ïVEBHALENIVOODT ^--.DE JEUGD ONS ZEELAND Wat u PRINS STIPAN door C. v. L. 7 Het Fanfare-corps „Eendracht maakt Macht" te Serooskerke, dat 30 jaren geleden werd opgericht. ligheidsbedrijf zou n.l. de klad gekomen zijn. Sommi gen geven zelfs niet meer de volle 100 procent voor haar betrouwbaarheid. Erg, niet waar Inderdaad heel erg. Want waar gaat het heen als een Koning zijn lijfwacht, een brave stad haar bur gerwacht met een wantrouwenden blik gade moet slaan Kan de burger van een stad, die geen 18 ka raats burgerwacht heeft nog in vrede het moede hoofd des avonds op het kussen vleien M. i. niet. Terwijl de burger den slaap zoekt, toch kan zijn veiligheids instituut in de donkerte van den nacht oprukken, ge- meene zaak met den vijand maken en de stad b.v. ver- Russen. Het is niet prettig te bedenken, dat men kans loopt als een Vlissinger naar bed te gaan en als een Rus op te staan, Zijn de burgerwachten destijds niet opgericht om zulk een snelle nationaliteitsverwisseling te voorko men Een of andere kwaadspreker heeft wel eens beweerd, dat het doel der oprichting slechts een gezel lige en ongevaarlijke schietvereeniging van ontspan ning zoekende rustige huisvaders beoogde, doch ik wil vooralsnog zulks niet aannemen. Ik zie in de burger wacht nog steeds het instituut dat den burger inder daad de hand boven het hoofd houdt als de Russen komen. En daarom krijgt de burgerwacht van een fat soenlijke gemeente subsidie. Mits ze betrouwbaar is, natuurlijk. Want we beta len nu eenmaal niet om ons door de eigen veiligheids bewakers een blauwe boon door het hoofd te laten jagen. Maar. om op de Vlissingsche burgerwacht terug te komen. er gaan geruchten dat dit instituut zijn subsidie niet meer waard is. Wegers heulen met den Sovjet of met andere vijanden die ons belagen. Toen de staking bij de „Schelde" uitbrak, moesten alle bur gerwachters in de Scheldestad, zoo zegt men, hun spuiten en bajonetten inleveren. De burgerwacht was weerloos gemaakt. Ik vraag me af „Had men zulks gedaan als de bur gerwacht op 100 procent vaderlandsche betrouwbaar: heid was geschat 't Is maar een vraag natuurlijk. (Vervolg). Heel den avond werd er gebabbeld over alles en nog wat en toen 't bedklokje eindelijk luidde was Stipan verbaasd dat het nu al zoo laat was. Hij sliep heerlijk en zijn eerste gedachte 's morgens was om tante te vragen of hij nu mocht gaan spelen, „misschien" dacht hij en verrukt keek hij naar buiten, naar de prachtige wilde heuvels en bosschen, o wat was alles heerlijk en scheen de zon lekker warm. Na 't ontbijt mocht hij naar buiten en tot zijn onbe grijpelijke verbazing ontdekte hij niet ver van huis een heerlijke schommel en wip onder de boomen in 't begin nog aarzelend, maar allengs dapperder begon hij te schommelen en 't was een heel ander ventje dat daar met gloeiende wangen de trappen opholde, toen er een bel geluid werd in den toren hij wist dat hij dan onmiddellijk moest thuiskomen. Den volgenden dag werd er een plannetje gemaakt voor een groote wan deling. Hoewel er ander weer dreigde werd er toch besloten den tocht voort te zetten en zoo gingen ze dan op weg. Nadat ze eenige uren gewandeld hadden, kwam er een donkere lucht opzetten, die hoe langer hoe

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 7