gel' 2 ONS ZEELAND De Raad van Advies der P.Z.E.M. spreekt zich uitde nood der vis- schers te Bruinisse Zeeland op de begrooting van Waterstaatonge- wenschte toestanden voor de scheep vaart te Wemeldinge. Destijds, bij het vermelden van de ontslag-aanvrage van de leden van den Raad van Bestuur der P.Z.E.M., hebben we een en ander medegedeeld omtrent de mo tieven welke o. i. de leden van dien Raad tot bedoel den stap bewogen. Men zal zich herinneren, dat we wezen op de verandering van het karakter van den Raad van Advies (door toedoen van den Raad van Bestuur) en schreven dat het adviseerend lichaam door het laatst genoemde vrijwel genegeerd, dan wel met zeer weinig egards behandeld werd. In de motieven die volgens ons tot het ontslag leidden, hebben we ons niet vergist. Dit is n.l. ge bleken uit het communiqué dat dezer dagen aan de pers verstrekt werd en dat een verslag was van de bijeenkomst van de leden van den Raad, de vorige week Vrijdag onder presidium van den heer C. Bou- dewijnse te Middelburg gehouden. In bedoeld schrijven kan men lezen, dat de leden van den Raad van Advies zich geërgerd hebben over een opmerking van het lid van den Raad van Bestuur, den heer P. Dieleman, in een Statenzitting, volgens welke opmerking het advies van den Raad van Advies niet onpartijdig zou zijn geweest, daar deze voorlich ting over stroomlevering had gezocht bij de Société Anonyme. Later is tegengesproken dat Mr. Dieleman dit gezegd zou hebben, doch de Raad bleef de over tuiging toegedaan, dat Mr. Dieleman geen waardee ring had voor het advies. Men heeft het, zoo luidt het communiqué, kwalijk genomen, dat de aanbieding (der Société Anonyme) niet via den Raad van Bestuur werd gevraagd, maar waarom had de Raad van Bestuur een dergelijke aan bieding dan niet uit eigen beweging gevraagd (Bij vroegere gelegenheden deed de Raad van Bestuur dit wel Verder wordt er op gewezen, dat de Raad van Advies volgens het reglement de bevoegdheid had zich zelfstandig op de hoogte te stellen. Een andere grief van den Raad van Advies was het gebrek aan samenwerking tusschen hem en den Raad van Bestuur. Aan den Raad van Advies werd eerst advies gevraagd, toen het voorstel van den Raad van Bestuur reeds aan Ged. Staten en resp. aan Prov. Staten werd gedaan. Ten slotte wordt in het communiqué geklaagd dat de Raad van Bestuur vertrouwelijke adviezen open baar heeft gemaakt. Tot zoover dit rondschrijven aan de pers, dat wel zeer bezwarende feiten tegen het beleid van den Raad van Bestuur aanvoert. Hij die van het materiaal ken nis neemt, zal moeten toegeven, dat de leden van den Raad van Bestuur aan zich zelve verplicht waren ont slag te nemen, wilden ze zich niet een stempel van on mondigheid bezorgen. In de Vrijdag gehouden vergadering heeft men de mogelijkheid open gelaten om de door den Raad van Bestuur gemaakte fouten te herstellen. We hopen, dat het hiertoe zal komen, want de Raad van Advies heeft bewezen van nut te zijn voor de electrificatie der pro vincie. X De toestanden in het Zeeuwsche mosselenbedrijf la ten reeds geruimen tijd te wenschen over. Het vorige jaar is dit nogal eens tot uiting gekomen bij de pogin gen die werden aangewend om de mosselen-visschers te vereenigen in een bond, die hun belangen kon waar nemen. Aanvankelijk scheen het, dat de bond een sterk lichaam zou worden, gesteund door alle visschers, en dat hij bij machte zou zijn het mosselenbedrijf in onze provincie weer op de been te helpen. Eilaashet liep anders uit. Onder de aangeslotenen kwam oneenig- heid, tegen alle beter weten in en alleen voor een tijdelijk persoonlijk voordeel lieten tal van aangeslote nen spoedig het lidmaatschap vallen en gingen als on georganiseerden de aanvankelijk verkregen positie op de markt ondermijnen. Het resultaat was, dat de even opgeleefde bron van inkomsten weer te niet ging en dat opnieuw de klad (en nog erger dan voorheen) in het mosselen-bedrijf kwam. Over dit alles heeft de bekende „onder de men- schen"-redacteur van de ,,N. R. Crt." dezer dagen een aantal feuilletons geschreven. Hij bezocht Bruinisse, het mosselen-dorp bij uitnemendheid en vertelt in zijn courant van de armoede die onder de eertijds vrij welvarende visschers heerscht. Ook de geschiedenis van den Bond geeft hij weer. Het is wel interessant, hier het gedeelte van zijn stof, op den bond en op de toekomst betrekking hebbend, te laten volgen. Na de totstandkoming van den bond te hebben geme moreerd, schrijft de heer Brusse over de uittreding van verschillende leden „In Januari probeerde de invloedrijke firma Antho- nisde Cleer, te Antwerpen, die te Bruinisse een commissionair heeft wonen, bij 'n zes, zeven Ierseker kweekers om gerantsoeneerd een zeventig-, tachtig duizend ton eerste soort mosselen geleverd te krijgen tegen Bondsprijzen en zelfs hooger. En voor die ver leiding zijn de meesten bezweken. Wat weldra den Bond tot lamheid heeft geslagen. Op 14 Jan. werd immers de handel weer vrijgegeven. Thans hebben de hoofdbestuurders aan Minister Kan een plan in overweging gegeven, waarvan zij voor het herstel van de organisatie groote verwachtingen heb ben. Zij hebben gevraagd Geef ons, Bondsbestuur, de bevoegdheid om onder staatscontrole het mossel zaad uit de Zuiderzee te distribueeren onder de Zeeuw sche kweekers, en wel voor een ieder naar rato van zijn productie in de voorafgaande jaren. Machtig ons, dit uitsluitend te verstrekken aan leden van onzen Bond. Dat zou alle menschen in hun eigen belang tot toetreden nopen. En mocht ge dezen maatregel van staatswege te drastisch achten, laat 't ons dan onder leden en buitenstaanders eerlijk verdeelen. Dit zal ons gezag herstellen om regelend op te treden in het kwijnende bedrijf. Minister Kan heeft toegezegd over dit verzoek een oordeel te vormen, nadat hij in zijn kabinet een ge- dachtenwisseling zal hebben aangehoord inzake dit vraagstuk tusschen het Kamerlid Krijger, dat hierbij het Bondsstandpunt zou verdedigen, en den inspecteur van de visscherij op de Zuiderzee, den heer Van Hen- Geen wonder, dat de mosselaars deze beslissing af wachten in groote spanning. Want 't gaat om de her leving van den Bond, die getoond heeft een zegen te kunnen zijn voor dit eeuwenoude Zeeuwsche bedrijf.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2