DE GEHEEL AUTOMATISCHE GRAMOFOON ONS ZEELAND 19 C Platen die zichzelf verwisselen Deze machine met de nieuwe Electrische Gramophone die 100 maal het geluid versterkt komen Dinsdag 18 December in h-t Schuttershof te Middelburg ter demonstratie. De vertegenwoordiger der „His Masters Voice" voor Zeeland, M. SPIERING, LANGE DELFT - MIDDELBURG „den, want je bent immers getrouwd. Jouw liefde be- „hoort je man toe," „Zeker, ik houd van hem, maar eerder als een doch- „ter van haar vader, niet als een vrouw van haar man, Jou heb ik lief met hart en ziel, en ik wil alles voor „je opofferen, ik wil met je vluchten, je volgen, overal, „als jij me genoeg lief hebt. Maar bedenk, ik ben dan „ook straatarm, geld of sieraden zou ik niet kunnen „meenemen, alles behoort mijn man, ik bezat niets, toen „wij trouwden. En als jij mij van hem wegneem, mo- „gen wij niet bovendien zijn geM meenemen. Welnu, „wat is je antwoord, wil je desnoods armoe met me „lijden, heb je dat voor me over „Lieveling, lieveling, je stelt me voor een verschrik kelijke keus. De keus tusschen liefde en eer, want „ziels-, zielslief heb ik je, en al was je in lompen ge kuld, dan zou ik met je willen vluchten. Maar als ik „dat zou doen, zou ik tevens een schurk zijn, omdat „ik dan den man bedrieg, die me zoo uitstekend be- „handeld heeft. Ik kan niet, hoeveel ik ook van je hou, „en hoe gelukkig jouw liefde mij ook maakt. Liever zal „ik mijn heele verdere leven lijden onder onze hope- „looze liefde, dan een schurk te zijn." Wanhopig ver- „borg hij zijn gezicht in zijn handen. Een teeder glimlachje speelde om haar lippen. „Je „woorden zijn goed en edel, ze getuigen van een edel „hart en ik heb je er des te liever om. Maar je zal niet „je heele leven hoeven te lijden, je liefde is niet ho peloos, want. mijnheer Denice is mijn vader Ik „loog zooeven en wel om de volgende redenen. Ik ben „rijk, en ve'en hebben al getracht om die reden mijn „liefde te winnen. Eenmaal geloofde ik in de oprecht- „heid van iemand, maar door een toeval ontdekte ik, „dat het ook een dergenen was, die op mijn geld aas- ,den, en dat hij mij niet lief had. Daarom werd ik voorzichtiger, en wilde ik jouw liefde beproeven. Dat „je me lief had, had ik al lang bemerkt, maar ik verzon „dit plannetje om te weten of je ook waarde hechtte „aan geld, en of je een flink karakter had. Je door- „stond de proef schitterend. Ben je boos op me, vent, „om mijn leugen?" Toen de heer Denice dien avond thuis kwam, vond hij zijn dochter hand in hand zitten met zijn zieke gast, beiden met gloeiende gezichten, en een gelukkigen glans in de oogen. „Mag ik u even voorstellen aan mijn a.s. echtgenoot, papa," verwelkomde zijn bij-de-hande en verwende dochter hem, „Wij denken over enkele maanden te trouwen, nietwaar, mannie In 1877 vond Edison zijn fonograaf met rollen uit en 10 jaar later ontwierp Berliner de gramofoon met platen. Na een halve eeuw heeft de „spreekmachine" volmaaktheid bereikt in de volledige automatische gramofoon, hier afgebeeld naast haar voorgangster van 1894, welke nog met de hand gedraaid werd. Het draaien met de hand is al lang niet meer noodig, maar zij verleende nog haar tusschenkomst bij 't verwisselen der platen. Een reservoir met 20 platen levert aan het electrisch werkende wondertoestel gestadig nieuw materiaal en men kan zonder iets te doen, rustig afwachten tot deze voorraad afgespeeld is. De platen komen van zelf op de goede plaats terecht en worden er weer afgelicht, om dan in een gleuf te glijden. „His Master's Voice" brengt het toestel in den handel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 19