16 ONS ZEELAND Met andere woorden, het systeem van den schrijver was om iedere letter van het alphabet te vervangen door zijn opvolger de Z natuurlijk door de A. Dit systeem is in onze praktijk niet onbekend, maar heeft, zooals ik u al zeide, een zwakke kant in de dubbele klinkers, die door geoefende „geheimschrijvers" ove rigens gecorrigeerd wordt door een stelsel van cijfers voor den tweeden klinker van elk tweetal. Onze man had het nog niet ver gebracht in de kunst Maar om ons tot dit briefje te bepalen nu ik dit allemaal wist kon ik het papiertje gemakkelijk ontcij feren en vond de volgende „vertaling xddt idfobd. 3 vvs pq ef qmb. hfme mjhu lbdi. Wees hed. nac. 3 uur op de pla. geld ligt kach. Er was niet veel fantasie voor noodig om met be hulp van de uitgewischte letters nu het geheele briefje te reconstrueeren „Wees heden nacht 3 uur op de plaats geld ligt kschcl' Ik stel me nu den gang van zaken, vervolgde Marc Michel, die er altijd grooten schik in had om zijn „cliënten" een gedetailleerde uit_eenzetting te geven van het verloop van een misdrijf zooals zijn onge ëvenaard vernuft dat uit soms vage gegevens had opge bouwd ik stel me den gang van zaken aldus voor Uw „vriend" Lanqon, die een paar dagen geledén bij u was geweest, moest aanzien dat zijn sluwe truc met de kachel mislukte. Tot het uiterste gedreven en weinig lust gevoelend om door al te lang wachten de kans te loopen dat zijn buit hem ontgaat, neemt hij het besluit zich dan maar door inbraak meester van het geld te maken. Hij voelt er intusschen weinig voor om dat karweitje zelf op te knappen, in de eerste plaats is hij niet zeker van zijn handigheid in de edele kunst van inbreken; in de tweede plaats blijft er altijd een risico van op heeterdaad betrapt worden. Hij rekent ook op de kans dat als de „vakman" dien hij ervoor in den arm neemt gesnapt wordt, deze hem als don opdrachtgever zal aanwijzen. Daartegen moet hij zich ook dekken de beroepsinbreker die de kastanjes uit het vuur haalt voor hem, mag hem niet kennen noch zijn naam weten. Hij stelt zich dus in verbinding met een van die „bemiddelaars", die in de Parijsche mis- dadigerswereld en in die van andere groote steden een zeer groote rol spelen, die een apache voor hem aan werft. Het is merkwaardig dat beide groepen van vak lieden de bemiddelaars en de vak-inbrekers in deze soort van transacties bij een goede belooning, die na tuurlijk bij vooruitbetaling moet worden voldaan, over het algemeen hoogst betrouwbaar zijn. Dat is een kwestie van beroepseer De apache is nu door den bemiddelaar op de hoogte gebracht van wat er van hem verlangd wordt hij wacht alleen nog op het laatste bericht het mobilisatiebevel wanneer hij moet toehappen. U begrijpt natuurlijk, dat hierbij zoo min mogelijk van schriftelijke mededeelingen wordt gebruik gemaakt we kunnen dus aannemen, dat het „bemiddelingsbureau" geen kans zag zijn afgezant dien dag op een andere manier te pakken te krijgen en het bevel in het geldende geheimschrift, in de „code^ van het kantoor verzond! De toevoeging „geld ligt in de kachel" zal hebben moeten dienen om het geheugen van den apache nog eens op te frisschen. Ondertee- kening van het briefje ontbreekt natuurlijk. Dus de inbreker was 's nachts om 3 uur ter plaatse. Nu moest u eerst uit uw huis gelokt worden en tusschen haakjes, het is gelukkig dat u u hebt laten lokken, want er heeft zeker kans bestaan dat uw leven gevaar had geloopen als de apache verzet van uw kant had ont moet. Maar wie veronderstelt u dat aan de telefoon is geweest Monsieur Lanqon zelf. Dat deel van het werk kon hij met minder risico op zich nemen omdat hij uit zijn directeurstijd heusch wel een sleutel van de toegangs deur zal hebben overgehouden. Een nagemaakte dan toch, want zijn eigen sfeutel heeft hij moeten inleveren, merkte monsieur Sabm, die heelemaal opging in het verhaal van den detec tive, op. Daar zal hij geen gewetensbezwaren tegen heb ben gehad, lachte Marc Michel. Trouwens de bediening van het schakelbord van de telefoon achtte hij het best aan zichzelf toever trouwd en de eigenlijke inbreker hoeft hem heelemaal niet gezien te hebben die was bij uw huis besteld en niet aan de fabriek. Dat de verborgen schat tenslotte m de kachel is blij ven liggen, schrijf ik toe aan het feit dat uw '"^rug komst, terwijl u een revolver in aanslag gereed hield, den inbreker heeft doen besluiten niet te riskeeren dat het eerste schot aan u was. Hij heeft uw olielampje dat hij het was immers verplaatst al in de hand had, ijlings weer neergezet en is onhoorbaar wegge slopen. Het briefje dat hij dom genoeg niet ver nietigd had, is bij het te voorschijn halen van het een of ander zeker uit zijn zak gevallen en bij den over haasten aftocht vergeten. Ja, als die kerels niet af en toe wat stoms deden. Dat er verschillende letters op het papiertje uitge- wischt waren, is natuurlijk een gevolg van den regen van gisteren, waaraan het document een poosje schijnt blootgesteld geweest te zijn. Hoe.... daarin hoeven we ons niet te verdiepen. En als ik u een raad mag geven, besloot monsieur Michel, gaat u vannacht dan in een hotel logeeren. De heeren zetten nu natuurlijk spoed achter het werk nu ze weten dat ze zich in de kaart hebben laten kijken en ze zullen waarschijnlijk door den moed der wan hoop bezielt zijn. „Nu of nooit zal hun leuze zijn. Gelukkig dat het „nooit" is, lachte monsieur Dus wij gaan samen genoegelijk hier of daar een whisky-soda drinken daarna gaat u naar een goed hotel en ondertusschen zorgen de mannetjes die ik hier in de buurt achterliet, dat den heeren een aangename ontvangst wordt bereid. En morgen maakt u uw com missarissen blij met de 35.000 francs die uit den hemel zijn komen vallen. Mijn declaratie voor het loon van den eerlijken vinder bereikt u onder couvert. OCCULTE MACHTEN door J. P. Bal jé. Na de ontvangst van den geheimzinnigen brief, den brief met de viooltjesgeur, welken zij niet had mogen lezen, was mevrouw Handel's man zeer onrustig en ze nuwachtig geweest. Een week verbleven zij nu al in het rustige hotel aan de zee, en in die eene week had Mevrouw Handels meer genegenheid van haar man on dervonden, dan in de lange maanden van het afge- loopen jaar. Dikwijls had zij zich in dien tijd afge vraagd, of nog ooit de gelukkige tijd van hun eerste huwelijksjaren zou terugkomen. Avond aan avond zat

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 16