16 ONS ZEELAND deed open en deinsde verbluft achteruit. De kleine man, die hij in het restaurant gezien had, stond op den drempel en een van zijn „secretarissen" stond naast hem. De eigenaar gaf me uw adres, legde het man netje gemoedelijk uit, ik wil u helpen. Het is heel vriendelijk van u, klonk het koel, maar ik begrijp niet op welke wijze dat zou kun nen gebeuren, tenzij u mij schadevergoeding zou willen geven omdat ik door uw onhebbelijken vriend mijn baantje ben kwijt geraakt, en dat zal wel niet uw bedoeling zijn. Neen, maar ik kom u een beter aanbod doen. Een man als u kellner U kent uw eigen waarde niet Zouden 10.000 dollar u te pas komen Als u hier bent gekomen om u ten koste van mijn ellende te vermaken, was het met onvaste stem gegeven antwoord, zou u er morgenochtend beslist spijt van hebben, tenminste als u dan nog wakker werd. Ik ben in een vreemde stemming vanavond Het ritselen van twee biljetten van honderd dollars over de tafel uit de hand van den kleinen man in die van den „Mislukking" waren het antwoord op deze bedreiging. U hebt een maandje training noodig, ging het kleine mannetje voort, net genoeg om de ruwe kanten wat af te slijpen. Daarna gaat alles van een leien dakje. Met die twee honderd dollars kunt u tijdens uw afwezigheid het zaakje hier aan den gang houden. Teeken dit contract ik zorg voor de rest. Neen, zoover ben ik nog niet En God ver hoede dat ik er toe kom. Er moet nog heel wat ge beuren voor ik dit doe - Tienduizend dollars als je doorzet vergeet dat niet, jongeman Duizenden zouden den koning te rijk zijn, als ze zoo'n kans kregen. Of wil je liever eerst een tournée als kellner maken van het eene vierde-rangs-restaurant naar het andere Uit de andere kamer klonk zwak het huilstemmetje van een onrustig kind dat den slaap niet vinden kon. Geef me een penhouder, zei de jonge man in een plotseling besluit. Als het een fiasco blijkt. het is uw idee geweest Ik ben bereid het risico te nemen, zei de kleine man. Ik bega niet vaak vergissingen. Een tot den nok gevuld sportpaleis dreunde en da verde van de toejuichingen. „De Onbekende", zooals de affiches hem hadden genoemd, de nieuwe ster aan den Amerikaanschen bokshemel, had de Daisy, den ouden rot, den met roem overladen kampioen, bij den eersten wedstrijd verslagen Toen „De Onbekende" er in geslaagd was de ovatie te ontloopen en een goed heenkomen had gezocht in de kleedkamer, stoof het kleine mannetje op hem af en zwaaide wild een penhouder en een vel papier onder den neus van zijn „ontdekking". Teeken, teeken, jongen, schreeuwde hij. Je fortuin is gemaakt Het eenige wat „De Onbekende antwoordde, was Betaal me uit wat we overeen gekomen zijn. Hij ontving zijn tien duizend dollar een cheque aan toonder. Een legertje opdringerige verslaggevers dromde om hem samen, maar hij duwde ze hardhandig op zij. Plotseling hoorde hij dat een van hen den kleinen man stond te soebatten om hem den naam van den nieuwen kampioen te zeggen. „De Onbekende" draaide zich om. Als je dat toch durft gromde hij en er was een verschrikkelijke bedreiging in zijn oogen. Eindelijk was hij alleen in de koele verkwikkende nachtlucht. Niets was er nu meer dat hem van zijn doel kon scheiden. Het was misschien waar, dat hij een geboren athleet was, maar het waren geen men- schen tegen wie hij wilde strijden. Hij begeerde de worsteling met de barre aarde hij wilde den da verenden wind van het eenzame veld om zijn hoofd voelen en het gestamp en gehinnik hooren van de bonkige, zwoegende ploegpaarden. Hij bereikte zijn woning. Een beklemmende angst bekroop hem. Als zij het eens wist. Voor de eerste maal in zijn leven had hij tegen haar gelogen. Hij had haar op de mouw gespeld dat hij voorloopig voor een maand journalistiek werk had gekregen, dat misschien zou blijken zeer lucratief te zijn. Ze kwam hem op de trap tegemoet en de oude, zon nige meisjeslach was in haar oogen. Mijn lieve, oude buitenman riep ze jubelend. Hij huiverde. Er was geen twijfel aan ze wist alles Eindelijk kun je je koninkrijk binnengaan jij en ik en Jimsie, zei ze. Ja, eindelijk, zei hij mat. Maar je kunt immers nog niets van het nieuws weten Ze legde haar handen op zijn schouders. Welk nieuws -Het nieuws van vader. Er is een brief van zijn advocaat hier. Hij heeft tienduizend acres land in Canada gekocht en vijfduizend er van zijn voor jou en mijen Jimsie. En we gaan direct mor gen desnoods, schrijft de advocaat. Er is voor alles gezorgd. Er is 2000 dollar op je rekening bij de bank gestort. Die moet je terug betalen. als. als je koninkrijk tot bloei komt Mijn koninkrijk, zei hij zacht, als liefkoosde hij het woord. Waar is de jongen Ze ging naar de andere kamer om het kind te halen. Terwijl zij weg was voelde zijn hand in de zak waarin de cheque zat. Wat verbrand je daar, jongen vroeg zij, toen ze met het kind in de armen de kamer binnenkwam. Herinneringen, zei hij met peinzenden blik, bittere herinneringen HUMOR EN LIEFDE door Elsa Kaiser. Het gebeurt veel, dat menschen, die een vaste be trekking hebben,, dagelijks denzelfden weg moeten gaan. Zoo ook Annelize en ook Erik. Men kent met den tijd alle menschen, die denzelfden weg gaan, den klei nen ambtenaar met 't puntbaardje en de versleten actentasch. De blonde dame, die haar zoontje naar school brengt, den dikken heer met het grijze vest. Men kent ze allen. Zoo ging het ook Erik. Hij kende Annelize en Anne lize kende Erik. Geen liefde op het eerste gezicht, maar een zich door maanden en jarenlang elkaar tegenkomen, ge leidelijk ontwikkelde teedere bekendheid. Erik behoorde van huis uit niet tot de mannen, die een dame op straat zoo maar aanspreken. En Annelize was niet het meisje, dat plotseling iets vallen laat, wanneer de jongeman, dien ze dagelijks ziet ,haar iets dichter nadert. Zoo vergingen maanden. Niets gebeurde. Nu en dan

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 16