ONS ZEELAND 13 geheimzinnigen diefstal ruchtbaarheid te geven. We hebben een vrij belangrijke reserve voor verliezen. Hebt u uw collega na zijn ontslag nog ontmoet Eenmaal. Een dag of drie geleden kwam hij bij mij het was de 21ste Augustus, 's avonds tegen ze venen. Hij vertelde me, dat hij een uitstekende positie had gekregen bij een kachelfabriek en interesseerde zich blijkbaar buitengewoon voor zijn nieuwe branche. Hij legde me met veel ijver en zaakkennis verschillen de geoctrooieerde constructies van zijn firma uit. De detective keek zijn bezoeker met veel belang stelling aan. Op welke wijze gaf monsieur Lanqon die uitleggingen Hij opende de deuren van de groote kachel in mijn slaapkamer, liet mij erin kijken en toonde me hoe de kachels van zijn firma van de mijne afwijken in den bouw van de vuurpotten en in de luchtcir- culatie en de stookgaten. Marc Michel stond op. Ik kom in den loop van den avond bij u. Hoe laat kan ik u nog niet precies zeggen. Maar in elk geval behoeft u niet bang te zijn als er gevaar is, ben ik bij u. Op welk nummer woont u? Rue St. Fargeau nr. 176. Mocht er in den loop van den dag iets gebeuren, stelt u mij dan telefonisch op de hoogte. Als ik er niet ben, is er in elk geval een betrouwbaar en kundig assistent hier. Overigens, wanneer bent u uit de tropen teruggekoAen De fabrieksdirecteur keek den detective stom-ver wonderd aan. Was deze man dan een toovenaar of gedachtenlezer Hij had hem nooit tevoren ontmoet, kende zelfs zijn naam niet en toch wist hij blijkbaar dat hij in de tropen was geweest. De roem van den meester-detective scheen inderdaad wei-verdiend te zijn U was toch immers langen tijd in het Verre Oosten, ging Marc Michel onverstoorbaar voort. Ik ben inderdaad verscheidene jaren in Tongkin geweest. Maar hoe weet u....? stamelde monsieur Sabin. Wel, op uw handen zie ik vlekken, die op hevige malaria wijzen. Bent u heelemaal genezen Gebruikt u nog kinine De directeur zag Marc Michel met iets eerbiedigs in den blik aan. Maar dat is gewoonweg verbluffend, mompelde hij. Ik ben zoo goed als heelemaal her steld. Maar als voorzorgsmaatregel neem ik af en toe nog kinine.Dus tot vanavond, monsieur Michel. Adieu. Toen monsieur Sabin dien avond om acht uur aan het souper zat, ging de bel van de voordeur. Hij deed open en op den drempel stond Marc Michel, die met een rustigen glimlach de vestibule binnenstapte. Hebt u iets ontdekt, monsieur was de vraag, waarmee de heer Sabin zijn gast begroette. Waar is uw slaapkamer, monsieur Sabin klonk snel de wedervraag van den detective, die vlug de vestibule en de gang doorliep. Ik wilde wel graag direct de kachel zien, waaraan uw vroegere collega, monsieur Langon, u de constructies van zijn nieuwe firma demonstreerde. Hoogst verbaasd ging de fabrieksdirecteur zijn be zoeker voor en opende de deur van een kamer, waarin een bed stond. De detective stapte terstond op de kachel toe, opende de deur ervan, nam het roet en den rommel eruit en onderzocht zorgvuldig den gedeelte lijk-verkoolden inhoud, die van den winter nog was blijven liggen en zich in den zomer uit het rookkanaal van den schoorsteen daarin nog had verzameld. Wat hij uit de kachel haalde, wierp de detective succes sievelijk ongegeneerd op den vloer, waarover monsieur Sabin zich niet weinig verwonderde. Plotseling diepte hij uit het binnenste van den vuurhaard een klein kist je op, dat Marc Michel met een lichten kreet van vol doening van het papier dat er omheen gewikkeld was, ontdeed en opende. En hier, waarde heer, heb ik het genoegen u de 35.000 francs aan te bieden, die uw collega monsieur Lan^on gestolen heeft Monsieur Sabin keek met wijd-geopende oogen naar den detective en daarop naar den bundel bankpapier dien hij te voorschijn had getooverd en vroeg met een stem, die van opwinding heesch klonk en trilde Maar hoe komt dat geld in vredesnaam in mijn kachel Dat is niet moeilijk te verklaren. Toen monsieur Lanqon het geld wegnam, was hij er niet absoluut zeker van, dat er geen verdenking op hem zou vallen, al kon hij er bij de hem bekende opvattingen van uw commissarissen in dezen en bij het buitengewone ver trouwen dat hij schijnt genoten te hebben, er wel op rekenen, dat hij niet bijzonder veel gevaar liep. Maar in elk geval, was het tot een huiszoeking gekomen, dan moest het geld niet bij hem worden gevonden. Het moest worden verstopt. De overweging dat uw kachel in den zomer niet gestookt wordt en bovendien een slaapkamerkachel in het najaar gewoonlijk later in gebruik genomen wordt dan een kachel in een huiska mer, vereischte geen bijzondere scherpzinnigheid. Bo vendien had uw brave collega nog het voordeel, dat gesteld dat iemand op het idee was gekomen om u te verdenken, wat theoretisch toch mogelijk was ge weest, niet waar en men het onderzoek tot uw slaapkamerkachel had uitgestrekt, hij in elk geval bui ten schot was gebleven, al had hij de vruchten van zijn diefstal dan niet kunnen plukken. Maar zooals ik al zei, hij kon het riskeeren, Een prettig kereltje, zuchtte monsieur Sabin. Waarschijnlijk ging hij als huisvriend uw huis in en uit, dat hij zijn schat daar kon begraven We waren heel goed bevriend en hij liep hier bin nen als hij wilde. Op een goeden dag verstopte hij het geld dus in uw kachel en verklaarde bij de kasopname dat het gestolen moest zijn, wat hij inderdaad niet loog Hij is vermoedelijk van plan geweest de schat op te graven op een moment dat u voor eenigen tijd van huis was, maar hij maakte een misrekening, doordat die omstan digheid zich tegen zijn verwachting niet voordeed Inderdaad Door allerlei omstandigheden en groo te drukte in de zaak, omdat ik tijdelijk een deel van 't werk van Lanqon bij mijn werk moest nemen, want zijn opvolger is wel benoemd maar nog niet in dienst getreden, ben ik al dien tijd 's avonds en 's Zondags thuis geweest en overdag was mijn huishoudster er altijd, die ook wel wist dat hij ontslagen was en hem zeker niet alleen in huis zou hebben laten rond scharrelen. Dit moeten afwachten heeft onzen vriend nerveus gemaakt. Hij nam een kloek besluit en bracht u een bezoek. Hij heeft een heel handig voorwendsel ge bruikt om zich met de kachel te kunnen bezighouden. Waarschijnlijk heeft hij gehoopt, dat u hem een oogen- blik alleen zou laten. Ook in deze hoop heeft hij zich weer bedrogen gezien en toen is hij tot een uitersten maatregel overgegaan en heeft in den afgeloopen nacht bij u laten inbreken. Maar wat had hij dan in het fabriekskantoor te maken Daar was het geld toch niet Vervolg op bladz. 15

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 13