ONS ZEËLAND 5 Rechts: De heer M. Beun die dezer dagen een kwarteeuw veldwachter te Oostburg was. Midden: De heer C. van Leerdam Hz. was Zondag 28 Oct. 45 jaren organist te Nieuw- en St. Joosland. Van tal van zijden bereikten den organist blijken van waardeer,ng. Midden Vrijdag 2 Nov nam de heer M Petri hoofd der school te Bath, afscheid van zijn leerlingen daar hij het onderwijs met pensioen gaat verlaten. De heer Petri is 47 jaar bij 't onderwijs en vanaf 1 jan. 1902 dus bijkans 27 jaar te Bath. len, dat 'm weer wat te binnen schiet. Hij spuwt eens met wiskundige zekerheid op steeds denzelfden steen en wrijft even met den rug van zijn hand langs zijn mond. De mannen met hun handen diep in hun broekzakken schikken zich naderbij en de jongeren gnuiven. Luister, daar begint ie „Ja, 'k weet 't nog goed dat onze ouwe keunink Wullem drié 'ier 's een bezoek zou brienge. Ie zou toen mit zoo n raederboot komme. Natuurlijk 'adde we al weken van te vore aolles in orde 'emaekt om de ouwe keunink te ontvangen want dae' most bie 'efeêst worre, zoo'n lolletje overkwam je nie' elleken dag. M'n eêle 'uus'ouwen lag al daegen on dersteboven, want de meisen mieke papiere rozen om de straeten te versieren in de jongers gienge onder den toren in in de schoóle tummere in 'êlpe an de eêre- poorten. Ze mieke aol m'n spiekers op in m'n aemer in nieptange èk nooit meêr terug 'ezie. Kees van mien kwam bie die grappemaekerie nog 's thuus mit drie geweldige deuren in z'n broek, dus die 'ad al genog eêrepoorten in wier' dan oök sebiet deu' z'n moeder op 't bedde 'egoöid mit zukke groöte klappen. Gert houdt hier even op want de aandacht van z'n audito rium wordt afgeleid door het hondje van Kees van Merien, dat blijkbaar al te wellustig een hoeveelheid visch en andere ingrediënten in zijn slokdarm heeft doen verdwijnen, althans het dier deponeert den gan- schen inhoud van zijn maag met een kotsend geluid op de straatsteenen. Gert's humoristischen geest laat hem nooit in den steek, waarom hij dan ook roept „Gauw, Kees, de pot. de pot. je 'ond is an 't spoegen. Als het daverend lachgebulder om dezen-zet van Gert wat^ bedaard is, vervolgt hij zijn afgebroken verhaal. „Ja", zeit ie, „we zoue dan de keunink 'n endje tege moet vaere. 'K weet nie' meêr wie of er over was begonnen mè' we moste aollemael 'n 'oögen 'oed op zette. 'k 'Ad nog nooit zoo'n gek spul 'ezie, aol die snuiters mit 'n begraevers'oed op d'r kop an boord, t Gekke Leent je 'ad 'n gekleêde jas an in die was zoo groen as gos, in Jaop van Bram 'ad 'n wit vestje an dat op z'n buuk mit de knoppen nie' dichte kon, mè toen ad z'n wuuf d'r mè' 'n paer veiligheidsspellen an 'esto- ke. 't Was net 'n kemediantetroep in 'k docht bie m'n eige wat mot z'n Keuninkleke 'Oogheid dae' noe wè' van dienke. Mè' we 'adde leut dat mot 'ezeid weze, want we waere nog mè' net uut de kaoie of dae gieng m'n 'oógen 'oed d'r al van deu'. D'r woei nog al 'n flienk briesje, zoodat in tied van 'n ommezien d'r eêl wat zwarte kachelpuupjes op 't waeter dreve. Om ze trek al op te pikken was geen gelegen'eid, want de keunink kwam al an 'evaere, dus degene die z'n 'oed weg 'ewaoid was kon 'm smiddags op gae' vissche lings den diek. Afijn ik 'ad d'r nie' zooveel sgiet van want 't was nog 'n 'oed van m'n overgrootvaoder Toen we bie de raederboot kwaeme begonnen we 't Wil'elmus te ziengen mè' je mot nie' vraege of t valsch klonk, t Wierd een geweldig soepzoodje want we krioelden aollemael om die boöt zoodat die ten lange leste nie' meêr voor of achteruut kon vaere. De keunink kwam toen zeis vóór op de kop in zei: „Zeeuw- sche jongens nou moeten jelui oppassen dat 'r geen ongelukken gebeuren"'k Vergeet 't nooit meêr dat toen Lambert van Saen ie is noe a'lank begraeve -- een buiging maekte in zei „Dat za' wel gae Sire, we binne flienke vaerensgezellen." 'k Weet nie' of de Sire ook erg 'ad in de staertjurk, die Lambert an z'n lief 'ad, mè ik zie nog de pandjes wappere in den wind. In as je dan even bedienkt, dat Lambert z'n mond- 'oeken, zooas aoltied, vol mit tabakskwiel waere, dan kun je wè' begriepe wat 'n petret of ie was. Afijn de keunink kwam veilig an wal mè' ie most nog meêr durpen op 't eiland bezoeke dus ie maekte 't nie' zoo lange mè dat was nie' noódig oök, want toen begonnen we pas te feêsten, dat begriep je. Als de kromme Gert zoo aan 't verhalen is, dan is hij in zijn element. Met zijn grimassen en karakteris tieke bewegingen illustreert hij zijn vertelling op zoo'n wijze, dat de grootste brombeer om hem lachen moet. Er zijn van die menschen, wier grootste bekwaam heid bestaat in 't afkammen van anderen, die beweren dat Gert liegt alsof 't gedrukt staat, maar toch blijven ze luisteren als ie vertelt van z'n tochten om mossel zaad naar de Zuiderzee. Hoe ze eens bij zoo'n gelegenheid een fijne bank met prachtig zaad gevonden hadden waarop ze alleen met eigen dorpsgenooten aan 't visschen varen. De bank was niet groot en zou net voldoende geweest zijn om hen allen aan de vracht te helpen als de „groötebroe- ken niet gekomen waren. Dit zijn mosselaers van een andere plaats. Die kerels hadden een broek aan, welke bijna tot aan d'r kin kwam en dan droegen ze nog „galgen" vertelde Gert. Ze konden die lui natuurlijk niet wegjagen, maar toen was Gert op psalmwijze gaan zingen O, groote God, de heid'nen zijn gekomen, Zij hebben onze zaadjes weggenomen. Maar daar hadden die heidenen om gelachen de broekemannen hadden fijn geholpen om 't mosselzaad bankje schoon op te maken. Bij een andere gelegenheid vertelde Gert, dat het eens zóó warm was, dat de muschjes zaten te gapen op de dakgoot en stille.... d'r was geen greintje wind

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 5