m VICTORIA-WATER ONS ZEELAND 3 In een ingezonden schrijven in een der provinciale bladen, heeft een sleepboot-kapitein geklaagd over de belemmeringen die de scheepvaart te Wemeldinge meermalen ondervindt, ondanks het feit dat dit jaar daar pas een nieuwe sluis in gebruik is gesteld. „Vol doet deze sluis niet zal men zich afvragen. Zeer zeker voldoet ze, maar. ze wordt niet geregeld ge bruikt. Een man is er om de electrische sluis te bedie nen, en als deze ééne man zijn rust geniet, moeten alle schepen met behulp van de oude sluizen (die niet vol doende zijn) verwerkt worden. Als 't b.v. tusschen drie en zeven uur des namiddags laag water is, dan ont staat des avonds na 7 uur een opstopping van schepen en sleeptreinen te Wemeldinge, waardoor soms halve of heele nachten met de oude Midden en West schut sluizen geploeterd moet worden om de schepen voor den volgenden dag door geschut te krijgen, Sluisper- soneel en scheepspersoneel moeten heele nachten dienst doen, omdat een prachtige, geheel electrisoh bewogen schutsluis ongebruikt ligt wegens gebrek aan een electricien, zoo schrijft de kapitein in zijn inge zonden stuk. ONZE FOTO-PRIJSVRAAG. OUD-ZEELAND De begrooting van waterstaat is bekend geworden, en daar ook Zeeland er op voorkomt, dienen we haar hier te vermelden voor zoover onze provincie erbij betrokken is. Van de Vlissingsche haven wordt gezegd, dat deze in het begin van 1930 voltooid zal zijn. In 1929 zal nog voor een bedrag van 763.000 aan de haven verwerkt worden. De vluchthaven StoofpolderZijpe is ook op het werkprogramma voor 1929 gebracht. Men is het er ech ter nog niet over eens of het plan van 1923 dan wel het later gewijzigde uitgevoerd dient te worden. De herstellingen aan de stationsloskade te Terneu- zen zullen voltooid worden voor een bedrag van 15.000, de uitbreiding van de loskaden aldaar zullen een uitgave van ƒ200.000 vergen, waarvan voor 1929 de helft was aangevraagd. 175.000 zal beschikbaar worden gesteld voor de herstelling van de Oostsluis te Hansweert. Ten slotte wordt medegedeeld, dat de bouw van de keersluis te Vlissingen (voor de „Schelde") 1.500.000 zal kosten. Er wordt naar gestreefd de sluis in het eerste halfjaar van 1930 gereed te hebben. Zooals men ziet, heeft Vlissingen het leeuwenaan deel der groote waterstaatswerken in 1929, en nummer twee is Terneuzen. De overige posten zijn vrij on belangrijk. X Deze toestand, mits juist weergegeven, is inderdaad een zeer ongelukkige, De betreffende autoriteiten zul len er goed aan doen het geval te onderzoeken. Ze hebben met een dure sluis a gezegd, nu moeten ze, als de scheepvaart zulks eischt, ook b zeggen. door W. A. DE VRIEZE. Luctor-Et-Emergo. Ik worstel en ontzwem. Dit de vies is den Zeeuwen ingeboren vertrouwen in de dij- De foto van deze week is „Poes in den luidspreker", ingezonden door den heer J. de Wit, Wilhelminastr., Goes ken, waarvoor vele offers moéten worden gebracht, teneinde aan de vernieling te ontkomen. Dat echter niet steeds deze beschermers van land en stad of dorp aan de bedoeling voldeden hiervan zijn vele gevallen te noemen. Ons Zeeland is veel veran derd door overstroomingen en dijkvallen is veel ver loren gegaan in den loop der tijden, echter is ook veel winst te boeken mooie, nieuwe gronden zijn ingepol derd, o.a. Nederlandsch grootste landbouwbedrijf, de Wilhelminapolder en meer anderen. Volgens overleveringen behoorde bij Zeeland voor heen ook het eiland Sommelsdijk, gelegen tusschen de eilanden Goeree en Overflakkee. Na langdurige betwis tingen afgestaan door Holland, bij acte van den 19 July 1578. Ook Nieuw-Vosmeer, beoosten de rivier de Een dracht, stond mede onder Zeeland, omtrent 1700 vol gens 's Lands rekeningen over den Tweehonderdsten Penning groot 2926 gemeten en 259 roeden, terwijl het eiland Sommelsdijk 3250 gem. 109 roeden beschreef. (Deze Rekeningen gaan alleen over de Schotbaare Gemeten en naardien op vele plaatsen, daar het Land slecht en gering is, verscheiden Gemeten Hemels breedte maar één Gemet Schotbaar Land uitmaaken andere Landen weer een volkomen vrijdom genieten, als de Vroonen, 't honderdste Gemet voor den Ker- kendienst, de Duinen, de Grond der Steden, Dorpen en de meeste openbaare wegen, volgt daaruit, dat de Hemelsbreedte vrij grooter is, doch daarvan is ons nooit Meeting voorgekomen). Uitstekend te ver mengen met wijn of vruchten sappen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 3