ONS ZEELAND UIT EEN JEUGD Herinneringen aan Zeeland door 5 vang worden gemaakt. Door tal van omstandigheden echter heeft het tot 1928 geduurd, eer het werk tot een goed einde kon worden gebracht. Den zesden Decem ber, op den naamdag van den Heilige, die met de Moedermaagd als patroon der Abdij werd vereerd, werd voor de vierde maal het stoffelijk overschot van den Roomsch-koning ter aarde besteld. Het moge dit maal voor het laatst zijn U. Men heeft in de fragmenten van den dekzerk het schamel restant van bovengenoemde graftombe van 1546 meenen te zien, doch volkomen ten onrechte. Dit monument was uiteraard in renaissance-stijl gemaakt de nog bewaarde fragmenten en de afbeelding van 1817 veitoonen een bij uitstek Gothisch karakter. Of de zerk reeds bij de eerste overbrenging van het stoffe lijk overschot van Willem II, dus in 1282, is aange bracht, kan evenwel niet met stelligheid worden be antwoord. JAN R. TH. CAMPERT. IX Het dorp veranderde, ik wist niet dat een plaats zóó Snel en afdoende van asnect kon veranderen. Het leek alsof 'het uit een rust.igen en diepen slaan plotse ling tot het leven ontwaakte. Men voelde er den pols slag van den tijd duidelijk en nerveus kloppen. Het verloor, met dat al, iets van zijn charme. Want het lag er inderdaad gevaarlijk. Aan den Schelde-mond. Met helder weer zat? je 's avonds de verlichte boulevards van Knocke, Heyst en Blanken- berghe. Als werkelijk de Enge'schen langs de Schelde naar Antwerpen wilden gaan en a's werkelijk de Duit- schers ten minste één oever der Schelde hadden willen bezetten Het duurde dan oèk niet lang of de compagnie land- stormers werd vervangen door een grooter contingent jeugdiger soldaten. En zie zoo hadden wij jongens het ons gedacht, dat waren de frissche, opgewekte kerels die wij benijdden. Daar was ook de muziek, de vroolijke muziek. In lange rijen trokken zij het dorp binnen, alle boerinnetjes stonden aan de deuren dat was tenmin ste wat anders dan dat stelletje stoffige huisvaders. Zoo'n aanblik was voldoende om ons in geestdrift te brengen en tot méér. Want ik kan het nu wel ver klappen m'n vriend en ik hadden een uitvoerig plan klaar, kant en klaar, dat als einze landsgrenzen ge schonden mochten worden, wij ons onmiddellijk naar de bedreigde punten zouden begeven. Hij zou de revol ver van z'n vader requireeren en ik zou ook wel aan zoo'n voorwerp komen. 's Nachts, natuurlijk 's nachts, zouden wij op onze fietsen er van door gaan den vijand tegemoet, die - het spreekt immers vanzelf bij onze aankomst zich onmiddellijk zou terugtrekken. Neen, ze hadden ons op zoo'n oogenblik daar bepaald hard noodig. Maar blijf er als jongen eens koud onder als je in je eigen kleine dorp niets anders meer ziet dan uni formen, uniformen en nog eens uniformen. Als ze je duinen afzetten en er levensgroote batterijen neerplan- ONZE FOTO-PRIJSVRAAG. De opname van dezen jeugdigen harmonicaspeler werd ons toegezonden door den heer Adr. A. de Vos, St. Adriaanstr, Goes, die deze week voor een prijs in aanmerking komt. Hiermede is tevens onze foto-prijsvraag ten einde. Dank aan al de inzenders, die ons hun opnamen deden toekomen. ten met het zwaarste geschut dat ons aardig legertje rijk was, als eiken avond de zoeklichten, die aan het einde van den dijk stonden opgesteld, zwaaien en zwie ren docr de duisternis speurende, speurende En later, toen de Duitschers aan de Belgische kust stonden, kon je de granaten in den donkeren avond zien springen, zag je soms plotseling een vlammend voorwerp snel en dwarrelend vallen, dan wist je dat er weer een vliegtuig was aangeschoten, dat er weer twee gestorven waren.waarom waarom 1 Den ganschen dag duurde de monotone donder van het verre geschut. Ten slotte hoorde je 't niet meer. Het viel alleen op wanineer er even rust intrad en dat gebeurde niet al te dikwijls. Ik zal ook niet spoedig vergeten den dag dat er blijk baar in de politieke sfeer tusschen Engeland en ons iets aan het broeien was. De wachten waren verscherpt. Ik wist dat de batterijen gevechtsklaar stonden. De officieren liepen met ernstige gezichten èn ginds, even buiten de territoriale wateren, duidelijk met het oog te onderscheiden, lagen een aantal Engelsche oorlogsbo dems. Als zij ook maar even onze grens zouden schen den, dan. dan was het mis. Een angstige spanning heerschte in Westkappel. Men kende de gevechtscapa citeiten der Engelsche vloot. Als zij even ons eiland onder vuur namen, dan. het gebeurde niet. Den volgenden ochtend waren zij verdwenen. En hoe zou ik ook ooit vergeten het uur dat 36 Duit- sche vliegtuigen, terugkomende van een raid boven Londen over ons gebied vlogen en wat trouwens meer gebeurde door onze kanonnen en mitrailleurs onder vuur werden genomen. zonder resultaat. Ge lukkig.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 5