6 ONS ZEELAND nergens haar naam en uit geen der stukken is mij deze gebleken. Uit dezen brief blijkt ook dat hij niet meer mocht wandelen en scherper bewaakt werd. In een schrijven aan een der advokaten in Den Haag brengt Dhr. Godin een nieuwe aanklacht tegen de Cliever in en wel die van brandstichting. Hij meldt echter niet waar en wanneer die plaats had. De toe gestane vrijheden van wandelen en schrijven werden hem ontzegd en den 29en Juli „in strickter gevanche- nisse" overgebracht. Vermoedende dat thans geen redding meer moge lijk was, heeft hij het vonnis der Justitie niet afge wacht, doch de hand aan zich zelf geslagen teneinde een schandelijken dood te ontgaan. Toen in den mor gen van den len Augustus de bewaker de deur opende, vond hij de Cliever dood op bed en op den vloer een papiertje, waarin zich vermoedelijk vergif had be vonden. Slot volgt). 1) Misdaad. 2) Zijn bruid. 3) Was een Engelsche predikant, evenals hij, ver dacht van moord en ook op het schavot gestorven deze was echter werkelijk onschuldig zooals later bleek. 4) Diezelfde bijbeltekst werd door hem op een wijn glas geschreven. Zie hierna. 5) Bedoelt hiermede zijn verloofde waarschijnlijk. DE KRACHT DER ZEEUWEN door Leo van Breen, Werkelijk, het was een heele geruststelling voor mij, in het verslag van de internationale bijeenkomst van anti-militairistische geestelijken een Amerikaansch predikant te hooren beweren, dat de Amerikaansche kerk een kracht was, die zeer moeilijk loskomt, maar, wanneer dat gebeurt, dan ook geweldige prestaties ver richt. Moet ik nog duidelijker maken, waarom dit voor mij een geruststelling was Ik vestig even Uw aandacht op de electrificatie, den Z.-Bevelandschen locaal- spoorweg, de Schouwsche waterleiding, etc. en men zal het met mij eens zijn, dat er heel wat voor noodig is om de Zeeuwen tot een daadwerkelijke uitvoering van een plan te krijgen, waarvan toch ieder het nut heel goed inziet. Het was dus een geruststelling, dit van elders te hooren bevestigen, en ik vestig er speciaal de aandacht op, omdat Zeeland dit jaar een krachtige getuigenis heeft gegeven van het feit, dat de eenmaal ontwikkelde kracht tot groote dingen in staat is. Ik heb hier 't oog op verschillende wetenschappen, die zich in den laat- sten tijd in een toenemende belangstelling van 't Zeeuw- sche publiek mogen verheugen, n.l. de historie, ar cheologie, dialectiologie, folklorie, enz. Een toene mende belangstelling. Want belangstelling is er altijd geweest. Wij behoeven den naam van het Zeeuwsch Genootschap maar neer te schrijven, om in herinnering te brengen, hoe deze belangstelling zich reeds lange jaren heeft gericht. Dit genootschap heeft, buiten het wetenschappelijk werk, dat door zijn leden is verricht, nog een grooter werk tot stand gebracht, waarvan de resultaten zich nu eerst gaan vertoonen het heeft den Zeeuwen geleerd belang te stellen in alles wat de historie van hun gewest betreft. Zoo is dan ook het Het echtpaar J. B. Dooms—Dieleman te Terneuzen dat de vorige week Donderdag onder groote belangstelling zijn gouden bruiloft vierde. De heer Dooms is onder de schippers een populaire figuur. ontstaan van vereenigingen naast het Zeeuwsch Ge nootschap niet anders te zien dan als het resultaat van de door dit lichaam gevoerde propaganda. En vele vereenigingen zijn dit jaar reeds ontstaan. Het zijn de Oudh. kring „De vier Ambachten" te Hulst; de Óudh. Ver. „De Bevelanden" te Goes; de Oudh. kring „Schou wen en Duiveland" te Zierikzee, en de Zeeuwsche Ver. voor Dialectonderzoek, welke haar leden in geheel Zeeland en ook daarbuiten telt. Zooals reeds gezegd, het bijna gelijktijdig ontstaan van deze vereenigingen is geen toeval. De algemeene belangstelling in dit vereenigingswerk is gewekt; men heeft het ijzer gesmeed toen het heet was, en de re sultaten zullen in de naaste toekomst blijken. Het spreekt wel vanzelf, dat het ontstaan van eilandkringen een groote schrede voorwaarts beteekent in de ont wikkelingsgeschiedenis van onze provincie. De geogra fische gesteldheid wijst in deze richting er zal meer intens kunnen worden gewerkt terwijl de on derlinge samenwerking en vooral die met het Zeeuwsch Genootschap een garantie voor de toekomst zal vor men Zeeland is intellectueel georganiseerd. Maar ook is het duidelijk, dat dit werk door alle Zeeuwen gesteund moet worden. Men kan dit doen, door lid of donateur te worden van een dezer boven genoemde vereenigingen. En hoewel dit feitelijk niet meer dan de plicht is van eiken Zeeuw, die voor zijn gewest voelt, hopen deze vereenigingen ook van hun kant in de toekomst een tegenprestatie te geven. In een gecombineerde vergadering, in Juli te Goes ge houden, is namelijk een commissie benoemd, die de mogelijkheid zou onderzoeken van de oprichting van een orgaan, dat het vereenigingswerk zal publiceeren. Het ontwerp van deze commissie is reeds in behan deling bij de verschillende vereenigingen en er bestaat alle kans, dat binnenkort een tijdschrift zal verschij nen, dat ongetwijfeld den naam van ons gewest ten goede zal komen en voor de Zeeuwen een betrouwbare inlichtingsbron zal vormen. Zoo is dan in Zeeland eindelijk een groote kracht in werking gekomen, die de onderlinge band tusschen de Zeeuwen zal kunnen versterken, en dit ook onge twijfeld zal doen, wanneer een algemeene medewer king het resultaat zal zijn van dit loffelijk initiatief.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 5