En zoo zwierven de Waltmann's kinderloos en le venslustig nagenoeg gehee1 Europa en een flink brok Indië door. Het eene jaar kon men hen in Parijs tref fen, het andere in Batavia, een derde jaar weerklonk hun Duitsch accent in Kopenhagen. Waltmann was n.l. een der vooraanstaande employé's van een Duit sche handelsfirma met onbegrensde aspiraties, en hem gewerd na een succesvollen aanloop in het moeder huis der ondernemende exporteurs de taak hun ver metele droomen ten deele te verwezenlijken. Gedurende de eerste jaren van hun huwelijksleven hadden de Waltmann's nooit lang peinzend stil gestaan bij het wel eens vluchtig uitgesproken vermoeden, dat zij wellicht altijd zonder kinderen zouden blijven. Hun levensomstandigheden leidden toen nog niet tot medi tatie over een onderwerp van dezen aard. Ze waren beiden ietwat luidruchtig en oppervlakkig van aanleg, ze hielden er van bij voorkeur de zichtbare, vroolijk- glanzende vruchten uit den wereldschen tuin van vreugden te plukken, en dan. ze hadden geen tijd om met elkaar in de verborgen hoekjes van hun harten te spieden. De Waltmann's waren volgens een van de vele vrienden, die ze zich in den loop der jaren in ver schillende landen gemaakt hadden, een paar bezige, zeer lustige, Duitsche Wanderer, twee van den morgen tot laat in den nacht kirrende vogels, die voorloopig nog geen tijd konden vinden hun toch steeds tijdelijke knusse nestjes met jong leven te vullen. Dit excuus nam het echtpaar gereede over, en als een nieuwe kennis, met de vriendelijke en vergeeflijke onbescheidenheid, vele nieuwe kennissen eigen, zich voor de gezinsformatie interesseerde, dan luidde het door een glimlach ingeleide antwoord onveranderlijk ,,Twee sterk later als we tijd hebben meer." Daarbij bleef het. De wijze waarop hij zich van zijn slechts vaag om lijnde eerste opdracht in Engeland kweet, werd aan leiding tot zijn pionierwerk in vele andere landen, en tevens tot het huwelijk, waarvan hierboven eerst melding werd gemaakt, nadat het echtelijk bootje reeds lang zee gekozen had. Mede door de talrijke, elkaar snel opvolgende over plaatsingen, was het leven der Waltmann's verre van eentonig. Iedere nieuwe stad in de vreemde landen, waar hij handelsconnecties aanknoopte en een onder- afdeeling van zijn 'firma tot leven moest wekken, bracht, behalve zakelijke variaties en een aantal per soonlijke beslommeringen van minder prettigen aard, steeds introducties tot kringen, waar ze zich, dank zij hun maatschappelijke positie, hun niet te hoog ge stelde geestelijke verwachtingen en hun internationale flair spoedig behagelijk konden gevoelen. In ieder land bleken de dagen te kort. Het diner besloot als regel de zakelijke en huiselijke dagtaken, in ruil waarvoor de heer Waltmann een zeer ruim salaris, mevrouw een niet bekrompen huishoudgeld genoot. Op de uren, die den hoofdmaaltijd van de nachtelijke rust scheidden, werd regelmatig beslag gelegd door bridgende, dan sende en laat soupeerende vrienden of wel door schouwburgen, concertzalen, en door vele andere at tracties, waarvan de hoofdstad van een land het bin- nenlandsch monopolie schijnt te bezitten. Jaren achtereen liet het echtpaar Waltmann zich fleurig, gezond en vroolijk door de lichte golven van het charmante leven wiegen zonder zich ernstig te ver diepen in de vraag waarom de ooievaar hardnekkig aan de vele huizen, welke zij bewoond hadden, was voorbij gegaan. „Later, als we tijd hebben," leerden man en vrouw glimlachend in heel wat talen zeggen.... Als zij alleen waren wat niet veelvuldig voor kwam werd het onderwerp „kind" zelden aange roerd. Er waren te veel andere dingen, die hun aan dacht vroegen. Zooals gezegd gedurende de eerste jaren van hun huwelijk hadden de Waltmann's het te druk om ook eens onder den sluier van het leven te gluren. Zelfs aan de lichtende oppervlakte daarvan konden zij zich nauwelijks verzadigen. II. Het besluit van den General-Director, waarbij de nijvere en succesvolle wereldreiziger en stichter van wel tien filialen benoemd werd tot commercieel-direc- teur van de fabriek der onderneming in Holland, maakte een einde aan een bestaan, dat zij zelf meer malen met het leven der trekvogels vergeleken had den. De Waltmann's pakten in Weenen voor het laatst hun souveniis in, die zij in 15 jaren hier en daar ver zameld hadden, en die in de kleine Hollandsche pro vincie-stad vrijwel de eenige blijvende schakels in den langen keten naar het vroegere leven zouden blijken. Mevrouw Waltmann bracht het kleine nuchtere Hol landsche stadje na de eerste drukke dagen van ver huizen een ware ontgoocheling. Waltmann zelve had -zich onverwacht snel aan de niéuwe situatie kunnen aanpassen. Het werk in de fabriek eischte behalve de uren van den morgen en den middag tevens het grootste gedeelte van den avond en zelfs op Zondagen liet de nieuwe werkkring hem nagenoeg geen tijd om vergelijkingen tusschen de le- 65

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 73