2 ONS ZEELAND Aan den weg Middelburg-Goes ligt het kleine dorpje 's-Heer- Hendrikskinderen, dat reeds van verre kenbaar is aan het merkwaardige kerktorentje. Reeds nu is hier en daar merkbaar dat er meer geld onder de menschen is dan de laatste jaren. W e meenden het aan den uitzonderingszomer ver plicht te zijn hiervan dankbaar gewag te maken. X Direct nadat de wet voor het rentelooze voorschot er door was, en dat was 1 Mei van dit jaar, is de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij begon nen aan de verdere voorbereiding en de uitvoering van den aanleg van de lijn van HoofdplaatTol naar Breskens. De vele daarvoor nog benoodigde goedkeu ringen en beslissingen konden dan inmiddels worden behandeld. Wat geschrijf hiervoor noodig is, zal mis schien beter doordringen, als men weet, dat behalve de Regeering, Gedeputeerde Staten, Provinciale Sta ten, Gemeentebesturen, Polder- en Waterschapsbestu ren, „Waterstaat", „Post en Telegrafie", „Domein", „Oorlog" en „Financiën" er mede in te zeggen hadden. Direct constateeren wij hierbij, dat van alle kanten werd meegewerkt, om deze lijn nu eindelijk eens tot stand te brengen. De uitvoering zal nog geruimen tijd vorderen, maar wij waren in de gelegenheid te zien, dat er heel wat werk ook buiten het kantoor is verricht. De Algemeen-Directeur hoopt zelfs in de aanstaande campagne de bieten nog te kunnen brengen tot op het kadespoor naast de schepen. Als er medegewerkt wordt ook door de Breskens- Maldeghemtram.die daar reeds met hare havensporen ligt, dan zal dat zonder twijfel gelukken. De aanleg- werkzaamheden zijn nu reeds zoover gevorderd, dat dezer dagen de Algemeen-Directeur, vergezeld van enkele afdeelingschefs, aanleg-opzichters en vrienden per extratrein te Breskens op den thans afgegraven zeedijk aankwam van uit Terneuzen. Het was de eer ste maal dat hier de trein arriveerde van uit het Oos ten. Voor hen, die Breskens langer kennen, is er in den laatsten tijd veel veranderd en we mogen zeggen verbeterd. Het indienststellen van de nieuwe veerboot gaf hiertoe den stoot en nu is binnen kort alles klaar en in gebruik genomen, alsof het nooit anders geweest is zoo snel heeft de omgeving zich daar aangepast. De heele nieuwe lijn is tot op het Spuiplein 9100 M. lang, waarvan het laatste gedeelte spoor nog gelegd moet worden. Het eerste baanvak van Tol tot Rooden- hoek, lang 2600 M„ had de Z. V, T. M. alvast laten aan leggen om de bieten in de vorige campagne reeds te kunnen vervoeren. Hiervan is dan ook grondig gepro fiteerd bijna 5 millioen Kilo bieten zijn hier afge voerd in het laatste najaar. Het grondwerk verderop voor de aardenbaan is nu vrijwel gereed hiervoor is ongeveer 19.000 M.3 grond en zand verzet, ongeveer 620 ton spoorwegmaterialen aangevoerd, bijna 2000 M.2 bestrating aangebracht, ruim 430 M. betonduikerbuis gelegd en werd er aan arbeidsloonen rond 20.000 uitgegeven. Van het spoor werk is het hoofdspoor klaar tot bij den veerdam te Breskens. Enkele wissels zijn reeds gelegd en heeft men daarbij een paar honderd meter spoor aangesloten ten behoeve van het rangeeren der werktreinen. De overige sporen en wissels zullen nu spoedig voltooid kunnen zijn. De waterkeerende muren zijn al klaar, de fundeering van de remise wordt reeds zichtbaar. Omtrent het openstellen van deze lijn voor het perso nenvervoer kon de heer Wind van Merkesteijn ons nog geen datum opnoemen. X De verjaardag van de Koningin wordt niet meer met den ouden luister gevierd. Nog slechts enkele plaatsen in den lande handhaven de traditie op Ko- ninginne-dag en blijven voortgaan ieder jaar op 31 Augustus feestelijkheden te organiseeren, die de be langstelling van het grootste gedeelte der bevolking hebben. Het aantal der steden en dorpen, die op 31 Augustus op den ouden voet voortleven wordt even wel kleiner en kleiner. In Zeeland is van de oude feestviering weinig meer overgebleven. Dat is jammer, want meestal is met de afschaffing van Koninginne-feest wel een aardig brok folklore verloren gegaan. Waarom spannen de Oranje-vereenigingen, die in bijna alle groote Zeeuwsche plaatsen toch bestaan, zich er niet eens voor Heel veel moeite kan de poging om het oude feest in allen luister te herstellen o. i. niet kosten, want wij Zeeuwen zijn het vorstenhuis Oranje met hart en ziel toegedaan. Laten we hopen dat dit jaar voor het laatst de jaardag van de Koningin poovertjes gevierd is ge worden en dat in 1929 allerwege een streven naar op leving van het Koninginne-feest is waar te nemen. Ge voelen de oranjevereenigingen er weinig voor, wel laten dan de afdeelingen van V. V. V. deze zaak eens ter harte nemen. Een weinig initiatief slechts, en de resultaten zullen schitterend zijn,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2