MÊmMfmMm ONS ZEELAND 3 zij voor de verzorging van het geestelijk leven in eigen kring moeten offeren. Het bestuur hoopt, dat alsnog door nader overleg met uw college een uitweg uit deze moeilijkheid gevonden zal kunnen worden". Zooals men ziet is de uittreding van een groot aantal leden te verwachten als de kerkvoogdij blijft weigeren een gedeelte der kosten voor den eigen predikant uit de belas tingen der vrijzinnigen als subsidie toe te kennen. Met belangstelling zien de betrokkenen in Middelburg de beslissing der kerkvoogdij tegemoet. BURGEMEESTER SCHOOFF. Het is wenschelijk om de indrukken,, welke men van een bepaalde streek heeft gekregen, nagezetten tijd weer eens te vernieuwen en deze te toetsen aan de opvattingen van personen die met het wel en wee van deze streek volkomen op de hoogte zijn. Zoo ben ik weer eens in Westelijk Schou wen geweest en heb het geluk gehad daar een deskundige vraagbaak te vinden in den persoon van den heer J. Schooff, burgemeester der gemeente Noordwelle en Serooskerke. Deze burgemeester, geboren Schouwen aar, is woonachtig te Renesse en daar president-kerkvoogd van de Herv. Kerk hij is tevens lange jaren geïnteresseerd geweest in land en tuinbouwondernemingen. Een meer aanbevelenswaardig adres dus voor mij moeilijk te vinden de heer Schooff kent heel Schouwen op zijn duimpje en is van alle aangelegen heden op de hoogte. Het met hem gehouden vraaggesprek moge hier in beknopten vorm volgen. Hoe is de algemeene toestand in Schouwen Over het algemeen gunstig. De boerenstand is de laatste jaren meer welvarend dan vroeger. De Schouwsche land bouwer is zeer vooruitstrevend en er bestaat een zeer goede samenwerking tusschen de landbouwers onderling. Het ver- eenigingsleven is dan ook zeer geanimeerd de coöperatie sterk ontwikkeld. Wel zijn de polderlasten zeer hoog, en daarover wordt ook wel geklaagd, maar men gaat toch zoo langzamerhand inzien, dat men waar krijgt voor zijn geld, en dat Schouwen een buitengewoon goede afwatering heeft. Wordt er onder de arbeiders geen armoede geleden Neen, armoede komt bijna niet voor bij uitzondering in zeer groote gezinnen. Bijna elke ai beider heeft een stukje grond en de loonen zijn hier niet lager dan elders soms wel iets hooger dan in de andere deelen van Schouwen. Maar ook zijn groote gezinnen uitzondering. De bevolkings toestand blijft in W. Schouwen vrijwel stationair. De dorpen breiden zich slechts langzaam uit. Wel is de behuizing de laatste jaren beter geworden. Het kwam vroeger wel eens voor, dat meerdere gezinnen één huis bewoonden, maar nu bezit bijna iedereen een eigen woning. In de duindorpen wordt nogal wat gebouwd ten behoeve van renteniers. En opmerkelijk is het, dat er veel gebouwd wordt op plaatsen zooals Haamstede, waar de tuinbouw zich gaat ontwikkelen. Neemt de tuinbouw hier toe Dat is iets van het laatste jaar. Het is gebleken, dat er hier veel geschikte grond voor tuinbouw bestaat de kwa liteit is zelfs misschien wel beter dan die van het Westland. En bovendien ook goedkooper, hoewel de grondprijzen stij gen. Nu staat er enkele tientallen kassen. Spinazie, bloem kool, tomaten en druiven worden voornamelijk verbouwd. En de Oost-Indische kers Dit product is voor de lichte gronden ook nog loonend. Evenals de bollencultuur. Maar alles gaat toch in de rich ting van den tuinbouw. Zoo is men verleden jaar te Haam stede met een proeftuin in tuinbouwproducten begonnen. En er komt een tuinbouwschool, zoodra het Rijk subsidieert. De omliggende gemeenten werken hieraan mee. De vakkennis der kweekers laat bij velen nog al te wen- schen over. Het is voorgekomen dat men een kas bouwde en daarna aan den tuinbouwconsulent vroeg, wat men er mee moest beginnen. Overigens is er altijd nog nadeel verbonden aan de slechte verbinding. Deze belemmert de ontwikkeling. Maar het moet gezegd worden dat de R. T. M. in dit opzicht zeer soepel is. Ér zijn mooie regelingen getroffen extra-vervoer wordt mo gelijk gemaakt en de vervoerprijzen worden afhankelijk gesteld van den verkoop der producten. Wordt van een zending niets verkocht, dan wordt ook geen vrachtprijs be rekend. Zoo wordt de R. T. M. eens in een ander licht gesteld. Hoe staat het met vee- en pluimveeteelt De veeteelt vermindert sterk. Slechts op enkele boerde rijen wordt nog melkvee gehouden. De óverige beperken zich tot datgene wat jaarlijks voor de slacht noodig is. Maar de pluimveehouderij ontwikkelt zich de laatste jaren. Er zijn al eenige bedrijven op groote schaal en ook op de boerderijen kan men vooruitgang bespeuren. De grond is er dan ook geschikt voor. Denkt u dat Westelijk Schouwen toekomst heeft als bad- s treek Ja en nee. Renesse bijvoorbeeld voldoet als badplaats aan alle eischen, die men aan de natuur kan stellen. Maar er blijft altijd het bezwaar van slechte en dure verbindingen. Bovendien, de gemeente werkt niet genoeg in deze richting. Het afketsen van de waterleiding kenschetst de houding van het gemeentebestuur. Toch is er in droge perioden in Re nesse geen water te veel. Ook voor de bevordering van Renesse als badplaats heeft men weinig gedaan, uitgezon derd het verbeteren van den weg naar het strand. Ook van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer gaat veel te weinig uit. Lang niet alle belanghebbenden zijn lid, en velen betalen te weinig contributie. De gemeente subsidieert deze vereeni- ging niet. Ook in Haamstede bevordert men dit alles niet veel beter, maar deze plaats is er dan ook minder, door den verderen afstand van het strand, voor geschikt. Renesse wel. Er zijn hier veel voordeelen. De belasting is zeer laag logeerbelasting wordt niet geheven. Er zijn wel eenige be roepspensions, en in den zomer kunnen er in Renesse ge makkelijk een 150-tal badgasten worden ondergebracht. Maar dit wijst er juist op, dat er hier behoefte bestaat aan een goed en niet te duur hotel. Er zou trouwens meer gedaan kunnen worden. Het strand heeft slechts enkele primitieve inrichtingen. Er is geen badhuis, badstoelen ontbreken en ook zijn er geen reddingsmiddelen aanwezig. Met wat on dernemingsgeest valt er hier zeker wat te bereiken. Is er nog sprake van combinatie van gemeenten Nu niet meer. Indertijd is daarover veel te doen geweest. Men wilde van Renesse, Noordwelle en Serooskerke één gemeente maken. Dit is echter niet doorgegaan. Het is ook niet gewenscht. Bezuiniging geeft het bijna niet. Men moet b.v. toch drie scholen, brandspuiten, straatverlichtingen, stembureaux enz. houden, daar Noordwelle 3 K.M. en Se rooskerke 5i K.M. van Renesse verwijderd ligt. Alles wat vereenigbaar bleek, is trouwens al vereenigd, zooals b.v, de vleeschkeuringsdienst, dokter (als school- en armenarts) veldwachter, boerenleenbank, enz. Men moet dit niet for- ceeren, daar het grootste deel der inwoners van deze dorpen sterk tegen combinatie zijn gekant. Hoe is de toestand der wegen O, die zijn in prachtige conditie, hoewel zij niet voldoen aan de eischen die het moderne verkeer stelt. Men heeft hier het grootste voordeel, dat het waterschap Schouwen i deel van de kosten van verharding der wegen betaalt, mits

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 3