluijs, waarin de pred. de Cliever geblameerd of ten minste met vele hooge betuigingen beticht werd, dat hij aan Louijs sens nooit de 4000 gulden in Goud tot Sluijs, voor de vierschaar in questie, had gegeven. Ter verantwoording geroepen, ontkende hij echter alles en noemde het laster. Hij schijnt zich echter weinig bekommerd te hebben om de vermaningen der Classis of de publieke opinie en doorgegaan te zijn met het vergrooten van zijn zondenregister, want den 28 Januari 1687 moest hij in de Classikale vergadering te Goes opening van zijn zaken doen in proces als elders voorgevallen in zijn plaats te 's-Heerenhoek en heeft tot dien einde eenige acten en attestatiën overgelevert tot zijner Justifi catie." De vergadering besliste dat door gedeputeerden van de Classis een onderzoek in loco zal worden inge steld naar de oorzaak van le. Het afblijven van zooveel leden der kerk en consistorie en van het avondmaal. 2e. Om zoo mogelijk de onlusten in die gemeente te sussen en te helpen weren; en de ontstelde gemoe deren ondereen, en met haren predikant te stillen en te bevredigen. 3e. Over acht dagen als wanneer het classis wesen sal, hier van hare verrichtingen rapport te doen." Den 30 Januari 1687 begaven de predikanten Eter- tius Snouck en Buijtendijk zich naar 's-Heerenhoek en begonnen hun onderzoek bij den Kerkeraad na te voren de volgende vragen te hebben opgesteld: le. Uit welke reden de onlusten zijn ontstaan in de gemeente tegen den predikant en of men bijzondere redenen weet waaruit die gesproten zijn en of daar- EZILHV OP DOH&UR-<i voor ook eenige andere redenen zijn dan de beschul diging van het bewuste proces te 's-Heerenhoek, thans afgedaan? 2e Of niet vele op den dag des Heeren uit de kerke blijven en of de predikant daartoe aanleiding geeft in zijn predikatiën? 3e. Of velen zich niet absenteerden van het H. avondmaal en wat daartoe de bijzondere reden was de wile de Cliever toch in sijn laatste proces voor den rechter triumpheerde? 4e. Of het waar is, dat de Cliever zou gezegd heb ben dat men tusschen vier oogen seggen mag wat men wil en daarna heeten liegen en op wat dat gerucht gegrond is, en of de pred. op den stoel ooit iets derge lijks had gezegd? 5e. Of het waar is het gerucht dat de pred. sou geseght hebben dat hij predikende, dat hoererije zonde was sulks maar dede voor de botte boerenjongens en hoeren, die de kinderen lieten voor den dag komen, gelijk voor eenigen tijd seker Janneken tot Borselen. 6e. Of men oit gehoort heeft dat iemand in de ge meente zekere Francine heeft aangezet om deze be schuldiging op te sieren tegen den predikant en haer aengemoedigt om naer Sluijs te gaen naer Mr. Jo hannes Louijssens als of die haer genoegsaem met geld zou assisteeren? 7e. Om wat redenen die twee beschuldigsters van de Cliever na het eindigen van het proces herroepen hadden hetgeen zij tevoren gezegd hadden? 8e. In het geval de Classis na het uitbrengen van

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 7