mum EN PCEDE15 DAG i WIND ONS ZEELAND 15 SINT NICOLAAS ALS VREDESTICHTER Ze hadden al maanden verkeering en hebben toen woorden gehad, ze hebben de kennis verbroken, men zag ze niet meer in de stad. Maar vaak stond ze zachtjes te huilen te midden van 't werk op kantoor, dan wou ze haar tranen verbergen, ze schaamde zich immers daarvoor. Vaak kwam een vriendin 'n collega, dan stilletjes achter haar staan en lei haren arm om haar schouders, dan liet ze dat rustig begaan. Ze moest van de liefde nog leeren, ze was onervaren en klein, ze had een aanhankelijk hartje, dat kon voor één jongen maar zijn. Ook hij dacht nog dikwijls aan vroeger, en had het dan altijd te kwaad, die zalige tijd met z'n tweetjes, dat winkels gaan kijken op straat. Ze konden elkaar niet vergeten, ze hielden te veel van elkaar. Maar zij wist niet dat hij verlangde en hij wist dat ook niet van haar. Die twee waren koppig geboren en keken elkander niet aan, ze bleven bekend-onbekenden en dus bleef de scheiding bestaan. Maar toen op Sint Nicolaasavond, kreeg hij een cadeautje van haar, hij kon toen van vreugde wel huilen, het vrees'lijke was dus niet waar. Ook zij stond met stralende oogen, die wekenlang hadden bedrogen, haar stem had een wonderen klank. Want juist op hetzelfde momentje ontving ze van hem een presentje en stamelde zachtjes Goddank. Sint Nicolaas was de verzoener, de man, die de liefde verstaat ze zijn naar elkander gaan zoeken in 't avondgewoel van de straat. Ze stond voor een winkel te kijken, 'n hei-licht Sint Nicolaasraam toen hoorde ze 'n stem een bekende die fluisterend zeide haar naam Het was maar een heel klein momentje en daarin werd alles weer goed, hun oogen vertelden van liefde ze fluisterden dankbaar een groet, Ze hoorden het pas een paar dagen na 't heerlijk Sint Nicolaasfeest, dat hunne verzoenings-Sint-Niklaas collega-vriendin was geweest. WILLEM TELL II. APHIL,. li.// 28 Nov. Wat is beschaving toch een hoog goed en hoe moeilijk is zij te verwerven. Zoo heb ik zitten te mijmeren vanmiddag na het diner, toen verraderlijke buien mij het uitgaan belemmerden. Daar heb je nu Japan. Een land, dat zich al jaren lang toelegt om ons Europeanen in alles na te doen. Naar 't heet met veel succes. Onzin Niets dan lak, een dun laagje Japansöhe lak. Gaven de bladen gister niet te lezen, dat de geheele gemeenteraad van Tokio wegens fraude gearresteerd was Is dat niet het beste bewijs, dat ze nog maar beginnelingen zijn in het schoone bedrijf der civilisatie Wanneer Japan maar 'n greintje be schaafd was, dan zouden de ambtenaren niet zoo dom zijn, om zich de beste brokken onder hun neus te laten wegkapen door menschen die zich slechts tijdelijk met gemeentezaken kunnen bezig houden. Wanneer ze in het land der Rijzende Zon ook maar even bedreven waren in onze Europeesche manieren, dan zou men zoo maar niet een heel gezelschap, dat zoo goed den weg naar het gemeente-laatje weet, achter slot en grendel zetten, maar het gebruiken als 'n gids naar 't Lui lekkerland der geldruif. 29 Nov. Met aandacht het Kamerverslag gelezen en met genoegen verwerkt de mededeelingen van den Ne- derlandschen Sovjetman over den idealen toestand in het Russische Rijk. Zelfs de gevangenen hebben 'n vacantie-regeling en nooit ontbreekt er een op 't appel, wanneer ze hun straf verder moeten uitzitten. Breeduitstra die wist er meer van. Die vertelde, dat gedurende de vacantiedagen van het geboefte, de be volking in den omtrek der gevangenis, met geblin deerde vensters en deuren zit. Overigens, zei hij, is het in 't bolsjewistenland zóó ellendig gesteld, dat de gevangenen blij zijn als hun vacantie om is. Jammer, dat Breeduitstra gister niet in de Kamer was om dit mijnheer Lodewijk den Troebelwatervisscher voor zijn schenen te werpen. 30 Nov. Bij den postdirecteur was zijn zwager, de professor te logeeren. Heel gezellig gediscuseerd. Ab soluut niet verstrooid. Zwaar geboomd over occul tisme en aanverwante verschijnselen. De professor geloofde er aan. Daar had-ie ook zijn reden voor. Achttien jaar geleden werd hem een tweeling geboren. Allerliefste meisjes en als deskundige ini de hygiëne liet hij terstond een plateel bordje vervaardigen voor de vestibule met het opschrift Men wordt verzocht de kinderen niet te kussen. Zestien jaar lang had dat bordje er gehangen, toen men het op 'n morgen kapot gevallen vond. Wederom een laten vervaardigen. Na drie dagen wederom gebroken. Zoo tot tienmaal aan toe. Ten einde raad het bordje niet meer opgehangen, wel lid geworden van de vereeniging tot bevordering van geloof aan geheimzinnige verschijnselen. 1 Dec. Sientje heeft vanmorgen bij kleine Dias een mantel, 'n mijter en'n kromstaf gehuurd en dit naar onze woning vervoerd, 't Gaf natuurlijk weer n op loopje in zoo'n lummelachtige provinciestad is men niets gewoon. Heb de geheele zaak onder mijn ledikant verborgen, Vanavond zou ik voor Sint Nicolaas spelen. Jossie ter eere. Wybo zou zijn gezicht zwart maken,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 15