DAG VIM m SCHOUWSCHE VERZEN 6 ONS ZEELAND wandelde hakken, nog een pietsie jaartjes er bij en 't is het pierenbakkie ingewankeld. Mij verbaast zulks niets ik zou van het tegen overgestelde verwonderd staan te kijken. Hoe u er over denkt weet ik niet. Het doet trouwens ook wei nig ter zake. Doch. laten we elkaar daarover niet in de haren vliegen. Laten we het geval aan ons aller scherpzinnigheid onderwerpen. Is het u niet opgevallen, dat we den laatsten tijd alles in het werk stellen om den vreemdeling te weren. Niet met behulp van wetjes door allerlei gemeente raden uitgebroed natuurlijk, doch door een vereenigd streven om de attracties die den vreemdeling pakken, uit de wereld te helpen. Het is begonnen in enkele bladen, die voor het Zeeuwsche costuum op kwamen en die zich dood ge neerden, omdat we den vreemdeling wel eens lokken met meisjes en jongens, die niet „echt", althans geen 18 karaats zijn. „Dat mag niet," predikten de deftige schrijvers, „we plegen bedrog." Met dit akkevietje begon het. Nauwelijks was het eerste schaap over den dam, of het tweede stak de voorbeenen naar de hindernis uit. Thans hadden het de bloedjes van Arnemuider kin deren gedaan, de stumperdjes die op zoo'n alleraar digste en weergaloos handige wijze Amerikanen en Engelschen ettelijke geldstukken uit de zakken weten te goochelen, en die in Middelburg tijdens de markt uren een middelbare bedel-opleiding genieten als ner gens anders ter wereld. ,,'t Most nie magge", luidde de kreet. Én dra zal het misschien niet meer magge. Opnieuw is dan den vreemdeling een ware attractie ontnomen. Want kan men een prettiger iets denken dan zoo'n blank uit een kleurig lijfje schietend vraag- armpje De Arnemuider jeugd stond op het punt even beroemd te worden als de naar geld duikende knaapjes in Genua en andere Oostersche steden. Ze evenaarden nagenoeg de duppie-negertjes op de Nenijto. en nu roept men dat ze verdwijnen moet. Enfin, u moet het natuurlijk zelf weten. Maar als er over 10 jaren geen Engelsche, Fransche of Amerikaansche schoen meer over onze klei stapt, dan is het niet mijn schuld. De mensch geeft nu eenmaal draag en wil afgezet en nageloopen worden. Onthoudt u het WAT D'OUWE STRANJUTTERS ZONGE. As de sturrem uut 't Noorwesten raest, In d' 'oöge golven tot den dune stae, Dan kuiere m'n mit laeg waeter es lengst strao, As 't amper licht is in 't oosten! 'Ier vinde m'n 'n planke, daer 'n mande, Soms wel 'n flessche mit wat d'r in: Aomae' rommel vo' den stranvonder te min! As de sturrem uut 't Noorwesten blaest, In d'r is 'n boöt op de plaete 'evaere, Dan stae m'n bie vloed tot an d' 'eupen in 't waeter! Onz' 'oögen die ture over de zeêe. Onz' 'anden die voele, die griepe, die pakke.... Wat anspoelt is toch vo' den stranvonder te min, In wulder d'r plezierigheid in! As de sturrem uut 't Noorwesten ziengt, Dan beure d'r soms groöte diengen! Wa drief dae' za groöt in zo zwaer op de zeêë? Deu' d'n donker ka' je 't nie ziê.... Voruit, jongers, voruit, da's noe es ies vor ons! Daer wulder noe es plezierigheid in, In m'n steke 't merju ons zandgat in! As de sturrem uut 't Noorwesten giert, Stae m'n soms op onze viengers te bieten! Wan in eêns komt dan de stranvonder op 't strao, Dan mo' j'êllepe, wat je ma' kan! 't Boêltje bêrrege vor 'n aore! Dan gaet er netuurluk niks ons zandgat in, In de stranvonder die eit 't dan nae z'n zin! As de sturrem uut 't Noorwesten zengt, In je stae op je post flak bie 't waeter, Dan ka' je soms schrikke, vo' den ier en daer! 'n Liek, podome, spoelt er an! 't Is 'n mênsch! Ma' j'aelt 'n op droöge, je voel es in z'n zakken.... Da's zeker oak nie nae' d'n stranvonder z'n zin, In 't beur wel es, da' m'n d'r beroerd van bin! As de sturrem uut 't Noorwesten juult In de schipper zei: Jongers, dae' zit 'n schip om 'oöge! Die mênschen mo' m'n redde, daer is niks an te doen Dan gae m'n aomae' netjes mee! Vrouwen in kinders die vergete m'n dan, In a' beurt 't dan wel es, da' m'n d'r broerd van bin, De schute die trekke m'n de golven in! As de sturrem uut 't Noorwesten brult, Dan lêgge m'n de boöt mit z'n neuze in de wind! M'n trekke, m'n trekke, dat iederendeên d'r van krocht, In de schipper die kiek mar nae de locht! M'n trekke, m'n trekke, da' j' 'anden d'r van schreine. Ma' de schute die gae rechte de golven in, In aol die êrreme mênschen brienge m'n d'aeven in! In as de sturrem nie meer uut 't Noorwesten komt, Op 'n goeien dag, bie mooi weer in bie zonne.... Komme m'n bie mekaore, bie ons 'ol in den dune! In m'n tappe wien, in port, in jenever, Uut 't vat dat daer a' daegen op ons te wachten leit! Dan zienge m'n da' m'n d'r schor van bin In dan m'n 't bliksorens goed nae' ons zin! 'lAPKIl 11 22 Aug. „De lucht is blauw en groen het woud viooltjes bloeien overal en lelietjes van dalen...." Zoo zingt Sientje met hooge uithaaltjes. Sientje fan taseert Sientje liegt 'n Gure Noordooster blaast

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 6