14 ONS ZEELAND NederlandBelgië. Wij, Zeeuwen, in ons achteraf-hoekjc, we zijn niet ver wend op voetbalgebied. We doen het met de wedstrijden onzer Zeeuwsche clubs, nu en dan brengt de Bekercom petitie eens andere gezichten in de provincie en overigens zijn we aangewezen op de BelgiëNederland-wedstrijden in Antwerpen, waarheen we ééns per jaar de reis onder nemen om weer eens andere impressies op te doen. Ditmaal heb ik me echter ook laten verleiden, me te scharen onder het kleine Zeeuwsche gezelschap, dat een ticket voor den grooten wedstrijd tusschen de vertegen woordigende voetbalelftallen van Nederland en België wist machtig te worden en dat overigens den tijd en de „spijkers" er voor over had, tien uren tusschen de wielen te zitten en ons mooie Olympische Stadion met een bezoek te vereeren. Weinigen onzer lezers weten misschien, wat zoo'n wed strijd als organisatiewerk beteekent en welk een voor bereiding het eischt, om 30.000 liefhebbers van kaarten te voorzien, en het groote raderwerk zoodanig te laten functioneeren, dat de kern, n.l. anderhalf uur interna tionaal voetbal, onfeilbaar is verzorgd. Nederland heeft op dit gebied een goeden naam en dien naam heeft het ook ditmaal nu voor 't eerst dat machtige Stadion voor onze landenwedstrijden in gebruik werd genomen weer hoog gehouden en gehandhaafd. De Amsterdamsche verkeerspolitie, die het verkeer van circa 2000 auto's had te regelen en zorg had te dragen, dat zoowel aankomst als vertrek geene stagnatie opleverden, heeft opnieuw eer van haar werk gehad. Met beleid werd het asverkeer geregeld en werden de auto-parkeerterrei nen gevuld, zonder dat de 50,000 voetgangers die in de richting van en nabij het Stadion op de been waren, in hunne bewegingen werden belemmerd. Zoo'n internationale wedstrijd brengt zelfs in een stad als Amsterdam leven en drukte. Reeds des Zaterdags ont waart men met Belgische of Hollandsche kleuren getooide supporters, die de café's, de dancings en de schouwburgen bevolken. Maar het hoogtepunt der drukte wordt des Zondagsmorgens bereikt. Zoo was het steeds, zoo was het ook nu, wat aannemelijker wordt, wanneer men bedenkt, dat dezen keer heel wat waar voor het geld werd geleverd en dat de honderdste wedstrijd van het Nederandsch Elf tal in het teeken stond van de algemeene belangstelling. Van alle landenwedstrijden die Holland speelde en heeft te spelen, bleek en blijkt de ontmoeting tegen België de grootste attractie te vormen. \C^as het oude Stadion met zijn 27.000 plaatsen, al te klein, het nieuwe, dat 32.000 toeschouwers kan bevatten, was Zondag 1.1. tot den nok toe gevuld en leverde een imposant gezicht, toen elk plaatsje bezet was en de amphiteatersgewijze opgetrokken tribunes als met een menschenzee waren gestoffeerd. Ik zei, dat we waar voor ons geld kregen Zoo was 't ook, want als entourage van den grooten strijd, nam men, als premies, nog mee een voetbalwedstrijd tusschen de Hollandsche en Belgische juniores, enkele spannende nummers athletiek, vroolijke deuntjes muziek van de Har monie der Amsterdamsche tramemployé's en —last not least den z.g. massazang, die ditmaal bijzonder goed is geslaagd onder de eminente leiding van den dirigent Nico van der Linden, die op eene hooge stelage midden op het voetbalterrein, den dirigeerstok zwaaide en zoowel mu ziek als zang leidde. Het moet wel ver in den omtrek hoorbaar geweest zijn, toen ruim 30.000 kelen bedees- den blijven er altijd de populaire wijsjes het lucht ruim inschalden. De juniores hebben een spannend partijtje voetbal ge leverd en ik ben er van overtuigd, dat onder dit jeugdig spelersmateriaal, bestaande uit 22 spelers, die te zamen nauwelijks 400 jaar tellen, vele toekomstige voetbalsterren schuilen. De jonge Oranjebroeken hebben het, dank zij hun kranig spel, tot .eene 43 overwinning kunnen bren gen, nadat de rust met 11 was ingegaan. In de pauze van dezen wedstrijd, verder onmiddellijk hierna en overigens weer gedurende de rust vian den HollandBelgië-wedstrijd zag ik de 3000 meter, de En- gelsche mijl (1609 M.), de 100 meter en de halve Engelsche mijl verloopen. De cracks Claassen, Zeegers en van den Berge bleken de matadors te zijn. Het publiek, dat vrij lauw tegenover deze athletische verrichtingen stond, kwam eerst los toen om even na 2 uur het Belgische Elftal, door de „Braban<;onne" begroet, het terrein betrad, maar het applaus nam met 100 percent toe toen even hierna de Oranje-mannen hunne joyeuse entrée deden binnen deze Stadionmuren. Het „Wilhelmus zorgde voor de traditioneele, plechtige stemming, een klein legertje van fotografen en filmoperateurs deed zijn werk en. het spel kon beginnen Eerst nog ontving onze aanvoerder, Harry Denis, uit handen van den Belgischen Aanvoerder, een fraaien bloe menmand ter eere van Hollandsch eeuwfeest op interna tionaal voetbalgebied, en toen gaf de Italiaansche scheids rechter het aanvangssein. Het verloop van den wedstrijd is door sport- en dag bladpers reeds in alle toonaarden weergegeven. Mogelijk stet de lezer prijs op mijne eigen impressies. Welnu Laat ik dan maar bekennen, dat Nederland door het oog van een naald is gekropen, want vooral vóór de rust - speelde België een partijtje voetbal, dat menigeen de vraag op de lippen zal hebben gebracht „Wat moet dat wor den Ónze voorhoede maakte er weinig of niets van en ware de Hollandsche verdediging niet zoo uitermate actief geweest't was 3—1 zeker voor België geworden. En als u dan nog weet, dat het Hollandsche doelpunt ont stond uit een strafschop, dan is genoezaam geïllustreert, dat België niet kreeg, wat ze verdiende. Na de rust ging •het beter, maar onze Hollandsche naturen schijnen altijd een uur van voorbereiding noodig te hebben, want eerst op het laatst kwam Oranje los, maar toen was het te laat. Mijne slotimpressie is dan ook, dat Nederland dezen wedstrijd met 1—1 niet heeft gelijk gespeeld, maar met 11 heeft verloren Van de 37 gespeelde wedstrijden tusschen Nederland én België heeft Nederland er thans 18 gewonnen, 8 gelijk ge speeld en 11 verloren met een doelsaldo van 86 63. Zeeuwsch Voetbal op Zondag a.s. Ten gerieve der Zeeuwsche voetballiefhebbers, volgt hier het competitie-programma voor Zondag 11 November a.s. t.w. 2e Klasse. Te Middelburg MiddelburgAlliance. Te Breda BredaniaZeelandia. Te Vlissingen VlissingenG.U.D.O.K. 3e Klasse. Te Middelburg Zeelandia IIHulst. Te Zierikzee ZierikzeeGoes. Laatstgenoemde wedstrijd vangt aan ten 12 ure. LUCTOR ET EMERGO.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 14