2 Een rustig hoekje in Koudekerke Zooals te voorzien was is de verhouding tusschen de stakers en de werkwilligen er niet op vooruit gegaan. Meer en meer leest men berichten over hinderlijk volgen der werkwilligen en over de arrestaties die daaruit voortvloeien. De leiders der stakers nemen het den burgemeester van Vlissingen ter dege kwalijk, dat deze een groote politiemacht in de Scheldestad sa mentrok. De bewijzen dat de burgemeester daar goed aan deed, zijn evenwel reeds meermalen geleverd. Als de stakers het recht op arbeid niet erkennen en de werkwilligen in hun vrijheid belemmeren (Zondag j.l. viel men iemand lastig die ter kerke wilde) dan moet de politie voor de vrijheid van het individu opkomen. Wij deelen dus geenszins de opvattingen der stakings leiders volgens welke de politie in Vlissingen eigen lijk overbodig is. Overbodigheid van veiligheidsmaat regelen mag men immers niet afleiden uit de afwezig heid van omvangrijke wetsovertredingen X Zooals men weet onderhandelde de vereeniging „Hendrick de Keyser" te Amsterdam reeds eenigen tijd over aankoop van het Gothische huis aan de Kade te Goes. Tot dezen aankoop is thans besloten. Het pand zal eigendom worden van „Hendrick de Key ser Deze vereeniging zal het doen restaureeren met hulp van rijk, provincie en gemeente en daarna zal het worden verhuurd aan de in het leven geroepen Goesche vereeniging, die er een museum van Zuid- Beveland wil onderbrengen. In het ,,Hbld." troffen we dezer dagen een interessante beschrijving van het mooie gebouw, die we hier laten volgen De schrijver meent, den bouwtijd van het pand te moeten schatten als te liggen in de eerste vijftig jaren van de zestiende eeuw. Den ingewijde zal het opval len, dat toen de toepassing van den Gothischen bouw stijl reeds tot het verledene behoorde en wij geven hem daarin gelijk. Een eigenlijk Gothisch huis is het niet, eerder een Renaissance-huis met Gothische reminix- sen. De vorm en versieringen van den gevel staan sterk onder den invloed van de Vlaamsche Renaissance j wie ONS ZEELAND Brugge heeft gezien en wie den stijl van oude Dortsch huizen kent, zal dit toegeven, In geheel het Zuiden hebben de Gothische vormen veel langer nagewerkt dan in het Noorden. Dat inder daad het pand niet ouder kan zijn dan boven is aange geven, wordt bewezen door de ogiefvormige versierin gen van den balksteutels, Renaissance bij uitnemend heid in stede van den klaverbladvorm, dien men voor deze constructieedelen bij den Gothischen stijl aan treft. En aan de echtheid van de oude balklagen, sa mengesteld uit moer- en kinderbalken, hoewel ten deele door plafonds etc. aan het oog onttrokken, valt nauwelijks te twijfelen. Jonger dan wij veronderstellen kan het ook bezwaarlijk zijn boven den ingang toch stond voorheen een gelukkig nog aanwezigen steen met het wapen, den dubbelen arend van keizer Karei V. In later tijden zou men diens embleem waarschijn lijk niet meer voor versiering hebben gekozen. Fraai gesmede ankers, waarvan er geen ontbreekt, sieren den gevel. Op hun plaats nog staan en hun ouden vorm nog hebben de vensters. Schoonmaak en restauratie van den gevel zal niet achterwege kunnen blijven. Gelukkig zijn het geen al te dikke pleister- en verflagen, die de steenen be dekken. X Het bestuur van de „Nenijto" te Rotterdam heeft al verschillende attracties bedacht teneinde de tentoon stelling nog aanlokkelijker te doen zijn dan ze reeds was. Zoo hebben Dinsdag een aantal Zeeuwen in de Zuid-Bevelandsche dracht op het Nenijtoterrein een provinciale ringrijderij gedemonstreerd. Nu kunnen we weer het oude liedje aanheffen en ons met de ,,Mid- delburgsche Courant" afvragen of alle deelneemsters en deelnemers wel „echte" boerinnen en boeren wa ren. Het antwoord moet ontkennend luiden. De meeste ringrijders behoorden weliswaar tot den landbouwers stand, doch in het dagelijksche leven dragen ze de burger-kleeding. Maar kom.... laten we het hierover niet langer hebben. In Rotterdam is weer op voortreffelijke wijze re clame gemaakt voor ons gewest en verschillende be zoekers zullen ongetwijfeld lust hebben gekregen Zee land spoedig in werkelijkheid te gaan zien. En dat is niet onbelangrijk. UIT OUDE DOCUMENTEN door LEO VAN BREEN. I. Ik ben van gedachte, in de eerste plaats dat het on beleefd is, een schrijven in den eersten persoon te beginnen, maar voorts, dat er hier in Zeeland nog heel wat aan oude uitgaven en belangrijke documenten moet zijn. Deze gedachte is noch oorspronkelijk, noch verdedigbaar, het is enkel mijn opinie. Maar zij wordt gesteund door datgene, wat mij reeds in enkele jaren door de handen is gegaan, en dat is niet zoo weinig.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2