Onze groote Prijsvraag Zie blz. 19 Abonnementsgeld 1ste kwartaal. Linnen Stempelbanden 2 ONS ZEELAND Beleefd verzoeken wij onze abonné's het abonnementsgeld voor het eerste kwartaal 1929 vóór 15 Januari a.s. op onze post rekening No. 74988 te doen storten of overschrijven. Na dien datum wordt per postkwitantie over het bedrag, ver hoogd met f 0.15 dispositiekosten, beschikt. We verwijzen onze abonné's naar de advertentie der Fa. Gebrs. Ritter, Nieuwe Molstraat 26 te Den Haag, alwaar lin nen stempelbanden voor den afgeloopen jaargang van „Ons Zeeland" verkrijgbaar zijn, terwijl ook de administratie van dit blad gaarne bestellingen aanneemt. Prijs franco per post f 1.85- VRIENDELIJK VERZOEK AAN ONZE LEZERESSEN EN LEZERS. Natuurlijk hebt U familieleden en kennissen buiten de Pro vincie, van Zeeuwsche afkomst of wel volbloed Zeeuwen. Voor ons is het van belang hun adressen eens te weten opdat wij hen eens een proefnummer van ons blad kunnen zenden. Voor hen zal het prettig zijn een blad te ontvangen waarin zij van hun geboortelandje juist dat vinden, waarin zij belang stellen. Doet U even de kleine moeite en schrijf ons hun adressen. Wij zorgen voor de rest. Bij voorbaat dank. DE ADMINISTRATIE. De spoorwegen en de Zeeland"een kerkelijke kwestie in Middelburg. Eenige jaren geleden heeft de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" vrijwel inde belangstelling van geheel Nederland gestaan. Oorzaak hiervan waren de berichten inzake de exploitatie, die nu niet direct zoo uiterst gunstig genoemd werd. Velen grepen naar de pen en in de groote bladen werden het voor en tegen van het voortbestaan der Zeeuw sche maatschappij breed tegen elkaar opgezet. We herinne ren ons, dat sommigen de „Zeeland" uit den weg wilden ruimen en Vlissingenuit het verkeer met Engeland wilden bannen. „Alles moet voortaan over Hoek van Holland rei zen", was de leuze van velen. Anderen kwamen, zeer begrijpelijk, tegen dit radicale en eenzijdige voorstel op, en verdedigden Vlissingen als de beste overzetplaats voor reizigers uit midden-Europa. Zooals het met vele zaken gaat, die plots hevig de belang stelling hebben, dreef ook in de „Zeeland-kwestie" de pu blieke storm spoedig over. Alles bleef zooals het was. Dezer dagen nu heeft iemand in een ingezonden schrijven in een onzer groote dagbladen nog eens aan het geval her innerd. Hij was van Amersfoort naar Vlissingen gereisd en was van daar uit naar Engeland overgestoken. Voor de ver binding te water en voor de „Zeeland"-booten had de schrij ver niets dan lof, doch hij was slecht te spreken over den trein, die hem naar Vlissingen vervoerd had. Gewezen werd op de traagheid der spoorwegverbinding, over het over stappen enz. Met andere woorden werd uitgedrukt, dat de „Zeeland" soms in ongenade moet vallen bij de reizigers, omdat de spoorweg-directie niet voor behoorlijke verbin dingen uit alle dcelen van het land met Vlissingen zorgt. Zooals bedoelde schrijver zegt, zoo is het ook. Als de Nederlandsche spoorwegen alle mogelijke mede werking verleenden, dan zou de „Zeeland" voor menigeen heel wat gemakkelijker bereikbaar zijn dan de nachtbooten te Hoek van Holland. We hopen dat de treinverbindingen met Vlissingen spoe- die de aandacht der spoorweg-autoriteiten zullen hebben. Een Vlissingsch, doch ook een Zeeuwsch belang is daarmede gemoeid, X In Middelburg is al eenigen tijd een conflict hangende tusschen de vrijzinnigen en de rechtzinnigen uit de Ned. Herv. Kerk. Daar het altijd riskant is zich in kerkelijke kwesties te mengen en daar we niet voldoende inzicht in het „geval" hebben, laten we hieronder in het kort volgen wat aan de bladen hieromtrent is medegedeeld. Voorop zij gesteld, dat we geen partij kiezen, doch dat we uit oogpunt van volledigheid het kerkelijk conflict niet mogen ver zwijgen. Toen na het vertrek van den vrijzinnigen predikant, dr. J. P, Cannegieter, uit Middelburg, was gebleken, dat er bij het kiescollege der Ned. Herv. Kerk geen medewerking zou zijn om in de plaats van dr. Cannegieter een predikant van vrijzinnige richting te beroepen, werd door de Ver. van Vrijz. Hervormden o. a. besloten aan de kerkvoogdij een zekere restitutie te vragen van de door de vrijzinnige lid maten betaald wordende kerkelijke belasting, teneinde door het benoemen van een eigen voorganger zelf in de godsdien stige behoeften harer leden te kunnen voorzien. Na een jaar ontving de vereeniging van de kerkvoogdij bericht, dat op het verzoek afwijzend was beschikt. Enkele dagen later vergaderden de vrijzinnigen opnieuw en be sloten werd, dat enkelen bij wijze van protest hun lidmaat schap der Ned. Herv. Kerk zouden opzeggen. Tegelijk met de mededeeling over dit uittreden, werd een brief aan de kerkvoogdij gezonden, waarin o. a. gezegd wordt „Teneinde ongeorganiseerd handelen in deze zooveel mogelijk te voorkomen en anderzijds den financieelen grondslag voor de aanstelling van een eigen voorganger, waartoe onze vereeniging inmiddels is overgegaan door het beroepen van ds. Kastein, Ned. Herv. pred. te Grootebroek, niet in gevaar te brengen, heeft ons bestuur zich genoopt gezien, daartoe mede gedwongen door den korten tijd, die ons na ontvangst uwer missive nog restte, een 33tal harer leden, wier namen nader zullen worden aangezegd, te ver zoeken, hun lidmaatschap der Ned. Herv. gemeente nog vóór den aanvang van het nieuwe dienstjaar op te zeggen, en het bedrag, datzij anders aan H. O. zouden moeten be talen, in de kas dervereeniging te storten. Zij zijn bereid, weer als lidmaat tot de kerk toe te treden, zoodra alsnog eene rechtvaardige regeling getroffen zal zijn, om de ge varen, waarop wij boven duiden, te ontkomen, Wij voegen hieraan toe, dat dit voor ons de eenige moge lijkheid was om uittreding op groote schaal vooralsnog tegen te gaan en dat ons bestuur niets liever wenscht dan eene regeling, waardoor zoolang de Hervormde Gemeente al hier ons van Vrijz. prediking onthoudt de verzorging van het geestelijk leven in onzen kring gewaarborgd wordt en aan den anlerken kant onze geestverwanten hun deel in de lasten, aan het lidmaatschap der kerk verbonden, naar bil lijkheid kunnen dragen, in aanmerking genomen hetgeen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2