beten PUROL KON. DRUKKERIJ G. W. DEN BOER MIDDELBURG Levert alle soorten DRUKWERK Het drama in de pastorie of de Predikantenmoord te Driewegen in 1687 (naar officieele bronnen bewerkt) door J. BIJLO. Dadelijk 4 ONS ZEELAND Te Goes reed dezer dagen een vrachtauto achteruit in een drinkwater put. Onze fotograaf was spoedig ter plaatse om het ongeval, zooals dat gewoonlijk heet, vast te leggen. Het zijn waarschijnlijk copieën naar onbekende ori- gineelen. Op zichzelf zijn ze niet belangrijk, maar wel door de opschriften. Boven de beeltenis van Ja- coba staan de woorden ,,mit ganser Liebe" boven die van Frank leest men ,,an allen wane". In den Z. Volks-almanak van 1853 geeft J. Was als zijn meening te kennen, dat deze woorden één regel moeten uitmaken. De beteekenis zou dan zijn dat Jacoba, met betrekking tot haar geheim huwelijk met den Zeeuwschen edelman, de grootheid harer liefde tegenover zijn wankelmoedigheid stelde. Ik zie de noodzakelijkheid van het verband niet in. Het is wel mogelijk. Wane beteekent onstandvastigheid of twijfel. Zooals men weet, had Zeeland onder invloed van het machtige Zuid-Nederland al zeer vroeg zijn rede rijkerskamers. Die van Veere is daarom belangrijk, dat zij het langst heeft bestaan. In het begin van de 16e eeuw had men in Veere twee rederijkerskamers, die namen droegen van Missende Scholieren en St. Anna-kinderen. In 1530 werden ze door Adolf van Bourgondië, heer van Veere, vereenigd en kreeg den naam van Missende Scholieren. De zinspreuk der kamer was „In reijnheid der jonsten bloeyende". Ze werd bestuurd door een opperprins, een regeerende en aankomende prins en een secretaris. Ze schijnt nog al gebloeid te hebben, want tusschen 1593 en 1637 bedroeg het kleinst aantal leden 23. Vrouwen konden ook lid zijn. Bij plechtige gelegenheden wer den er, als elders, tooneelstukken opgevoerd, meest voor het stadhuis. Dit gebeurde o. a. bij de inkomst en huldiging van Prins Willem I in het jaar 1581, toen er twee spelen en een esbattement (klucht) wer- den opgevoerd. In 1790 bestond de kamer nog ze was de laatste in Zeeland, maar stierf eenige jaren daarna, mede tengevolge van den achteruitgang der stad, een roemloozen dood. (Vervolg). Ick hoop en bid U.E. ende vrienden, alles dat voor desen in mijn laetsten brief heb gebeden, namentlich dat gij doch niet in mij bekommert sijt, en oock ge- duldigh laet dragen de smaet die U.E. ende vrienden onnoosel wordt opgelegt om mijnentwil. Godt sal 't wel schikken, is 't niet hier, 't is hier namaels. Ick sal immers dan bevrijdt sijn van dagelix te moeten de wreedste dooden in mijn eer lijden en sal van nie- mant meer vervolgt worden, maer mijn ziel sal in ruste sijn en mijn versmaed lichaem sal in de salige hope der opstandinge rusten, alwaer alles openbaer sal worden. Ick ben bekommert, hoe 't in mijne gemeente toe- gaet, hoe en door wien se bedient wordt. 't Sou goet sijn dat daer iemant na sien woude of konde temeer dewile Jannes etc. soo schandelick is misleid. Doch de Heere doe alles na sijn welbehagen, ick wens maer lijtsaemheijt. Ick heb 2 a 3 dagen wat benaut geweest op de longe doch ben (Godtdanck) wat beter en leef met goet genoegen, soo als oit. Heb twee die mij oppassen en bewaren, met welcke ick altemets een exercitie doe om 't lichaem en de sinnen te oefe nen en altemets brengen wij de tijd door met in de verdruckkingen uit 't boek Job en andere heiligen te lesen, altemets met een psalm te singen en Godt te bidden, en soo onderwerp ick mij den wille Godts in 't gene hij mij toesent, 't sij goet of quaat, versekert sijnde dat Godt mij niet sal verlaten, maer hier, of hier namaels een uijtkomste geven. Dhr. Ockerse van Zierikzee en Dhr. Ketelaar van Ter Goes sijn tegenwoordig Commissarissen. Niet durvende U.E. ophouden, bevele ick U.E. en al de vrienden onder de protectie Gods en blijve Mejuffrou UEd. verplichtste dienaer, Jacobus de Cliever. predikant op Calishoek. Op de kamer daer Dhr. de Wit eertijds sat, in de Castelenie den 17 Juli 1687. Aan Mejuffrou de Weduwe de Costenoble, Singelstraat Middelburg. Mejuffrou Het eenigste dat mij bedroeft is, dat U.E. en mijne bloetvrienden als oock andere vrouw luijden mijner vrienden die met mij omgegaen hebben, om mijnent wil alsoo wel onnoosel gelastert worden, van de boos aardige als oock van de onnoosele bedrogene en ver blinde. Bijsonder bedroeft het mij oock, dat vele predikan- verlichting door Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogiste

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 4