ONS ZEELAND 15 Adamson ruimt zijn oude boorden op. Neen maar daar was wat anders het schakel bord van de telefoon Zijn bezoek daar had een twee ledig doel in de eerste plaats te trachten door den gefingeerden noodkreet u uit uw huis te lokken om daar vrij spel te hebben in de tweede plaats voor het geval dat deze vlieger niet zou opgaan en u in huis zoudt blijven uw telefonische gemeenschap met de buiten wereld te verbreken, wanneer u bij het hooren van verdachte geluiden de politie had willen opbellen. Maar hoe weet u dat toch allemaal Uit het briefje wat u vanochtend bij mij hebt achtergelaten. Het briefje in cijferschrift Hebt u het dan kun nen ontcijferen Zooals ik wel verwacht had ben ik daar in ge slaagd en toen ik alleen was en me geheel concentree- ren kon, kon ik den sleutel vlugger vinden dan ik ge dacht had. Bekijkt u het briefje nog maar eens goed hier is het xddt.obd.. 3 vvs pq ef qmb.. hfme mjhu lbdi. Wat voor bijzonders valt u aan dit briefje op, monsieur Sabin Dat enkele letters, vermoedelijk doordat er water op gevallen is, uitgewischt zijn en onleesbaar geworden en dat van het onderste woord als ik het zoo noemen mag waarschijnlijk een paar letters zijn afgescheurd. Maar verder is het Sanskrit voor me. Wat u zegt over de letters die onleesbaar zijn geworden en afgescheurd is volkomen juist. Maar nu wat de ontcijfering betreft. Kijkt u eens goed. Er staat één teeken op dit mysterieuze kattebelletje dat begrij pelijk is het cijfer 3. Dat werd mijn uitgangspunt, dus de sleutel tot 't geheel, 't Was natuurlijk mogelijk, dat dit cijfer in 't geheele systeem iets anders beteeken- de dan „drie". Maar ik herinnerde mij dat u mij had gezegd, dat uw telefoon 's nachts kort na drie uur gegaan was. Het vermoeden lag dus voor de hand, dat het cijfer 3 betrekking had op het uur van den nacht waarin het geheimzinnige geval zich had afge speeld. Als deze veronderstelling juist was, moesten de letters die op de drie volgen waarschijnlijk „uur" ver beelden en dit was des te waarschijnlijker, daar we hier een combinatie van drie letters hadden waarvan de, twee eersten bovendien aan elkaar gelijk waren. Ik merk hier tusschen haakjes op, dat de transscriptie van de dubbele klinkers het zwakste punt in dit ge heimschrift is en op zichzelf een gemakkelijk uitgangs punt voor ontcijfering zou zijn geweest. De letter combinatie WS achter de drie zou dus uur beteeke- nen. Bij eenig nadenken had ik daarmee het systeem te pakken. Ziet u het nog niet Ik weet niet of het gebrek aan scherpzinnigheid is of dat ik te opgewonden ben, maar ik snap er, eerlijk gezegd, nog niets van, monsieur Michel. Kijkt u dan nog maar eens. WS is dus uur daar uit kon ik het volgende afleiden U is gelijk V. R is gelijk S.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 15