0 Onze groote Prijsvraag Zie biz. 19 Abonnementsgeld 1ste kwartaal. Linnen Stempelbanden 2 ONS ZEELAND Beleeid verzoeken wij onze abonné's het abonnementsgeld voor het eerste kwartaal 1929 vóór 15 Januari a.s. op onze post rekening No. 74988 te doen storten of overschrijven. Na dien datum wordt per postkwitantie over het bedrag, ver hoogd met f 0.15 dispositiekosten, beschikt. We verwijzen onze abonné's naar de advertentie der Fa. Gebrs. Ritter, Nieuwe Molstraat 26 te Den Haag, alwaar lin nen stempelbanden voor den afgeloopen jaargang van „Ons Zeeland" verkrijgbaar zijn, terwijl ook de administratie van dit blad gaarne bestellingen aanneemt. Prijs franco per post f 1.85- Van 1928 naar 1929; electriciteit voor de middengroep; een andere beslis sing der Staten; twee belangrijke ge beurtenissen in Zeeuwsch Vlaande ren; Zierikzee let op u saek. Als dit overzicht verschijnt, zijn de eerste stappen in het nieuwe jaar weer gedaan. In ons vorige nummer hebben we daarmede rekening gehouden en tegelijk het Kerstfeest en de Jaarwisseling herdacht. In vogelvlucht hebben we met den lezer de gedragingen van 1928 beschouwd. Hierover mogen we thans dus verder zwijgen. Als 1929 zoo zal wor den als zijn voorganger was, hebben wij Zeeuwen over het algemeen niet te klagen. We wenschen allen, en inzonderheid hen, die zich de vrienden van „Ons Zeeland" toonen, een uiterst gelukkig Nieuwjaar. Mogen vele hunner wenschen in vervulling gaan. X Onze teekenaar had in het Kerstnummer een vromen wensch van de bewoners der middengroep in beeld ge bracht, en het Kerstmannetje heeft al dra dezen wensch ten deele vervuld. Voordat 1928 ter ruste ging, kwamen n.l. de Provinciale Staten in vergadering bijeen, om o. a. te beslissen over het voorstel van Ged. Staten om ten behoeve van de electrificatie van de middengroep en van het platte land van Walcheren het bedrijf der Société-Anonyme te Vlissingen aan te koopen. Nadat uitvoerig over dezen be langrijken aankoop van gedachten was gewisseld en nadat een technisch zeer bevoegde de Staten-leden over de kwestie had ingelicht, besloot de vergadering met op één na alge- meene stemmen het voorstel van Gedeputeerden te aan vaarden. Op Vrijdag 21 December 1928 werd dus een goed einde gemaakt aan een vraagstuk dat 10 jaren de gemoederen in beweging heeft gebracht werd de electrificatie-knoop vol ledig ontward. Als een blijde groet ging de mare daarvan door Zeeland, en velen zal een zware zucht ontsnapt zijn. Wij hebben ons inzicht in het geval der electrificatie te dikwijls kenbaar gemaakt om hier nog openlijk vreugde kreten te moeten slaken. Laten we daarom volstaan met de verzekering, dat aan een der moeilijkste en ergerlijkste Zeeuwsche puzzles de nu nog eenig mogelijke oplossing werd gegeven. We hopen dat de bewoners der middengroep thans ook in de praktijk zullen doen wat ze theoretisch zeiden te verlangen. Ten deele zal dit van deP.Z.E.M. afhangen. Deze maat schappij zal, zoo ze succevol wil werken, die soepelheid aan den dag moeten leggc, zonder welke de Zeeuw zich niet behagelijk gevoelt. D mededeeling dat de directeur van de Société benoemd zl worden tot directeur van de middengroep, doet voor en gang van zaken het beste hopen. Een koopman, een ader van een particulier bedrijf wordt meestal in een korta tijd geen ambtenaar in de slechte beteekenis van het rnord. X Behalve op het voorstel ïzake de electrificatie beslisten de Provinciale Staten in hn jongste bijeenkomst goedgun stig op het voorstel tot verieuwing van den steiger te Sta- venisse, welk werk 106.00 zal kosten. Deze tragi-komi- sche geschiedenis is den lezr bekend. Aanvankelijk hadden de Staten geweigerd hun belissing inzake deze vernieuwing le geven, en enkele dagen a de weigering kwam de storm practisch aantoonen, dat c steiger te zwak was. Zelden hebben we de natuur ziel zoo vlug op een besluit zien wreken. Toen Gedeputeerdn opnieuw met een voorstel bij den Provinciale Staten k-amen, durfden de heeren de konsekwentie van een nieuvspelletje met de machten waar schijnlijk niet meer aan.... zonder hoofdelijke stemming werd het bedrag, voor de venieuwing benoodigd, gevoteerd. Het zou lang niet kwaad zin als wind en water eens wat meer toezicht op de besluitin van officieele colleges gingen houden. X In Zeeuwsch-Vlaanderenis dezer dagen een belangrijk feit herdacht. De heer K. A. G. baron Collot d'Escury te Kloosterzande werd n.l. 7 jaar. De 70-jarige is in het Zeuwsch-Vlaamsche een belang rijke persoonlijkheid. In de eerste plaats was he mede aan zijn bemoeiingen te danken, dat op 20 October 900 de Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) werd opgericht van de oprichting af is hij bestuurslid geweest en volgd in April 1901 den heer G. J. Bieleman op als voorzitter vin deze later zoo machtig ge worden organisatie. Deze fun:tie heeft hij twintig jaar lang tot 15 Januari 1921 bekleed, toen hij werd opgevolgd door dr. F. E. Posthuma. Zijngroote verdiensten voor den F. N. Z. zijn erkend door zijl benoeming tot eerelid. Voorts heeft de heer Collot h eitfen .provincie een belang rijke rol gespeeld op het gebrd der landbouworganisatie in het bijzonder zij genoemd zijn werk voor de totstand koming en instandhouding var de coöperatieve beetwortel suikerindustrie. Sedert de opichting in 1899 in hij voor zitter van de Coöp. SuikerfaHek te Sas van Gent de éérste in ons land. Van het Nederlandsche Rmdvee Stamboek is de heer Collot d'Escury jarenlang vic-voorzitter geweest na zijn aftreden in 1907 werd hij tot lil van verdienste benoemd. Nog steeds is de heer ColLt lid van het permanent en uitvoerend comité van den intenationalen zuivelbond, bene vens voorzitter van de afdeeliig Nederland van dien bond. Van de verdere functies vai den zeventigjarige, die se dert 1893 burgemeester is var Hontenisse, noemen wij nog zijn rentmeesterschap van hei kroondomein Hulst, hetwelk hij eveneens reeds sedert 189; waarneemt. De groote verdiensten van d;n heer Collot zijn op andere wijze erkend door zijn benoeming tot Officier der Orde van Oranje Nassau en der Huisorde van Oranje, benevens tot ridder van het Legioen van Eer, officier der Kroonorde van België en commandeur in de orde van Leopold II van België. Zeeuwse bibliotheek Kollektie °.J Meertens

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2