MARCOR'S VLOEIBARE SHAMPOOING 2 ONS ZEELAND Over een Tuinbouwtentoonstelling en over belangstelling der overheid waterleiding verbetering protesteerende schippers. Zeeuwsch-Vlaanderen is voor den schrijver van deze overzichten een bijna al te rustig deel van ons gewest er gebeurt slechts zelden iets dat voor nadere bespre king onder de ,,Zeeuwsche week" in aanmerking komt. Daarom verheugt het ons des te meer, dat het thans de uitzondering is die eindelijk eens dezen regel gaat bevestigen. In de afgeloopen week toch had de meest Zuidelijke streek van onze provincie de aandacht van geheel Zeeland. Zaterdag n.l. werd te Schoondijke de tentoonstelling geopend, die georganiseerd is naar aan leiding van het gouden jubileum van de maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in Zeeuwsch- Vlaanderen, en die een prachtig overzicht geeft van de plaats welke de tuinbouw momenteel aan den over kant inneemt. Elders in ons blad wordt door een ter zake zeer deskundige op de beteekenis en op de toekomst van den tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen gewezen, zoo dat we daarover hier gevoegelijk kunnen zwijgen. Wij hebben in deze rubriek het gebeuren daar ter plaatse vooral als buitenstaander te beschouwen. Dit doende valt het op, dat de tentoonstelling het resultaat is van het werk van een aantal flinke werkers in 't Zeeuwsch- Vlaamsche, van mannen die de nooden van hun gewest niet alleen begrijpen, doch die tevens al hun krachten inspannen om een oplossing voor het niet weinig moei lijke economische vraagstuk te vinden. Als resultaat van dit streven, als spiegel van den huidigen toestand, mede als toekomstbeeld is deze expositie voor ons vooral van belang. De overige belangrijkheid ontleende ze o, a. aan de interesse welke haar van de autoriteiten ten deel viel. Bij de opening waren aanwezig Minister Kan, de sympathieke practische bewindsman, die meer tus- schen de treinwielen dan op zijn departementalen stoel zit, de Commissaris der Koningin in onze provincie, die steeds weer levendige belangstelling voor al wat Zeeuwsch is, aan den dag legt, leden van Ged. Staen en tal van andere officieele personen, welke ieder be stuur van een tentoonstelling gaarne in zijn midden ziet. Schoondijke's expositie heeft de overheid naar Zeeuwsch-Vlaanderen doen komen en daarom heeft de tuinbouwtentoonstelling hare beteekenis voor het geheele gewest. Dit is gebleken toen Minister Kan de openingsplechtigheid had verricht en op de terugreis was in gezelschap van Jhr. Quarles van Ufford. De toestanden van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben gedu rende de reis de revue gepasseerd en verwacht kan worden dat een en ander niet zonder goede resultaten zal blijven. Minister Kan heeft de gelegenheid gehad zich van nabij van verschillende nooden te overtuigen (die welke hij niet zag, zullen hem wel door den Com missaris der Koningin zijn medegedeeld). En wat zet meer tot ingrijpen in slechte verhoudingen aan dan eigen overtuiging Den laatsten tijd gelukt het Zeeuwsch-Vlaanderen meermalen contact te krijgen met den Haag. Dat is goed, want wil men iets gedaan krijgen dan moet men de aandacht op zich gevestigd houden. In dit verband gezien, was de tuinbouwtentoonstelling te Schoondij ke, niet alleeen voor den tuinbouw belangrijk. X Toen de paratyphus in Middelburg allerlei hygiëni sche voorschriften in het leven riep, o. a. den raad om het leidingwater voor het gebruik te koken, waren wij de eersten die er de aandacht op vestigden, dat de Middelburgsche waterleiding niet in orde was. We schreven „Hare filtratie voldoet niet aan de bacte riologische eischen, het is niet onmogelijk, dat de para typhus uit het leidingwater is voortgekomen". De gezondheidscommissie kon later, zij het dan in andere bewoordingen, (o, a, werd nog getracht door verkeerdè weergave van ons schrijven te doen voorko men alsof we geheel bezijden de waarheid waren) niet anders dan onze veronderstelling bevestigen. Thans bieden B. en W. aan den gemeenteraad een uitvoerig rapport aan, waarin plannen tot verbetering van de waterleiding zijn opgenomen. In het rapport wordt de mogelijkheid onder oogen gezien, dat Middelburg de drinkwatervoorziening voor geheel Walcheren ter hand zal nemen. Is dit het geval dan zullen de verbeterings- werken 137.000 kosten, terwijl verbetering van het drinkwater alleen voor Middelburg 122.000 zal ver gen. B. en W. stellen voor tot het eerste te besluiten, dus om de waterleiding aldus te doen verbeteren, dat ze later voor geheel Walcheren geschikt kan worden gemaakt. We hopen dat de raad zich met het plan van het college van B. en W. zal kunnen vereenigen, want behalve onze hoofdstad hebben nagenoeg alle andere plaatsen op Walcheren behoefte aan zuiver drinkwa ter. Het is eigenlijk wel een beetje achterlijk, dat men nog zoover niet is. Achterlijk en schadelijk, vooral ook in verband met het steeds toenemend vreemdelingen verkeer. Hoe de Middelburgsche raad evenwel beslist, te verwachten is dat althans aan de Middelburgsche wa termisère (men heeft er daar altijd mee gesukkeld) een einde zal komen. X De Zeeuwsche schippers hebben 'n protest ingediend bij Ged. Staten tegen de havengelden, die na den oor log in verschillende Zeeuwsche havens verhoogd zijn geworden. „Wij kunnen op deze wijze niet concurree- ren", aldus de schippers, „tegen de andere vervoer middelen, die door de subsidies welke zij van over heidswege genieten, lagere tarieven kunnen berekenen dan wij". Zij geven Ged. Staten in overweging evenals voor den oorlog een billijke verhouding te scheppen tusschen de huidige scheepsvrachten en de op te bren gen havengelden. De klacht der schippers is niet nieuw. Nog niet zoo heel lang geleden hebben we een en ander medege deeld over de vermindering van inkomsten door middel van havengleden van verschillende Zuid-Bevelandsche gemeenten. De locaal-spoorweg daar ter plaatse heeft de taak van het schip grootendeels overgenomen. Of lagere havengelden den ouden toestand weer in het leven zullen roepen en de schippers weer aan een voor-oorlogsche boterham zullen helpen We gelooven het niet. Onze tijd eischt snelverkeer en als dit tegen matige prijzen verkregen kan worden, dan schakelt de handel het schip uit. Intusschen zijn we benieuwd naar het antwoord van Ged. Staten op bedoeld adres. staat bovenaan en is het voordeeligst in prijs VRAAG UWEN KAPPER OF DROGIST

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2