vau VICTORIA-WATER ES'o ONS ZEELAND ONZE FOTO-PRIJSVRAAG. Het drama in de pastorie of de Predikantenmoord te Driewegen in 1687 (naar officieele bronnen bewerkt) door J. BIJLO. (Slot). De prijs-foto van deze week is „Ontbijt in het Kamp Streefkerk ingezonden door den heer G. P. Scheffer, Bouwen Ewoutstraat 52, Vlissingen v:- -y-. Nog dienzelfden dag werd het lijk door vier doctoren en chirurgijns geschouwd, welke het volgende advies uitbrachten ,,Op den len Augustus 1687 gevisiteert sijnde, bi) ons ondergeschreven Medicina Doctores en Mr. Chi rurgijns, door orde van de Ed.Mog. Heeren van t Hof van Holland ten overstaan van enz,, het doode lichaam van Jacobus de Cliever, hebben bevonden als volgt le. Het hoofd gezwollen en seer blaau, doch voor namelijk achter de ooren en in de neck en liep uijt de mont en neus een bruijn root vogt met een gistende schuijm. 2e. De vingers en handen 't samen ingetrocken en waren de nagels van de voeten, dog voornamelijk van de handen seer blaau en vertoonden sig eenige blauwe plekken op verscheidene plaatsen van de huijt voor namelijk aan de Linkerzijde. 3e, Met de eerste snede in de huijt vloeide aan- stonts en bruijn swart en verdorven bloet. 4e. De slockdarm was in sijn geheel en de maag als met een seer sterke wind seer opgespannen. Van binnen in de maag en de 12-vingerige darm vond men omtrent twee en een half pint swart bruijn water ot vogt, vermengd met een taije slijm en een aedelijke quantiteit roode aalbessen. Des maegs binnenste vlies was verandert en eenigsins vergaen, soodanig, dat daer op gedruckt of gewreven zijnde gemackelijk wiert af- gesehaaft oock zag men na den kant van de bovenste mont van de maag wel meer als twintig bruijn roode vleckjes die sig als verdorven bloet vertoonden. 5e. De long was ten meerendeel blaau en lootverwig van kleur en deszelfs pijp met een schuimig water be set 't welk er overvloedig uitliep. Het hart was wel gestelt, doch in deszelfs holligheden een bruijn swart en verdorven bloet. 7e. De blaas was met een groote quantiteijt water uitgeset en seer opgespannen. 8e. De lever was natuurlijk gestelt en de galblaas met een natuurlijke quantiteit van gal voorsien. 9e. De milt, nieren en andere deelen waren wel gestelt, doch het bloet was overal bruijn swart en seer vloeijbaar. Alle welcke soo uijterlijke als innerlijke omstandig heden en teekenen wel overwogen en rijpelijk geëxa- mineert hebbende oordeelen gesamentlijk naast de meeste waarschijnlijckheijt, dat den overledene niet door een natuurlijken dood maer door een vergift is omgekomen. Actum den Hage den 1 Augustus 1687. Het Hof gaf bevel dat men het lichaam in een looden kist zou leggen tot tijd en wijle daarover gedisponeerd zou worden. Bij het onderzoeken van het lijk vond men in zijn kleeren verborgen een scherp mes en een schaar, welke Opwekkend en gezond OBERIAHMSTEIN Natuurlijk Bronwater

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 3