ONS ZEELAND 9 Gevuld met aeconfyte abrikoos in mw osqudna-omsL Os een overlwerlijfee bonbon (In een volgend nummer volgen de recepten voor .Sneeuwballen" en „Knijpkoekjes".) FRANSCHE SEL DERIE. Een bos Fransche sel derie wordt uit elkaar gehaald, het hart met de gele blaadjes er af gesneden, (bewaren zoodat het onderste dikke gedeelte van de steel overblijft. Deze stukken worden goed gewasschen en drie kwartier in heel wei nig gezout kokend wa ter gelegd gaar zijn de worden ze er uit gehaald, men laat ze uitlekken, en legt ze vervolgens in 'n vuur vasten schotel, waarin op den bodem vooraf wat boter gesmolten is. Op 't eerste laagje druppelt men wat maggi bouillon en legt een nieuw laagje, dan daarop weer eenige druppels en zoo ver volgens tot de boven ste laag, waarop be halve een kluitje bo ter, nog wat beschuit kruimels gestrooid worden. Doe den schotel nu in den oven tot de selderie mooi goudgeel is. Het hier boven genoemde hart kan rauw genuttigd worden (zoo als radijsjes) met wat zout en een stukje oude kaas. IETS OVER STOOMEN EN VERVEN. Het is een bekend feit, dat het laten stoomen en verven meer en meer doordringt. Toch zijn er nog velen, die het groote nut en gemak er niet van inzien, daarom zou ik hier eenige woorden willen zeggen over het voorbijgaan van uw eigen belangen. Wat zijn nu de voordeelen van het laten stoomen van uw kleeding, boven het zelf wasschen Het stoomen is een reiniging langs drogen weg (nettoyage a sec). Door deze droge reiniging verliezen de goederen niet aan frischheid van kleur, ze krimpen niet, ver anderen geheel niet van model en vooral de apprêt (alle stoffen zijn op de fabriek bij de vervaardiging met dikwijls heel ingewikkelde samengestelde midde len gesteven) gaat niet verloren, wat speciaal bij heerenkleeding vanwege de kraag en revèrs tot uiting komt. Bovendien is de reiniging door stoomen veel grondiger, omdat de verontreinigingen in bovenklee- ding bijna altijd sterk vethoudend zijn. Om maar te noemen soep, jus, boter, ei, kaas, slagroom, melk, enz. Vet is door wasschen met zeep, bij de voor boven- kleeding in 't algemeen toelaatbare temperatuur, niet te verwijderen, zoodat deze wijze van reinigen, af gezien nog van „het afgewasschen uitzien" absoluut onvoldoende is. In 't algemeen zou ik u dus raden, laat uwe goederen uitstoomen, en probeert u vooral niet zelf alle mogelijke vlekken te verwijderen, want vaak zijn ze dan heelemaal niet meer weg te krijgen. Voetbal en Athletiek, Een eenvoudig courantenberichtje wist dezer dagen mede te deelen, dat de Middelburgsche Athletiekvereeni- ging ,,E. M. M." het plan heeft opgevat, de drie grootste Zeeuwsche voetbalvereenigingen, t. w. „Middelburg", „Vissingen" en „Zeelandia", te verzoeken, gedurende de rust van enkele door haar te spelen competitiewedstrij den, gelegenheid te geven tot athletiek-demonstraties en in de hieraan verbonden kosten te willen tegemoetkomen. Dit berichtje was ons welkom en het daarin verwerkte denkbeeld heeft onze volle sympathie, omdat het eerstens de athletiekbeoefening ten goede komt en overigens een uitstekend middel inhoudt om het voetbal-spelpeil op te voeren. Weliswaar is het bericht wat sober gesteld en laat het ruimte open voor de vraag of die demonstraties overwe gend ten belange van den voetballer zullen gelden. Zou dit niet de bedoeling wezen, dan kunnen we sympathiek blijven staan tegenover het voornemen om de athletiek te populariseeren, maar die sympathie zou overgaan in adoratie indien de athletiek meer als gemeenschapsbezit kon worden beschouwd en de voetballer in het algemeen in de gelegenheid werd gesteld, zich op alhletisch gebied te ontwikkelen. Het wordt door het gros der voetbalclubs nog te weinig begrepen, dat voetbal en athletiek feitelijk onafscheidelijke begrippen zijn, althans voor den voet balspeler. Een athleet kan zich tot den hoogsten graad als zoodanig ontwikkelen zonder ooit een voetbal te heb ben aangeraakt, doch een voetbalspeler behoeft lichte-ath- letiek-beoefening wil hij zijne prestaties als voetbalspeler zoo hoog mogelijk opvoeren. In dit verband mogen wij wijzen op de bekende korten-afstand-loopers Grijseels, De Vries en Broos, die hunne capaciteiten als ahtletie- kers dienstbaar maakten aan het voetbalspel, waarbij de eigenaardigheid aan het licht kwam, dat zij, als techni sche voetballers, nauwelijks het middelmatige bereikten, doch, als gevolg van hunne snelheid, een nuttigheidsscha kel legden in het elfhoofdig voetbalverband. Zoo namen deze drie loopers toevallig allen de rechtsbuiten-plaats in, n.l. Grijseels in U. D. (Deventer), De Vries in H, B. S. (Den Haag) en Broos in Alliance (Roosendaal), later in U. V. V. (Utrecht) en P. S. V. (Eindhoven). Als ooit het nut van athletiek voor den voetballer gebleken is, dan is het in deze gevallen, waarin de vleugelspelers, dank zij hunne grootere snelheid, den tegenstander wisten te pas- seeren en voor te blijven, ook al moesten zij het in tech niek tegen hem afleggen. Hoe vaak leest men niet in voetbalverslagen, dat „speler A- niet kon meekomen" of dat „speler B. steeds iets te laat was" Hoe vaak on dervindt de speler zelf niet het groote nadeel van niet te kunnen „starten", of-te-wel: snel-afgaan En hoe vaak maakt men het niet mede, dat de eene partij het door de andere ingezette snelle tempo niet kan volgen Voor 90 procent schrijven wij deze handicaps toe aan gebrek aan athletische ontwikkeling. De athletiek is de bakermat van voetbal het jongmensch, dat de athletiek geregeld heeft beoefend, zal bijna steeds ook de finesses der voetbaltech-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 9