2 ONS ZEELAND Een bekend hoekje te Biggekerke Waarom de Raad van Advies van de P. Z. E. M. heen ging de nieuwe burgemeester van Wol- phaartsdijk. Het besluit van de leden van den raad van advies der P. Z. E. M. om allen gelijktijdig als zoodanig ont slag te nemen, heeft nog weer eens de aandacht op dit instituut gevestigd. Nog weer eens schrijven we, want de laatste maanden deed de Raad van Advies herhaaldelijk van zich hooren. Nauwelijks was dit jaar een nieuw voorstel betreffende de electrificatie op weg naar de Prov. Staten, of de Raad van Advies kwam met zijn bemerkingen, die meestal een allesbehalve zachte critiek op het beleid van de P. Z. E. M. waren stelde de P. Z.E. M. voor het electriciteits-vraagstuk zus en zoo op te lossen, dan adviseerde de raad ,,Doe het zoo en zus de P. Z. E. M. ziet het geval ver keerd." Het was een publiek geheim dat het tusschen den Raad van Bestuur der P. Z. E. M. en den door dit bestuur zelf in het leven geroepen Raad van Advies in het geheel niet boterde. Een conflict was reeds eenige maanden hangende en het einde daarvan is dan het uittreden van de leden van het adviseerend lichaam geweest. Reeds spoedig nadat de Raad van Advies was sa mengesteld, is dit conflict door enkelen voorzien ge worden. De P. Z. E. M. had den Raad bedoeld als een instituut tusschen de maatschappij en de bevol king, als een propaganda-lichaam, dat het geschokte vertrouwen der bevolking in de P. Z. E, M. zou moeten herstellen. Populair uitgedrukt verwachtte de P. Z. E. M. van den Raad op de diverse voorstellen de hoera-tjes, welke de plannen bij de bevolking ingang zouden kunnen doen vinden. Zoodra we de samenstelling van den Raad kenden, vermoedden we en enkelen met ons dat er van dit hoera-geroep in het wilde weg niet veel zou komen. De Raadsleden toch waren allerbehalve de willige figuranten die de zelfstandigheid misten om eventueele voorstellen aan critiek te onderwerpen. Dit vermoeden is inderdaad prachtig uitgekomen. De Raad van Advies vatte zijn taak anders en waar schijnlijk meer serieus op dan de Raad van Bestuur zich gedacht had, er werd danig van advies gediend, in plaats van een propageerend lichaam werd de Raad er een van critiek, een meening weergevend, die bijna nooit in de lijn van de P. Z. E. M. lag. De raad van Bestuur had in 1927 gedacht een willigen en naar stig voor zijn populariteit werkenden pleegzoon te adopteeren en deze ontpopte zich als een enfant- terrible en ook als een vroegrijp kind, dat zeer scherp de fouten van de ouders zag. Het gedrag van den Raad van Advies werd door de P. Z. E. M. maar niet zonder meer door de vingers gezien, doch tusschen beide instellingen ontstond een stille strijd. De P. Z. E. M. zocht vooral haar kracht in het negeeren van den Raad van Advies. In nieuwe voorstellen werd het adviseerend lichaam zoo goed als niet meer er kend, als ze den Raad bereikten waren ze voor wij ziging tengevolge van op- en aanmerkingen van de leden van den Raad niet meer vatbaar. De Raad van Advies kon nog slechts achteraf critiek uitoefenen. Zeer terecht hebben de leden daarom gemeend dat hun taak beëindigd was en dat ze hun ontslag moesten indienen. Dit is thans geschied en de P. Z. E. M. is van een lastig aanhangsel verlost. Voor de bevolking had de Raad van Advies evenwel een aanzienlijke beteekenis, en daarom zijn we nieuws gierig wat de P. Z. E. M. thans doen gaat. Zal ze tot een nieuwe samenstelling van den Raad overgaan, of zal ze het adviseerend lichaam voor goed doen verdwijnen X De burgemeester-vacature in Wolphaartsdijk, waar over, zooals men zich herinneren zal, in het dorp nog al wat te doen is geweest (zoo goed als alle partijen hadden een candidaat in petto) is thans vervuld. De heer O. van Bleijwijck Tierens Verhagen is tot bur gemeester van Wolphaartsdijk benoemd en de vorige week al had de installatie van den nieuwen burge meester plaats. Ondanks de teleurstelling voor me- nigen Wolphaartsdijkschen candidaat is deze installa tie tot een algemeen feest geworden. De grenzen tus schen de diverse partijtjes werden op dien dag weg-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2