t 3 KERSTNUMMER „ONS ZEELAND" DECEMBER 1928 EEN BELANGWEKKENDE FOKKERIJ 'gMMMWittM* -,X' - /'V, Voor het fokken van konijnen bestaat ook in Zeeland den laatsten tijd groote belangstelling. De vele tentoon stellingen op dit gebied, vooral in de Kerstweek georga niseerd, zijn een uiting van deze interesse. In Zeeland, n.l. te Krabbendijke, heeft de bewoner van „Huize Para-Deli" een fokkerij van Angora- en Chin chilla-konijnen, die eenig in onze provincie is. Het leek ons belangwekkend onze lezers hierover een en ander mede te deelen, en daarom verzochten we den heer Curiël om inlichtingen over zijn bedrijf. Hij schreef ons De Angora's zijn, naar den naam te oordeelen, afkom stig uit Klein-Azië, en werden denkelijk in de 2de helft van de 18de eeuw door de Engelschen ingevoerd. Deze dieren zijn door bekwame fokkers zoodanig ingefokt, dat ze thans fijne wol opleveren. De konijnen worden hoofd zakelijk voor de wolwinning gefokt. Zoodra de haren pl.m. 10 c.M. lang zijn, worden de dieren geplukt of ge knipt. Plukken Hoe kan men dieren plukken zonder ze te slachten? Ze worden niet geslacht. Doet het dan geen pijn als men de haren uit het vel trekt? Deze vragen worden mij vaak gesteld. Even maar uit gelegd of voorgedaan, dan snapt men het kunstje wel. Ik zal hier 't pluksysteem behandelen, daar 't mij lijkt dat dit systeem het beste is. Voor de dieren geplukt wor den, zijn ze lo. geborsteld met een daarvoor specialen borstel 2o. gekamd om eventueele klitten er uit te krij gen. Daarna gaat men eindelijk plukken men plukt dus alleen de z.g. „rijpe haren", en als dit vakkundig gedaan wordt, dan blijven de dieren stil zitten en ze laten zich den kuur best gevallen. De 1ste soort wol, die van het plukken en kammen komt, brengt pl.m. 35 s'h. per Eng. pond op. De wol wordt voor fijne tricotage gebruikt. De hierbij gevoegde foto's geven te zien dat de dieren afzonderlijk gehouden worden, en wel in hokken van 60 X 60 X 60 c.M. en 3 hoog. De jonge konijnen blijven ruim 8 weken bij de voedster en worden dan verwijderd, niet alle jongen in eens, daar dit van invloed op de voed ster kan zijn. Een konijn kan ruim 400 gram wol per jaar opleveren. Nu ik in 't kort een en ander over de Angora's heb ver teld, wil ik de Chinchilla's ook een beurt geven. Deze zijn grooter dan de Angora's, ze zijn zwaarder en sterker, en kunnen dus gemakkelijker gehuisvest worden. Het Chinchilla konijn wordt enkel voor den pels gefokt. De dieren hebben meestal in de maanden November en De cember een vel, dat voor bont geschikt is. Voor prima door wind gedroogde vellen betaalt men thans 6.per stuk. 9

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 11