ONS ZEELAND ontdoen, hetgeen we niet anders dan zeer verstandig kunnen noemen. Of het evenwel lukken zal Maar. dat vinden we momenteel geen primair belang. Hoofdzaak is dat de Provinciale Staten straks over een verstandig, economisch-gezond voorstel te beslissen krijgen, en dat de middengroep aan den vooravond van het zoo vurig verbeide electrische tijd- De heer Bauwens te Terneuzen beoefent het boetseeren als liefhebberij. Onlangs heeft hij in ver schillende Zeeuwsche plaatsen de resultaten van zijn (lang niet onverdienstelijken) arbeid ten toon gesteld. We brengen er hier een tweetal afbeeldingen van. Op de bovenste rij treft men van links naar rechts in duurzaam materiaal: den heer Bauwens, Mussolini, dr. Spruytenberg, Toorop en Kniertje uit „Op hoop van Zegen". Op de onderste rij: Morks, Pisuisse, kapitein Bird, Dorus Rijkers en Pisuisse in Zeeuwsch costuum. perk staat. Nog een wijle en op het platteland van Walcheren en in Zuid-Beveland zullen de electrische lampjes gloeien. Waarschijnlijk tegen een matige gel delijke tegemoetkoming van de bewoners, want men kan zich moeilijk voorstellen, dat de tarieven voor de middengroep, als zij electriciteit ontvangt van dezelfde instelling als Middelburg en Vlissingen, belangrijk hooger zullen zijn dan de tarieven voor de twee Walchersche steden. Alles bijeen vinden we het huidige voorstel van Ged. Staten de beste oplossing van een aantal mogelijkhe den. Dat deze oplossing zooveel later tot stand is gekomen dan noodig was, zullen we zoo spoedig mogelijk dienen te vergeten. X In ons vorige overzicht kon de eind- rekening met den jongsten storm niet worden opgemaakt, daar alle berich ten daaromtrent nog niet binnen wa ren gekomen. De taak der vereffe ning rest ons dus thans. Gebleken is, dat de storm niet over onze provincie heenging zonder zijn sporen achter te laten. Eerstens dan vroeg hij tol aan de bezitters van schepen. Op de Schelde zonken en kele booten, gelukkig zonder dat er persoonlijke offers gebracht behoef den te worden. Verder richtte de storm op het land op diverse plaatsen niet onbelang rijke schade aan. Vele dijken hadden het zwaar te verantwoorden en niet alle bleken tegen de kracht van het water bestand. Van den dijk van den polder Gouweveer b.v. sloeg een stuk, groot 160 M.2 weg, te Tholen nam het water de sluis, die verbinding met de Eendracht geeft, mee. Zeer ernstige schade werd toe gebracht aan den dijk van den Hoogerwaardpolder bij de verbinding tusschen Noord-Brabant en Zuid- Beveland. De Provinciale steiger te Stavenisse sloeg nagenoeg geheel weg, op Schouwen heeft de zeewering om het eiland zeer veel geleden, te Rilland-Bath de haven en de dijken. Ook in Vlissingen lieten water en storm de land-beveiligingsmiddelen niet ongemoeid. Een zware proef kreeg ten slotte de bekende Westkappelsche zeedijk te doorstaan en hij deed dit lang niet vlekkeloos. In den dijk sloegen op verschillende plaatsen groote gaten en een oogenblik liet de toestand bij Westkappel zich zeer ernstig aan zien. Volgens een ouden inwoner van het dorp zou in 75 jaar een aanval op de kust met zulke ernstige gevol gen niet voorgekomen zijn. Met man en macht heeft men zich onmiddellijk op herstelling van den belangrijken dijk toegelegd. We gelooven dat bovenstaande wei nig vroolijke bloemlezing wel de voor naamste gevolgen van den jongsten storm bevat; en we zullen er verder niet langer bij stil staan. Gezien het gebeurde elders, is er geen bijzondere reden tot klagen. Men moppert in ons gewest wel eens over de geldelijke offers die de strijd tegen den erfvijand, het water, ook nu nog vraagt, doch de jongste storm heeft geleerd dat zij, die onze dijken te verzorgen heb ben, hun eischen waarlijk niet overdrijven. Misschien betalen we voortaan onze polderlasten met meer blij moedigheid X Ook zij, die niet direct bij den landbouw (dus in vele Hier zijn o.a. afgebeeld, boven Musicus Borgman, een ingenieur van den Waterstaat, het Staten lid Dixhoorn. Onder: Brammetje van Sluis, dokter de Puut, Sotte Wartje er. weduwe Asselman. Binnenkort zal de heer Bauwens te Middelburg exposeeren. gevallen tevens bij de suikerbietenteelt) betrokken zijn, weten dat het den laatsten tijd in de suiker lang niet enkel rozengeur en maneschijn is. Eensdeels door de concurrentie tusschen rietsuiker en bietsuiker, an derdeels door de beschermende maatregelen die ver schillende staten van Europa voor hun suikerproductie troffen, is er een scheeve toestand op de wereld-suiker-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 3