Q ONZE GROOTE PRIJSVRAAG Zie blz. 59 KERSTNUMMER ,0 N S ZEELAND' DECEMBER 1928 MEDEDEELING. Dit Kerstnummer, dal onze abonné's geheel gratis ont vangen, vervangt de nummers 51 en 52 van dezen jaar gang, zoodat op 29 December geen afzonderlijk nummer verschijnt. Met ingang van 1 Januari 1929 bedraagt de abonne mentsprijs van „Ons Zeeland" 1.50, voor Ned-Indië 2.— en voor overig buitenland 2.50 per kwartaal. Beleefd verzoeken wij onze abonné's het abonnements geld voor het eerste kwartaal 1929 vóór 15 Januari a.s. op onze postreken'ng No, 74988 te doen storten of over schrijven. Na dien datum wordt per postkwitantie onder bijberekening van dispositiekosten, beschikt. DE ADMINISTRATIE. Op inspectie bij 1928 vele goede en minder slechte zaken in vo gelvlucht door Zeeland. Als den lezer dit nummer van „Ons Zeeland" onder oogen komt, staan we aan den vooravond van Kerstmis en achter het Kerstfeest wenkt al het Oudejaar. 1928 spoedt ten einde en alvorens het ons den rug toekeert, zullen we het scheidende jaar nog even van het hoofd tot de voeten zij het dan vluchtig bezien. Wat bracht het afgeloopen jaar Zeeland en de Zeeuwen Over het algemeen veel goeds. En dan denken we aan den drogen zomer in de eerste plaats. Hij liet de vruchten op de Zeeuwsche velden gunstig rijpen. De landbouwer was tevreden. Als het den landbouw in ons gewest goed gaat, dan gaat het de overige bedrij ven niet slecht. Dus we hebben alle reden den afge loopen zomer erkentelijk te zijn. Behalve de landbou wers waren het de hotelhouders en de bezitters van enkele andere bedrijven, die van den zomer direct pro fiteerden. De twee laatsten in verband met het vreem delingenverkeer. Dit kwam in het afgeloopen jaar tot ongekende hoogte. De badplaatsen hadden meer hotel gasten dan voorheen de Middelburgsche markt werd iedere week door duizenden bezocht. Het tourisme, mede aangewakkerd door het bezoek van een aantal buitenlandsche journalisten (die zeer enthousiast in Zeeland ontvangen werden) stemt tot volle tevreden heid. Behalve vele buitenlanders maakten tal van land- genooten dit jaar een trip door Zeeland. Tot de be zoekers behoorde niemand meer of minder dan H. M. de Koningin-Moeder, die eenige dagen in hotel „Bri tannia" te Vlissingen verbleef, de Ministers van Bin- nenlandsche Zaken, Waterstaat en Marine. Ministerieele belangstelling viel vooral Zeeuwsch- Vlaanderen ten deel. De ministers Kan en Slotemaker de Bruijne hebben deze streek herhaaldelijk bezocht en zich doen voorlichten over de moeilijkheden waar mede de bevolking daar nog steeds te kampen heeft. Den steun aan de vlas-industrie verleend, kan men als het eerste gevolg van de belangstelling der ministers beschouwen. Moge dit eerste schaap door nog vele gevolgd worden. De toestand in het Zeeuwsch-Vlaam- sche toch is nog verreweg van gunstig te noemen. Verheugend was het in het afgeloopen jaar te be merken dat „aan den overkant", evenals in andere gedeelten van Zeeland, de tuinbouw hoe langer hoe meer (en ook hoe langer hoe beter) beoefend wordt. De prachtig geslaagde tentoonstelling in Schoondijke was daarvan een voortreffelijk bewijs. Een tweede tentoonstelling, die hier gememoreerd dient te worden, was de expositie der Z. L. M. in Zie- rikzee. Het eiland Schouwen-Duiveland heeft bij die gelegenheid doen zien dat het de gastheerlijke plichten tot in de bijzonderheden verstaat. Als we nog even bij de Noordgroep verwijlen, dan dient ook melding te worden gemaakt van het nieuwe carillon in den toren te Zierikzee, van den aanleg van de waterleiding op Schouwen-Duiveland (die in 1929 gereed komt), van de electrificatie en. van de nieu we brug te Tholen, welke de oude veerpont kwam vervangen, 1928 is voor de Noordgroep wel een zeer belangrijk jaar geweest. In Zuid-Beveland vonden niet veel gewichtige ge beurtenissen plaats. Tot electrificatie van de midden groep kwam de P.Z.E.M. helaas nog niet. Te Goes werd het nieuwe abattoir in werking gesteld. Voorts is er op dit eiland, evenals op Tholen, nogal wat te doen geweest over de concessies aan de autobussen. Tusschen Vlissingen en Breskens kwam de bekende veerboot „Wilhelmina" in de vaart. Deze mooie, veel gesmade boot en de verbeterde steigers te Breskens en te Vlissingen deden de verbinding tusschen twee deelen van Zeeland weer een stapje in de goede rich ting maken. De Scheldestad heeft 1928 het arbeidsconflict aan de maatschappij „De Schelde" gebracht. Er moesten 18 moeilijke weken voorbij gaan, voordat de werkge vers en de werknemers elkaar verstonden. Middelburg had in de zomermaanden te lijden van paratyphus, die de stad zakelijk heel wat nadeel op leverde. De kermis werd b.v. uitgesteld. Ook bleven wel logeergasten, angstig gemaakt door de kranten berichten, uit de hoofdstad weg. Het beste dat de ziekte afwierp was verbetering van de Middelburgsche waterleiding. De ziekenzorg had op Walcheren en ook in Zuid- Beveland de aandacht der bevolking. In Goes, Mid delburg en Vlissingen werden de z.g. Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging opgericht. De vele leden die tot deze instellingen toetraden, toonden aan dat er wederom in een behoefte was voorzien. Over het Vlissingsche Ziekenhuis verscheen van de hand van den vorigen directeur-geneesheer in 1928 een alleszins beschamend rapport. De ellende van dat zie kenhuis zal echter spoedig vergeten zijn. Dte vereeni- ging „Bethesda" ontving n.l. van een onbekenden gever 250.000.voor den bouw van een nieuwe zieken- inrichting. Over de vermindering van de bevolking in Zeeland mogen we hier kort zijn. In onze enquête is deze kwestie breedvoerig door verschillende vooraanstaande Zeeuwen besproken. 2

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2