ONS ZEELAND Sprekende wapens van Zeeuwsche gemeenten door JAN VERMEER. 2 tijd was uitgeput en dat het water dan van elders be trokken moest worden. Het Rijk schijnt zulks heel ge woon te vinden. Het'vraagt zich zelden af welke moei lijkheden in de toekomst kunnen opdagen, maar stelt zich tevreden met een goeden gang van zaken in het begin. Als verwacht wordt dat de Zeeuwsch-Vlaamsche prise d eau zich ettelijke jaren zal kunnen handhaven, dan zal het Rijk, dat momenteel sterk aan hygiëne- bevliegingen lijdt, zeer zeker den aanleg niet alleen absoluut niet tegen werken doch zelfs bevorderen en aanmoedigen. Een prettig vooruitzicht is de geringe capaciteit van den grond in Zeeuwsch-Vlaanderen als waterleveran cier voor de betrokken bewoners niet. Waarom vraagt men aan den overkant niet eens advies aan een deskundige op watergebied, die geen rijksambtenaar is. Wellicht is voor een groot gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen een oplossing te vinden die minder risico met zich meebrengt dan de plannen die notaris van Dalsum zijn brochures in de pen gaven. De kwestie is te belangrijk en de uitvoering van het idee te kostbaar om overhaast en zonder de innige over tuiging van succes (ook financieel succes) in zee te gaan. X Behalve van een waterleiding gaat Zeeuwsch-Vlaan deren momenteel zwanger van een tram. Men wil n.l. komen tot uitbreiding van het tramnet in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met een z.g. landbouwlijn. Ook met deze plannen kan een ieder zich niet vereenigen. O.a. de kring van den Noord-Brabantschen Chr. Boe renbond niet. In de jongste vergadering van den Kring heeft men besloten een schrijven aan de ministers van landbouw, van waterstaat en van financiën, aan Ged. Staten en andere officieele colleges en personen te rich ten, waarin wordt gezegd, dat de hoofdbron van be staan in Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostelijk deel, de land bouw met deze uitbreiding slechts weinig is gebaat. Met name de verbouw van suikerbieten, mede een levensbelang voor de landarbeiders in dit gewest, zou door de veel te hooge tramtarieven, door de afhanke lijkheid van vele landbouwerspachters van belangheb benden bij of belangstellenden in de tramwegmaat schappijen en door het feit, dat bietenlevering aan de tram verplicht tot verkoop aan enkele bepaalde fabrie ken met uitsluiting van alle andere, van deze uitbrei ding een steun van zeer twijfelachtigen aard ontvangen. In landbouwkringen is de vrees groot, dat door het tot stand komen van een dergelijke uitbreiding met ge noemden oficieelen steun, het graven van een kanaal van Axelsche Sassing over Hulst naar het Zeegat, met een zijtak welke het bereikbaar maakt voor de gemeen ten Zaamslag, Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Zuidelijk Hontenisse, tot in lengte van jaren zou worden verschoven, terwijl alleen een zoodanig gepro jecteerd kanaal een oplossing biedt voor de brandende vervoerkwestie in deze streek. De kring verzoekt daarom met den meesten aandrang aan rijks-, provinciale en andere autoriteiten, iederen financieelen en moreelen steun, welke kan worden ge geven, te willen reserveeren voor bovenaangeduid ka naal, al hun invloed te willen aanwenden, om het gra ven van een dergelijk kanaal te willen bevorderen. Hij verzoekt aan de permanente vlascommissie, welke tot taak heeft mede te werken aan den economischen op bouw van Zeeuwsch-Vlaanderen, in dezen, meer dan tot heden, overleg te willen plegen met alle organi saties en meer te willen handelen in den geest der bestaande kanaalcommissie en spreekt zijn verwonde ring uit over het feit, dat zoo gemakkelijk rijkssteun schijnt te worden toegezegd voor deze tramplannen, terwijl die steun voor de veel urgentere kanaalplannen voortdurend uitblijft of zich beperkt tot woorden. Geen tram, maar een kanaal is dus daar het devies. X Over het algemeen laat de wijze waarop men in Zee land den vreemdeling tegemoet treedt, weinig te wen- schen over. Men beseft of het nut van tourisme of men blijft er koud voor. overlast evenwel doet men den bezoeker van Zeeland zelden aan. Zelden Want het zijn ook hier uitzonderingen die den regel bevestigen. Middelburg's marktdag trekt geregeld, vooral in de reismaanden, kinderen uit Arnemuiden die de touristen achterna loopen, ja, hinderlijk volgen, teneinde een fooitje te ontvangen. De Arnemuiders hebben school gemaakt. Dit bleek ons dezer dagen uit een stukje in de „Middelburgsche Courant", waarin werd verteld dat een Amerikaan deze hoofdstad spoedig verliet omdat Middelburgsche kinderen het hem lastig maakten met vragen om geld. De „Middelburgsche Courant" keurde dit optreden van de jeugd terecht ten zeerste af en vroeg of de politie geen aandacht aan dergelijke bedel partijen kan schenken. We hopen dat zulks zal geschieden, in het belang van de vreemdelingen en in dat van de kinderen. Be halve de politie hebben hier de ouders een taak Sprekende wapens noemt men wapens, waarin stuk ken zijn geplaatst, waarvan de namen overeen komen met den naam der bezitters, en waaruit dus die naam, soms niet zonder eenige moeite, te lezen is. Verschei dene geslachten bezitten een dergelijk sprekend wapen. Maar ook vele plaatsen, dorpen en steden, in ons land zijn in 't bezit van een wapen, dat ten nauwste ver band houdt met hun naam of wat onkunde in dien naam las. Van vele onzer plaatsnamen immers is of was althans vroeger de oorsprong duister. De volks mond ging alleen op den klank af, en gaf in verband daarmede een beteekenis aan den plaatsnaam, die meer dan eens kant noch wal raakte. Op deze wijze zijn verscheidene plaatsen aan een wapen gekomen, dat hun eigenlijk ten eenenmale vreemd moest zijn. Ook Zeeland heeft verscheidene gemeenten met een sprekend wapen. Aagtekerke ontleent haar naam aan de bescherm heilige van haar kerk, St. Agatha. Dientengevolge ver toont het wapen van dit dorp het borstbeeld van een vrouw, waarin men wel de heilige zal moeten zien, wier martelingen de R. K. Kerk nog elk jaar op Sint Aagtendag (5 Februari) herdenkt. Evenzoo vindt men in het wapen van Sint Annaland een voorstelling van Sint Anna, de moeder van Maria. Zij draagt, op ongelijke hoogte, twee kinderen, waar van het eene Maria, het andere Jezus verbeeldt. Baarland voert in haar wapen een beer een dui delijk voorbeeld van de hierboven besproken volks etymologie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2