KON. DRUKKERIJ G. W. DEN BOER MIDDELBURG Levert alle soorten DRUKWERK Vrouwenhanden PUROL 2 ONS ZEELAND Een kijkje op de werkzaamheden aan de brug in de Voorstad te Goes Deze brug wordt in verband met het toenemende verkeer versterkt en verbreed. moeten doen, welke we beide partijen al heel wat vroe ger hadden willen zien schenken, maar.ook daar over niet verder. Als eindelijk de resultaten bereikt zijn is het verkeerd de oude koetjes uit de sloot te halen. Een gedeelte der geëischte loonsverhooging heeft de „Schelde" moeten toestaan. Deze verhooging bedraagt f 20.000 in een jaar met dividend, wat alzoo neerkomt op gemiddeld 10 per werkman per jaar of 20 cent per week, terwijl dit in een jaar zonder dividend nog geen 4 per jaar bedraagt. Een geweldige druk op de financiën van de maat schappij zal een en ander wel niet te weeg brengen. Na het beëindigen van het conflict gaan onwillekeu rig de gedachten terug naar de 18 weken, waarin niet gewerkt werd. En dan moet ons van het hart een woord van waardeering jegens de houding der stakers en jegens de leiding, die in het bepalen van deze houding wel een groot aandeel zal hebben gehad. Enkele ge vallen uitgezonderd is de staking bijna onwerkelijk rustig verloopen, zóó rustig als slechts in een bezadigd land als Zeeland mogelijk kan zijn. Wij zijn bij sta kingen elders vroeger wel getuige geweest van andere gedragingen der werknemers en daarom kunnen we de houding der Schelde-mannen zoo waarachtig op prijs stellen. Hulde dus aan de bezadigdheid, hulde ook aan de politie-mannen, die een zwaren tijd achter den rug hebben en met tact optraden, hulde ten slotte aan de vrouwen der stakers voor haar weinig opruiende geste (vrouwen spelen ook bij stakingen een zeer groote rol!) Als dit nummer van de pers gaat, klinkt in Vlissin- gen weer het lied van den arbeid, een der mooiste liederen van onze eeuw. X De Keuringsdienst van waren heeft enkele maanden geleden een inspectie-tocht gehouden. Men herinnert zich dat deze inspectie vooral de melk betrof en verschillende verbalen inzake onzindelijke melk tengevolge had. De diverse kantonrechters in ons ge west kregen tal van onzindelijke melk-menschen voor zich en de straffen, die de overtreders tegen zich hoor den eischen, waren allesbehalve zuinig. Naar aanlei ding hiervan schreven we toen een stukje, waarin we zegden ons te verheugen over den veldtocht van den Keuringsdienst. Enkele menschen, inzonderheid in landbouwkringen, waren over onze opmerkingen niet best te spreken, o. a. in het „Zeeuwsch Landbouwblad" niet, dat het voorstelde alsof de melkvee-houders ten onrechte zwart werden afgeteekend. Thans lezen we in hetzelfde blad van den heer C. Zwagerman, rijkszuivelconsulent voor Zeeland, eenige mededeelingen, die bewijzen dat we niet te hard oor deelden. Hij schrijft o. a. Op een bedrijf waar we de koeien in de weide in specteerden, vonden we in het land, in de volle zon, een des morgens gebruikten en niet gereinigden melk emmer. Er waren nog flink wat melkresten in, die reeds tot bederf overgingen. De slooten stonden droog, nergens in de buurt was water te ontdekken. Aange nomen moet worden, dat deze emmer langen tijd ach tereen voor het melken gebruikt wordt, zonder be hoorlijke reiniging. Alleen hierdoor is het reeds on mogelijk op zoo'n bedrijf fijne en duurzame boter te maken. Op bedrijven waar de koeien ver van huis loopen, komt deze handelwijze veel voor. Het tweede geval betrof een bedrijf waar de boter zeer kort na de bereiding erg sterk werd. Ze was niet te genieten. Wat bleek bij nadere inspectie De ontroomer stond 's middags om 4 uur nog zooals hij 's morgens na het ontroomen verlaten was. Zelfs water was er niet doorgespoeld, De bol zat vol met centrifugeslib (het vuil uit de melk) en met kleverige melkbestanddeelen, die al in ontbinding verkeerden. Hier was een der hoofdoorzaken voor de sterke boter. De versche melk wordt bij het centrifugeeren door een niet gereinigden ontroomer met allerlei schadelijke bacteriën besmet. Die veroorzaken later de slechte smaakjes aan de boter". Men kan uit het bovenstaande afleiden, dat een streng toezicht op de melkveehouders in onze streken lang niet overbodig is. X Met de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding betert het nog niet. Men herinnert zich dat het vorige jaar onder de twintig gemeenten aan den overkant, aange sloten bij de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding, (met vooralsnog geen water) een sterke strooming ont stond om de N.V. maar te ontbinden en om alles te laten zooals het was. Alvorens tot deze ontbinding over te gaan besloot men evenwel een commissie te benoe men, die tot taak had te onderzoeken in hoeverre het plan tot ontbinding der N.V. wenschelijk genoemd kan worden. Deze commissie heeft haar onderzoek beëin digd en de vorige week in een vergadering het rapport samengesteld, dat aan den raad van commissarissen zal worden voorgelegd. Of dit rapport voor of tegen de ontbinding der N.V. is, konden we niet te weten komen. Spoedig zal dit evenwel bekend worden. We hopen in het belang van de volksgezondheid in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat de waterleiding niet van de baan geschoven zal worden en dat men eindelijk eens krachtig de zaak ter hand gaat nemen. welke door huishoudelijken arbeid ruw, rood of bescha digd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, Tube 80 ct.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2