PUROL KON. DRUKKERIJ G. W. DEN BOER MIDDELBURG Levert alle soorten DRUKWERK 2 ONS ZEELAND Het oude Muntgebouw te Middelburg. vallen en in een bepaalde omlijsting begeerenswaar- diger is dan het echte") evenmin als het ons als noodzakelijk voor komt, dat de afbeeldingen op de folders en ander papieren reclame-materiaal foto's moeten zijn van menschen die dag in dag uit het Zeeuwsche costuum dragen. De mensch is in de kwestie welke hier aan de orde is bijzaak, hoofdzaak is de gewestelijke dracht. Het komt er op aan de men schen naar Zeeland te lokken met alle middelen die resultaten kunnen afwerpen; als ze eenmaal hier zijn, moet de werkelijkheid de rest deen. Idealen zijn heel mooi, ('t zou natuurlijk meer waar zijn als de vertooningen met behulp van onvervalschte boerinnen en boeren konden plaats vinden, maar dat gaat nu eenmaal niet) soms moeten ze echter voor de werkelijkheid wijken. En daarom en gelet op het voordeel dat de tou- risten ons brengen, zouden we de kranige leiders der vertooningen, de Zeeuwen, die met opoffering van veel tijd zich in dienst van het tourisme stellen, willen toe voegen ,,Gaat op den ouden voet voort". X In Zeeuwsch-Vlaanderen sukkelt men nog steeds met de werkloosheid. Zooals men weet heeft het Twee de Kamerlid dr. Kortenhorst den Minister van Fi nanciën onlangs geinterpelleerd omtrent de te nemen maatregelen om aan den nood van de bevolking tege moet te komen, doch resultaten heeft het nog niet afgeworpen. De nood neemt intusschen toe. Terneuzen b.v. rekent in den komenden winter op circa 2000 werk- loozen, hetgeen voor een gemeente van dien omvang zeer onrustbarend genoemd kan worden. Een der oor zaken van de werkloosheid vormen de Belgische werk krachten, die op vele instellingen aan den overkant gaarne gezien zijn omdat ze finantieel lagere eischen kunnen stellen (en ook stellen) dan de Hollanders. Zoo gebeurt het meermalen dat men een Belg aan het werk zet en voor een Hollander de deur der fabriek gesloten houdt. In het buitenland pleegt men meestal juist anders te doen, een vreemdeling komt daar bijna nooit als werkkracht in aanmerking door de bepalin gen van de overheid, maar ook. door de opvattin gen der werkgevers. Het ware te wenschen, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche werkgevers ook meer in dezen geest handelden. Wat de werkloozen betreft gaarne vestigen we hun aandacht nog eens op de gelegenheid, die het Rijnland op het oogenblik biedt. Vooral zij die wat verstand van den landbouw hebben, zijn er gaarne geziene hulp krachten. Er worden namelijk voerlieden-ploegers en melkers gevraagd. Men geeft, wat de eersten betreft, de voorkeur aan arbeiders, die goed met paarden kun nen omgaan, reeds in den landbouw zijn werkzaam ge weest, kunnen ploegen en landarbeid verrichten. Het geldt hier een arbeidsovereenkomst voor een geheel jaar; loon minstens 50 mark per maand met kost en buisvesting. Voorts heeft men er arbeiders voor aller lei landarbeid noodig. Bij accoordwerk kan 5 a 6 mark per dag verdiend worden; het dagloon bedraagt 2 mark. Bovendien genieten de arbeiders kost en huis vesting. Emigratie kan voor de betrokkenen in vele gevallen een uitkomst zijn. Het gewest Zeeuwsch-Vlaanderen komt zulks evenwel niet ten goede. X De staking aan de „Schelde" duurt nog voort en wan neer het einde zal komen weet niemand. Werkgevers en werknemers zijn elkaar niets nader gekomen en het staat te bezien, dat een minnelijke schikking wel nooit de reden van het beëindigen van het conflict zal worden. Wat dan wel? Misschien de nood in de gezinnen der stakers. Vooral in de grootere gezinnen dezer menschen wordt het steeds moeilijker aan het einde van de week de touwtjes aan elkaar te knoopen. De reglementaire uitkeering uit de bondskassen blijkt voor velen niet voldoende. Thans trachten de bestuur dersbonden in Vlissingen en Middelburg een extra steun te organiseeren voor hen die in nood verkeeren, en er worden collecten gehouden om tot dit doel te ge raken, Dit is bedenkelijk en o. i. afkeurenswaardig. Bedenkelijk omdat het er op wijst, dat de nood in 't zicht komt, afkeurenswaardig omdat het geen zin heeft buitenstaanders financieel te intereseeren voor een con flict dat buiten hun gezichtsveld ligt en ook buiten hun bemoeiing moest blijven. De positie der werknemers is door deze steunactie geenszins verbeterd! Hei Smetten, Doorzitten en Siukloopen der Huid verzacht en geneest men met Doos 30-60. Tube*B0 ct. Bij Apoth. en Drogisten V I r

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2