PUROL Stukge/oopen ONS ZEELAND KON. DRUKKERIJ G. W. DEN BOER MIDDELBURG Levert alle soorten DRUKWERK liet drama in de pastorie of de Predikantenmoord te Driewegen in 1687 (naar officieele bronnen bewerkt) door J. BIJLO. 2 koring en charme, Velen zullen in zich den wensch hebben gevoeld den wedstrijd van Veersche visschers- schuiten het volgende jaar weer te zien. Misschien gelukt het den organisatoren op deze wijze een permanente attractie voor Veere in het leven te roepen. Slagen ze daarin, dan zullen de resultaten niet uit blijven. Vooral als men aan den wedstrijd nog meer bekendheid geeft dan thans gedaan werd. Intusschen bevelen we het voorbeeld van Veere in de aandacht van andere gemeenten en van de bestu ren van V.V.V. aan. Men moet natuurlijk niet overal nu aan het zeilen trekken dat zou een te veel van het goede beteekenen. Vrijwel iedere plaats heeft toch nog wel een oud volksvermaak, dat in eere hersteld kan worden. X Het herstel van oude volksspelen zou o. i. vermeer dering van het touristenbezoek, althans een meer lang durig verblijf van vreemdelingen in ons gewest, ten gevolge hebben. Momenteel hebben we hier nog te wei nig attracties om den bezoekers voor langer dan eenige dagen aan ons te binden. De meesten strijken een dag in Zeeland neer en verdwijnen dan weer naar de va- cantieplaatsen, die behalve natuurschoon nog tal van andere bezienswaardigheden en afleidingen te bieden hebben. Wat zou onze provincie als touristenland nog oneindig meer kunnen bieden als we hier eens wat meer zakelijk het tourisme beschouwden en wat meer initia tief en durf hadden. In het begin zou dat geld kosten, natuurlijk, doch op den duur zou het kapitaal, gestoken in uitbreiding der attracties, een zoete rente afwer pen. We zijn hier nog lang niet voldoende voor het ver blijf van enkele dagen van een groot aantal bezoekers ingericht. Als we naar de Belgische en Zuid-Holland- sche badplaatsen kijken, is het niet moeilijk dit te on derschrijven. Sommigen zullen zeggen „Eerst de vreemdelingen en dan de groote hotels en de moderne en oude ontspanningen". Wij beweren „Eerst zor gen, dat alles in orde is, de bezokers komen dan van zelf". Het reizen neemt de laatste jaren ontzaglijk toe, en men dient daarmede rekening te houden. Hoe we ons een dergelijk toekomst-plan indenken Welhet zou zoo eenvoudig te ontwikkelen zijn. Een N.V. moest een groot kapitaal bijeen brengen, niet van een paar duizend gulden, doch van tonnen, des noods van millioenen. Dit geld diende te worden be steed om Zeeland, of liever een gedeelte van Zeeland, laten we zeggen de streek langs de Noordzee „touris- tenrijp" te maken. Zeeland kon op deze wijze een tweede Ostende en omgeving worden en de baten der N.V. zouden na eenige tientallen jaren niet gering zijn. Op dit plan, dat zeer velen wellicht zeer fantastisch zullen noemen, komen we nog wel eens terug. Men zal dan zien, dat er meer werkelijkheid in is dan op het eerste gezicht lijkt. (Vervolg). Deze en de volgende verklaring was voor de Justitie bewijs genoeg om hem in arrest te doen stellen, het geen den 6den Juli gebeurde te 's-Hage op de Gevan genpoort. „Op huijden den 5 Juli 1687 sijn gecompareert voor de ondergenoemde schepenen van de ambachtsheer lij kheijt Capelle-Bieselinghe, Dhr. Adolphus van Oos ten Mr. Chirurgijn alhier ende de eerbare Catelijntje Vissers, die ter requisitie van den Heer Johan Godin als representeerende den Heer Hoogh Bailluw ende Rentm. Bew. Schelde hier hebben onder plechtigen eede bij hen in onse handen tot Godt Almachtigh ge- daen, verclaert waarachtig te wesen, dat op den 3en dezer maent Juli tot haer huijse is geweest eene Ja cobus Soetebier Chirurgijn op 's Heerenhoek en dat hij deponente hem, doe tertijdt ende mede op voorige dagen, te meermalen hebbe aengesproken over de be wuste moord begaen aan Ds. van de Velde te Drij- wegen, hem aenseggende, dat hij daervan kennisse hadde; dat hij Soetebier eijndelinge is gekomen tot beken- tenisse van deselve gepleegde moort; dat hij aen hen deponenten daer van heeft gedaen een omstandigh verhael in wat voegen hetselve fait is gepleegt door eenen Jacobus de Cliever, predikant te 's-Heerenhoek; dat deselve de Cliever hem Soetebier langen tijdt heeft aengesogt om hem te assisteeren in het begaen van het voorn, faijt dat hij daertoe hadde gebruijkt persuadeerende2) redenen en oock somtijds drijgementen totdat eijnde- lingh op denselven Zondagh als de voorn, moort is begaen, dat deselve de Cliever eer hij uijt zijn huijs vertrock zich heeft verkleet en toegestokt3) in dier voegen als in de brief breeder wordt gesegt; dat hij de Cliever een roer op schouder hebbende met hem Soetebier des avonds op Zondagh voornoemt omtrent half tien uijre sijn gegaen uijt voorn, huijs van de Cliever naer Drijwegen en op de wegh sijnde, dat hij Soetebier, met hem de Cliever spottende omdat hij soo seltsaem was toegestokt en gehabitueert4) dat dien voorn, de Cliever onder anderen hierop heeft geantwoort „Jae, nu ben ick den Duijvel". Voorts dat Soetebier hem gevraegt hadde terug te keeren en hun voornemen te staken; dat hij de Cliever daerop hem Soetebier wederom heeft aengemoedigt en onder anderen tegen hem had gesegt „Soo ick u een hondert gulden drie a vier gaff, dan soudt ge een braeff Cerel wesen, maer nu ick u niet en geef, soo bent gij maer een hontsvot". soudt gij mij nu veriaeten nu ick het u bekent gemaekt hebbe voeten,verzacht en geneest men met Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2