^DE SCHELDE-ZENDER 4 ONS ZEELAND Uren-lang kropen wij op onzen buik over den grond onder het lage hout, ons voorzichtig windend tusschen de bramenslingers en er op bedacht niet het minste geluid te maken, wanneer het er om ging een vijande lijk kamp zoo dicht mogelijk te benaderen en te be- spionneeren. Uren-lang lagen wij op de loer langs den zandweg of eindelijk het rijke transport zou arriveeren, waarna wij ons meester konden maken van de kostbare goederen en vrouwen. De mannen, die ons als ge vangenen in handen vielen, moesten stuk voor stuk aan den martelpaal sterven. Onder de vreeselijkste pijnen moesten zij bezwijken met een glimlach op het gelaat, terwijl hun vrouwen het schouwspel moesten gade slaan. En het moet gezegd het gebeurde ook wel eens, dat in het vuur van het spel inderdaad een klap wat hard aankwam. Die boschjes, ik hoop dat ze nu verdwenen zijn, want wij groeiden er op als kleine Nero's, onze hersens af pijnigend om de wreedste martelingen te bedenken. Er bestonden ook kalmere vermaken, ik twijfel eraan of zij even populair waren, ik geloof zelfs wel dat ik het met een rustig geweten mag ontkennen, maar het ge beurde toch niet zelden dat ik, verraad van de bloed dorstige gevoelens die zich in ,,de boschjes" afspeelden, het terrein van den strijd verliet en een der hooge duinen beklom. Wie nooit zelf daar heeft gestaan aan de grens van land en water, op een der duinen die Walcheren om sluiten, weet niet welk een onvergelijkelijk gezicht hem geboden wordt. Aan den eenen kant de zee, aan den anderen kant Walcheren's domeinen in rechthoekige lappen verdeeld, des zomers groen, geel, wit en andere kleuren. In een hoek ligt Zoutelande verborgen, als een kind in moeder's armen en je kunt verder weg tegen den hemel zich zien afteekenen de kranen van de Schelde in Vlissingen. Domburg zie je liggen, Oostkapelle en Middelburg met z'n Lange Jan een slank en sierlijk silhouet en over dat alles spant zich een hemel zóó grootsch en overweldigend, waar witte wolkengevaar ten langzaam onderdoor schuiven, schaduwstrepen trekkend over de landen. Op de akkers werken de boe ren kleine figuurtjes achter de forsche paarden. Er slingert zich een witte zandweg dieper het land in langs de achter-boomen-verborgen hofsteden. Bij tijd en wijle stoomt een kinder-achtig speelgoed-trammetje door het landschap en het toetert een langzaam, hoog signaal. Wat was het goed om zomers in het warme zand te liggen en maar uit te zien naar wat voor je lag. Werd je vermoeid van het land dan draaide je je om en je had de zee. Vlugger changement heeft geen tooneel- directeur ooit gebracht Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzendstation de Schelde- Zender Vindt u het interessant, te hooren dat niet minder dan 130 mannen te kennen gaven veldwachter in Wissenkerke te willen worden. Magnetisme van het land wordt niet dikwijls meer waargenomen. dat in de nabijheid van Middelburg weer mond en klauwzeer uitgebroken is. dat de heer G. Goorhuis, commissaris van po litie in de Zeeuwsche hoofdstad, benoemd werd tot commissaris van politie in Amersfoort. dat de Tweede Kamer goedkeuring verleende aan het wetsontwerp tot goedkeuring van den onder- handschen verkoop aan de gemeente Sas van Gent van een perceel groot 20.50 Are en het onteigenings- ontwerp ten behoeve van uitbreiding van het stations emplacement te Sas van Gent van den spoorweg Gent- Terneuzen. dat de gemeenteraad van Kapelle 4250.zal leenen voor de verbouwing van de Chr. Bewaarschool aldaar. dat nabij Sas van Gent een werkman in een ketel kokende olie viel. De ongelukkige bezweek aan de brandwonden. dat in het Stedelijk Museum te Amsterdam van 10 November tot 2 December een tentoonstelling ge houden zal worden van werk van schilders uit Zee land. dat een groep Middelburgsche meisjes en jon gens, op den avond, georganiseerd door het Roode Kruis te Den Haag, Zeeuwsche dansen uitvoerden en Zeeuwsche liederen zongen. Dat alles in Zeeuwsche dracht. Onder het gehoor bevonden zich Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik, dat de Kring Westelijk Zuid-Beveland van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij besloot in den zomer van 1929 de jaarlijksche Kringtentoonstelling der Z. L. M. te Goes te houden. Samenwerking zal gezocht worden met de Afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Trekpaarden Stamboek. dat een aantal Vlissingsche winkelbedienden ijveren voor een 50-urige werkweek en een vrijen middag. dat de polder Walcheren bij de z.g.n. tweede duinen te Vlissingen trappen zal doen aanbrengen, waarlangs men het strand zal kunnen bereiken. dat de gemeenteraad van Poortvliet zijn afkeu ring uitsprak over het beleid van B. en W. Dit college had n.l. vier boomen doen rooien aan den Peutjesdijk. dat volgens een uitlating in de Vlissingsche ge meenteraadsvergadering de Vlissingsche leden van de burgerwacht tijdens de staking aan de „Schelde" hun geweren moesten inleveren. Is dit juist, dan begrijpen we het doel der burgerwachten niet meer. dat de rechtbank te Middelburg een jaar ge- vangenistraf vorderde tegen een koopman uit Kapelle, die, niettegenstaande hij failliet was, te Lokeren (Bel gië) een bestelling deed van 10.000 K.G. roggekerns en deed voorkomen, alsof hij bij een bank te Antwer pen deposito's had, wat in strijd met de waarheid was. De officier van justitie wees er op, dat verdachte reeds meer voor zulke feiten heeft terecht gestaan, doch wegens gebrek aan bewijs moest worden vrijge sproken. dat men in Kapelle peinst over de oprichting van een vrijwillig brandweercorps en over aanschaffing van bruikbaar brandbluschmateriaal. dat in de jongste zitting van den gemeenteraad van Vlissingen geklaagd werd over de slechte bestra ting in de binnenstad. dat de Zuid-Bevelandsche burgemeesters in het Goesche stadhuis een lezing hebben gevolgd over de aanvallen met gas vanuit de lucht. Besproken werden de afweermiddelen. Een der burgemeesters vroeg den

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 4