ONS ZEELAND Grötmoeder. UIT OUDE DOCUMENTEN 2 openingsrede, voor het laatst maakte de veerpont den overtocht, de nieuwe brug was in gebruik genomen. De aanwezigen hieven met dankbaarheid in de harten het „Wilhelmus" aan, welk plechtig lied begeleid werd door de sirenen van diverse stoombooten. Het voornaamste onderdeel van de feestelijkheden die op de plechtigheid volgden was de historische optocht, die zeer terecht de bewondering van de in Tholen samengestroomde menigte opwekte. Zoowel op tocht als andere uitingen der feestvreugde slaagden volkomen. Wat verder van de opening der nieuwe brug te zeggen Onnoodig zal het zijn hier te verklaren, dat we ons met de Tholenaren over het nieuwe bezit verheugen, en dat we met instemming kennis namen van de Ko ninklijke onderscheiding, verleend aan den burge meester van Tholen. Mr. v. d. Hoeven heeft met hart en ziel voor de goede zaak geijverd, de ouderscheiding was een mooie kroon op zijn werk Met goeden moed kan het uit zijn isolement ver loste Tholen de toekomst tegemoet gaan. Moge de brug van Tholen inspireeren tot de verbetering van tal van andere verbindingen in onze provincie. X Zeeland heeft de laatste jaren de zoo lang vrij ge bleven plaats in de belangstelling van overig Neder land en van de autoriteiten ingenomen. We zouden zelfs verder willen gaan en beweren „Zeeland is populair geworden in den lande". Wie geregeld zijn dikke portie groote- en provinciale dag- en weekbla den te verwerken krijgt en daarin ziet wat er zooal over onze provincie geschreven en in beeld gebracht wordt, kan zulks getuigen. De veronderstelling, dat Zeeland nog niet ontdekt zou zijn, is dan ook dwaas heid. Ons waterig, maar mooi gewest ligt momenteel in het volle zonnetje der Nederlandsche interesse. We zullen thans niet nagaan aan welke factoren het land dit te danken heeft (er zijn er vele) doch slechts dank baar constateeren. Een levendig aandeel in de Zeeland-belangstelling heeft Minister Kan, de wel zeer populaire beheerder van het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Hoe dikwijls heeft de heer Kan in een jaar tijds al niet den voet op Zeeuwschen bodem gezet De nijvere teller kan aan deze vraag een puzzle-op- lossing begaan. Ook de vorige week vertoefde Excellentie Kan in het Zeeuwsche land, voornamelijk in Zeeuwsch-Vlaan deren. Bij de opening van de tuinbouwtentoonstelling te Schoondijke was de Minister uitgenoodigd om een keer terug te komen, teneinde dan rustig een en ander van de Zeeuwsch-Vlaamsche instellingen te bezich tigen. Aan die uitnoodiging heeft Z. Excellentie dra gevolg gegeven en door tal van Zeeuwsch-Vlaamsche voormannen heeft hij zich in de bedrijven aan den overkant doen inwijden. Hij keek hier, keek daar en bevestigde volkomen de reputatie aan zijn verplaat singsmogelijkheid verbonden. Het is niet aan ons om het nuttig effect van dit tweede bezoek te berekenen, doch o. i. zal het ongetwijfeld bijdragen aan een spoe diger oplossing van de vele Zeeuwsch-Vlaamsche kwesties, die nog niet uit de wereld geholpen konden worden. X In Sluis heeft zich de vorige week een drama afge speeld, dat in de onmiddellijke omgeving van het stad je diepe ontroering heeft verwekt. Op een avond hoor den voorbijgangers in een winkelpand in de Kapelle- straat revolverschoten lossen. Even daarna zagen ze de eigenaresse van den winkel en haar zoon de straat ophollen onder het geroep „moord!" Toen de politie ter plaatse was (de voorbijgangers durfden den winkel niet binnen treden) bleek dat de dochter des huizes door revolverschoten was gedood, terwijl haar moe der en haar 15-jarig broertje gewond waren, Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de vermoedelijke dader een Belg is, die reeds geruimen tijd met de moe der van het slachtoffer samen leefde. Tot nu toe is het niet gelukt den man te arresteeren. Het drama in Sluis herinnert ons aan den moord te Ierseke, die het vorige jaar bedreven werd en die heden nog niet is opgehelderd. Hopenlijk zal de jus titie in dit geval meer succes boeken. X Nieuw- en St. Joosland, het dorp onder den rook van Middelburg, heeft zijn nieuw benoemden burge meester, baron G. W. C. D. baron thoe Schwartzen- berg en Hohenlansberg plechtig geïnstalleerd. Per auto bereikte de burgemeester zijn standplaats. Aan de grens der gemeente gekomen besteeg hij het eere rijtuig en geëscorteerd door een eerewacht te paard, werd daarop naar het gemeentehuis gereden. Nadat de oudste wethouder de installatie-rede had gehou den, sprak de burgemeester zijn waardeering jegens de benoeming uit en hij verzekerde de belangen der gemeente met onpartijdigheid te willen behartigen. Een dorpsfeest voor oud en jong besloot de officieele ontvangst. In de brune zekelstoele Bie den open 'aerd Zit 't ouwe mensohe Stil en doadbedaerd. De witte musse zakt omlaege De grieze kaeter gaept Jae, 't is buten twufel: 't Ouwe mensche slaept. De grieze kaeter neemt 'r. wupje En zit op grötje's schoat 't Ouwe mensche roer gin vinne 't Ouwe mensche is doad.... J. P. PAULUSSE. door LEO VAN BREEN. II. Moest in mijn vorig artikel de onderwijzer het ont gelden, nu is de dichter aan de beurt. De heer G. D. van Oosten te Ierseke was zoo vrien delijk mij een bruiloftsdicht af te staan, waarvan het bestaan mij en waarschijnlijk ook mijn lezers

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2