ONS ZEELAND 8 M. In Vlissienge dir is de staekege geleje, ze bin d'r noe gelo'k zo'n bitje wee tevreje. R. En ulder nieuwe sluus gae zoetjesan veruut, zooiets dat mag ik ziê, di blienkt 't leven uut. Veruut mè, Scheldestad, ou j'anden uut je mouwe, bluuf steeds deur dik en dun op 't toekomstlot vertrouwe. En ou d'n ouwen roem, die êens Michiel je gaf. M. En sluut toch sie-voe-plee je duunen minder af. R. Digins an d'overkant, di zitte z'ok nie stille, want weet je, wa ze wè in 't stadje Bresjes wille M. Ja, ja, 'n badbedrief. R. 'n Staertje van Ostende 't wor noe nog nie bezocht, 't is nog 'n onbekende verbluufplekke voe 't volk, da strand zoekt mie ve-kansje. M. En zie je d'r wat in R. Ze waege is 'n kansje. M. De werkeloóziteit was d'r wè mee gebaet, d'r stae d'r di zo'n öop glad zonder werk op straet. R. Ik öope da m'n 't zie, nog in 'et nieuwe jaer, rik-laome voe die stad „Bezoekt Bresjes-zuur-maer Terneuzen kriegt 'n fêest 't Kenaol van Gent nae Neuzen, dat onderd jaer bestaet. Dan oore me wee leuzen van Olland mie d'n Bels Ik oope 'r 't beste van. M. De buren-armenie is goed voe ieder man. Onêenigheid, beslist, kan nooit gin welvaert brienge. R. Dat zie m'n ok wè an die Aerdenburgsche dienge. M. Di vechte ze soms net as stoute kleine guus. Dir aele z'uut s;e-grijn d'n oorlog in d'r uus. M. Ze bin mekaer di steeds van lienks en rechts an 't kniepe. Ik oop da't nieuwe jaer ze leere za begriepe. R. En Tholen ei van 't jaer 'n nieuwigheid ekrege, dir ze jaerenlang in naerigheid elege mie de verbindege mie Braebant's vastewal, die platgeboomde schuut, dat was toch al te mal Dat was in dezen tied van auto's vee te min. M. Die erme passeziers, die di verdronke bin 1 R. Eêl langzaem kwam de brug, genaemd de Brug der Zuchten, M. en volgens Wullem Tel de Toolsche Brug der Kluchten R. Mè Tholen's kwieke raed die nam 'n forsch besluut die brug is nöodig ier, dus kost wa 't kost Veruut M. En z' dat ouwe veer noe z'n kon-zee heheve. De Thoolsche brug is klaer R. Lang za de veerman leve Mè op Noord-Beveland bin z'ok nog niks te spreke mie d'overzetterij, die veren op de Kreeke. 't Is nog a dier nae 't schient, de pries van 't overzette. M. Mè de Pre-vin-sie-kas mot op de kleintjes lette R. Ze moste dir ok mè 'n gróote brugge bouwen en asjeblief as 't kon, nog verder deur nae Schouwen M. Jie wou meschien zo vee R. Mè 't komt 'r nog is deur Dan wor jie tolbaezin. M. En jie word'in-ze-neur. R. Alia, alia, zwieg stil, strak kriege me nog twist. Ik g'löove, Minalief, m'n bin noe rond 'ewist. M. 't Is toch wè in-tre-sant zo ier en daer te kieke, R. Nee bimme wee terug. M. Tesaem in Krabben dieke. R. 'n Jaer lang bluve m'ier. M. 'n Jaer da duur nie lang R. De mensche komm' en gae. M. De tied die gae z'n gang. R. En Mina, as m'ier wee in Janne-warie stae, dan 'oop 'ak zegge kan 't Is aoles goed 'egae, M. Zowè voe stad as land. R. Voe èrmen en voe rieken. M. Voe 't êele vlakke land mie duunen en mie dieken. R. Voe Zêeland in se-geél. M. Voe 't êele traenendal 'n jaer van gróoten bloei en.Vrede bovenal. R. Dat is de Nieuwjaerswensch van 't Krabbendieksche paer 'k Wensch j'aol wa wensch'lik is, Samen GELOKKIG NIE UWE JAER Singel. 2) Boterhammen. Zeeuwsche Sport in 1928. Het behoort nu eenmaal tot de goede gebruiken, om bij het afsluiten van een jaarkring een terugblik te werpen op het verloop van het verleden en daaraan vast te knoopen een heilwensch voor de toekomst. Elkeen blijft daarbij op eigen terrein, dies houden wij ons een wijle bezig met het sportieve gedeelte der Zeeuwsche samenleving. In de eerste plaats ma ken wij ons dan tot tolk van de lezers van ,,Ons Zeeland" om aan de redactie van dit blad hulde te brengen voor haar initia tief, wekelijks enkele kolommen beschikbaar te stellen om deze dienstbaar te maken aan de sport en derzelver belangen. De sport neemt een zoo belangrijk deel in onder de vraagstuk ken, die het maatschappelijk en particulier leven van het individu beheerschen, dat een periodiek zonder sportrubriek nauwelijks meer aanspraak mag maken op volledigheid. De gelegenheid, om den lezer deelgenoot te maken van onze sport-impressies, hebben wij, terwille van de gemeenschap, dankbaar aanvaard en wij vertrouwen, dat -ondanks onze recente medewerking we er eenigszins in geslaagd zijn, be langstelling te wekken voor onze geestesproducten, die ten slotte niet anders zijn dan een weergave van hetgeen de sport in het algemeen en de Zeeuwsche sport in het bijzonder ons ingaf. In dit verband moeten we ons gelukkig achten, dat de Zeeuwsche sportbeoefenaars ons steeds weer inspireerden tot weergave van impressies, die zij zeiven schiepen en die over het algemeen Zeeland en zijn sport tot eere strekken. Wanneer we het sportjaar 1928 de revue laten passeeren, is de totaal-indruk zeer gunstig. We denken aan de wielerwed strijden, die in Sas van Gent, Middelburg en Kapelle tot suc cessen zijn geworden zoowel voor de organisators als voor de deelnemers en die, meer dan in voorafgaande jaren, belang stelling hebben gewekt voor deze populaire sport. We den ken voorts aan de zwem- en reddingsdemonstraties, die in Vlis- singen, Middelburg en Hansweert plaats vonden, aan de turn en gymnastiekuitvoeringen, welke de plaatselijke vereenigingen in Vlissingen, Middelburg, Goes en Zierikzee organiseerden, aan het korfbaltournooi in Middelburg, waaraan twaalftallen uit di verse Zeeuwsche centra deelnamen en ten slotte aan de meest populaire sport, n.l. het voetbalspel, dat thans tot in alle hoeken van onze provincie is ingeburgerd. De Zeeuwsche Voetbalbond, waaraan we reeds eerder een beschouwing wijdden, onderging in 1928 een belangrijke uitbrei ding doordat hij voor het eerst vasten voet kreeg zoowel in Oos telijk als Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en zich thans het lot aantrekt van vrijwel het geheele lagere voetbal in Zeeland. Daarboven regeert de groote Nederlandsche Voetbalbond, die zijn protectoraat verleent aan vijf elftallen in Middelburg, twee in Vlissingen, twee in Zierikzee en voorts in Goes, Neuzen en Zierikzee elk één, zoodat het Zeeuwsche voetbal thans omvat een'georganiseerd complex van rond 50 elftallen (38 in Z. V. B. en 12 in N. V. B.), een aantal, dat tot vóór 1928 nog niet werd bereikt. We memoreerden reeds de goede positie der Zeeuw sche N. V. B.-clubs in de rij der Brabantsche competitiegenooten en kunnen hieraan nog toevoegen, dat deze gunstige verhou-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 8