14 ONS ZEELAND HERFSTHOEDJE, Een alleraardigst herfsthoedje van rood vilt. De bol is gegarneerd met een smal bandje ruban gros grain in dezelfde kleur, terwijl over den rand langs de plooi in de rechterzijde een ris camelia's (het op 't oogenblik zoo geliefde bloemmotief) afglijden. MODERNE BLOUSE. No. 183. Toile de soie is de veel gebezigde stof voor lingerie, waaronder ook de blouse gerekend kan worden. Het afgebeeld model is bijzonder charmant door z'n eenvoudige lijn en sobere garneering, die bestaat uit een kraagje, jabot en zoomen, die als een feston uitgeknipt zijn en omboord met dezelfde stof toile de soie in dit geval. De knoopen zijn van kristal. DE KUNST VAN SPREKEN EN ZWIJGEN. O, wat wordt er veel gepraat op de wereld, de jeugd begint er reeds mee zij wil het hoogste woord voeren en haar inzichten, gevraagd of ongevraagd, aan anderen mede deelen de rijpere leeftijd redeneert en filosopheert en de ouderdom ziet gaarne een groot gehoor om zich heen, waaraan hij zijn ondervindingen en gevolgtrekkingen kan uitspreken. Het gesproken woord heeft ontzettend veel waarde, daar de invloed ervan in het menschelijk hart van zeer groote beteekenis is. De invloed van het gehoorde kan soms zóó sterk zijn, dat we ons ge- heele leven er door willen veranderen, dat we alle banden, waarmede wij aan gewoonten en tradities verbonden zijn, zouden willen verbreken. Maar dan is er ook „gesproken" en niet maar zoo een beetje gepraat. Wanneer de invloed van het gesproken woord zóó sterk op ons werkt, dan is de spreker iemand, die de kunst van spreken verstaat. Maar de doorsnee-middelmatige man of vrouw kunnen hun eigen be langetjes onmogelijk op den achtergrond dringen en zijn niet van de altijd-dezelfde onderwerpen af te brengen. Mevrouw, die altijd over de meid klaagt, of over haar man en die de vermoeienis van het tobben en sloven in huis maar niet vergeten kan, ook al ligt ze, op een uitbundig-stralenden zomerdag in het lange gras van de weide of aan het strand, terwijl haar oor de liefelijkste geluiden opvangt. Ze komt niet los van al dat kleine gedoe, waaraan ze met heel haar ziel gehecht is. Ze meent dat anderen oorzaak zijn van haar voortdurende ontstemming of dat het leven haar zoo misdeeld heeft, maar in werkelijkheid is het haar eigen ziel, die niet boven het alledaagsche uit kan vliegen. Er zijn vrouwen en meisjes, die den tact hebben het gesprek op een beetje hooger peil te brengen. Zij verdienen bewondering, want als iets moeilijk te bereiken valt, dan is het zeker de kunst om nietszeggende praatjes en gesprekken in betere banen te leiden. De vrouw die eens wat leest, en er van houdt om over het gelezene na te denken, die dus verder kijkt dan haar eigen kringetje, vindt al gauw een onderwerp als er van haar verwacht wordt, dat ze spreekt. Want, nog grooter kunst dan spreken is weten te zwijgen. Denk maar eens aan de z.g. „gezellige avondjes". Bij sommige is eigenlijk kwaadspreken de hoofdschotel, terwijl bij anderen een heel aangename toon heerscht en men door onderwerpen, die boven 't gewone peil staan een heel wat betere stemming weet te verkrijgen. Het behoort tot de opvoeding, dat onzen kinderen geleerd worde hóé te spreken. En zeer zeker zal de beste opvoeding voor hen zijn, ons goede voorbeeld. Als zij zien, hoe wij weten te zwijgen en te luisteren en hoe wij alle kwaadsprekerij en onbenullig, bekrompen gepraat zooveel mogelijk trachten te vermijden, zal het goede daarin, in hun ziel weer klank vinden, ERIKA. TOMATEN MET RIJST GEVULD. Reinig de tomaten, snijdt er de kapjes af en hol ze uit, zoodat het harde vruchtvleesch overblijft. Kook rijst gaar in bouillon én vermeng haar met het tomatensap, dat vooraf op een zacht vuur gezet is met wat boter, peterselie, ui, peper en zout, twee heele tomaten en daarna gezeefd. Vul met dit mengsel de uitgeholde tomaten, rangschik ze op een geboterde schotel, elke vrucht belegd met een kluitje boter en zet het geheel in den oven. Men kan aan de rijst ook geraspte gruyère-kaas toevoegen. Ieder mensch trekt om zich heen een cirkel van gedachten daarbinnen is hij wat hij waarlijk is en daar leven met hem degenen, die hij liefheeft.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 14