GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD onder Hoofdredactie van ANTOINE VAN DEN BERG Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland DERDE JAARGANG No. 46 17 NOVEMBER 1928 Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrekening 74988 - Aanvragen omtrent advertentiên in dit Weekblad richte men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voor de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Vereenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25, Buitenland 1.75 franco per post per kwartaal. - Advertentieprijs 0.35 per regel Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Over kermis en volksfeesten Zeeuwsche schilders in Amster dam klachten over een veer dienst over een conflict en de haven te Zierikzee. De Zeeuwen hebben hun land door jarenlangen, har den arbeid op de zee veroverd. En toen het land een maal veroverd was, begon het eigenlijke werk pas. Want er is geen enkele streek zoo welvarend, dat de dagelijksche behoeften aan de boomen groeien, zonder dat men er moeite voor hoeft te doen. Werken bleef dus het parool en de dagen volgen elkaar in som bere eentonigheid de zomer volgt den winter en de winter weer den zomer. Is het dan een wonder, dat de Zeeuw zich zijn feestdagen niet laat ontnemen Is het een wonder, dat de hier en daar afgeschafte kermissen weer op nieuw zijn ingevoerd Immers, neen. Want men moet de kermis, en over het algemeen de volksfeesten niet zien als een ontspanning die dikwijls aanleiding geeft tot uitspattingen en ongeregeldheden, maar als een noodzakelijkheid, die geëischt wordt door maanden- langen arbeid, zonder onderbreking. De kermis toont ons het volk, dat zich voor een paar dagen uit zijn stramme werkhouding heeft opgericht, om zich in een feestroes te storten, die een heilzaam middel is tegen de eentonigheidvan den arbeid en de verveling, die het gevolg is van de weinige afwisseling in de gebeurtenissen van het dorpsleven. Geen spek en ham, maar zoetekoek, gerookte paling en wafels. Geen stijfheid van dagenlang werk op de velden, maar herwonnen lenigheid door den goeden, ouden boeren dans. Het heele dagelijksche sleurleven voor een paar avonden buiten de deur gezet, om zich geheel te geven aan uren van dans en spel. Maar we hooren al Dronkenschap, vechtpartijen, oneerbaarheid, en wat niet al. Zeker, zeker, dat is allemaal waar. Maar, het is zooals de Brabantsche publicist van Duinkerken in zijn „Verdediging van Carnaval" gezegd heeft wie excessen erkent, erkent ook een norm. En er is een norm. De feestelijkheden kunnen bin nen bepaalde grenzen worden gehouden scherper politietoezicht, verbod van alcohol, enz. Maar het feest zelf afschaffen neen. De tendenz tot afschaffing is echter bij velen aan wezig. Men denkt dat het heel gemakkelijk is, een dergelijk feest buiten de gemeentegrenzen te bannen, maar men vergeet, dat dergelijke oeroude volksfees ten, die zoo nauw samenhangen met de heele traditie van een volk, niet door een simpele wetsbepaling on schadelijk te maken zijn. De kermis is een nood zakelijkheid men kan haar verbannen, maar de volks geest, de bruisende levenslust, die één keer per jaar tot uiting komt, zal op andere wijze zich een uitweg zoeken. Dan krijgt men ontduikingen, zooals dat veelal ge beurt, of verplaatsing van de pret naar een andere gemeente, die minder bekrompen inzichten heeft en juist dan wordt de kermis een gevaar, omdat controle en beperking dan niet mogelijk zijn. De Zeeuwsche kermis moet blijven, en zal ook blij ven, zoolang in Zeeland de traditie heerscht. En zoo lang de goede oude kermisbedjes niet vergeten zijn, die men altijd en overal weer opnieuw hoort Veruit Mina, veruit Mina, 't Is kerremis in Breda, ja, ja, Veruit Mina, veruit Mina, 't Is kerremis in Breda. 'k Geef er nie om, al gae je nae een ander, 'k Geef er nie om, al kom je nooit mee vrom.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 1